Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 21 kwietnia 2024

Żagle, kajaki, rowery wodne. Jezioro Tarnobrzeskie czeka na plażowiczów

Letnia atmosfera, piękne plaże i czysta woda jak magnes przyciągają nad Jezioro Tarnobrzeskie. (Fot. Bogdan Myśliwiec)

Palmy, złoty piasek, krystalicznie czysta woda, klimatyczne bary i wakacyjna muzyka. Żagle, kajaki, rowery wodne, wake park i nurkowanie. 1 maja br. nad Jeziorem Tarnobrzeskim rusza już 14. sezon letnich atrakcji. Jak zapowiadają władze miasta, nie zabraknie koncertów i… miejsc parkingowych. 

W najgorętsze weekendy minionych lat, nad Jezioro Tarnobrzeskie przybywało nawet 20 tysięcy osób. Rekord frekwencji padł, gdy 14 lipca 2014 r. nad akwenem występowały gwiazdy „Lata z radiem”. Wówczas, organizator imprezy doliczył się aż 45 tysięcy uczestników największej plenerowej imprezy w regionie.

Jak będzie w tym roku? Władze Tarnobrzega szykują się na rekordowy rok. Otoczenie akwenu wzbogaciło się o 1500 nowych miejsc parkingowych, elektroniczny system wskazujący wolne miejsca na parkingach, bezobsługowy system kontroli pojazdów i motocykli wjeżdżających nad jezioro oraz karnety dla mieszkańców Tarnobrzega.

Jezioro Tarnobrzeskie to raj dla żeglarzy. (Fot. Bogdan Myśliwiec)

Jezioro Tarnobrzeskie. Trzykilometrowa plaża i ogrom atrakcji

Jezioro Tarnobrzeskie jest drugim pod względem wielkości zbiornikiem wodnym na Podkarpaciu. Jego powierzchnia to 445 hektarów, a głębokość to nawet 42 metry. Woda ma pierwszą klasę czystości. Długość plaży wynosi około 3000 metrów.

Akwen położony jest na terenie Tarnobrzega, przy drodze wojewódzkiej numer 871 – prowadzącej ze Stalowej Woli, przez Tarnobrzeg, w kierunku Mielca i Rzeszowa. Wokół niego znajduje się już ponad 3000 miejsc parkingowych. Połowa z nich właśnie została oddana do użytku.

POLECAMY: W świecie Ojca Mateusza. Sandomierz zaprasza fanów serialu

Jezioro Tarnobrzeskie to sztuczny zbiornik, który powstał w wyniku zalania wodą wiślaną posiarkowego wyrobiska. Pierwsze plażowanie odbyło się tu latem 2010 r.. Od tego czasu nad jeziorem stale przybywa miejskiej i prywatnej infrastruktury. Oprócz stanicy żeglarskiej, punktów gastronomicznych, wypożyczalni sprzętu wodnego, funkcjonuje tu także baza nurkowa, kilkusetmetrowa tyrolka, szkoła żeglarska, szkoła kajakarska, wake park, park linowy i wodne place zabaw.

To tu odbywa się także największe na Podkarpaciu dyskoteka pod gwiazdami oraz mniejsze i większe potańcówki przy barach, które coraz chętniej organizują także mini koncerty.

Sam zbiornik jest świetnym miejscem do uprawiania żeglarstwa, windsurfingu czy kitesurfingu – słynie bowiem ze stałych, dość silnych wiatrów. Na całym jego obszarze obowiązuje także zakaz korzystania z łodzi motorowych i skuterów.

– Patrzymy na nasze jezioro nie tylko jako na miejsce wypoczynku klasycznego. Nie tylko woda, plaża, sporty wodne – mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. – To także miejsce, które zmienia się na naszych oczach także w oazę kultury, bo wiele wydarzeń, które dzieją się nad jeziorem to wydarzenia kulturalne. Eventy, imprezy, koncerty. Jezioro Tarnobrzeskie żyje przez cały czas i ono bardzo szybko zmienia się na naszych oczach. Czasem są takie miejsca, które zmieniają się z pokolenia na pokolenia, a tu zmieniają się z roku na rok.

Karnety dla mieszkańców Tarnobrzega

– Jezioro Tarnobrzeskie odwiedzane jest przez kilkadziesiąt tysięcy osób w czasie weekendu. Jest to duże wyzwanie jeśli chodzi o przygotowanie – mówi Dariusz Bożek. – Plaża jest już przygotowana, są nowe bezpłatne toalety. Mamy nadzieję, że ten sezon będzie równie udany jak poprzedni. Po to też jest wprowadzanie udogodnień i unowocześnień.

Kierowcy, którzy przyjadą nad jezioro tylko po to, aby kogoś podwieźć, odebrać lub coś podrzucić plażowiczom, będą mogli wjechać bezpłatnie. Czas takiej wizyty wyznaczono na 30 minut. Ceny za wjazd samochodem lub motocyklem nad jezioro zostały natomiast zmienione w stosunku do roku poprzedniego. Mieszkańcy Tarnobrzega będą mogli wykupić całosezonowy karnet.

PRZECZYTAJ TEŻ: Rewolucja parkingowa nad Jeziorem Tarnobrzeskim

 – Na stronie Urzędu Miasta Tarnobrzega jest już dostępny wniosek o przyznanie karty mieszkańca – mówi Robert Kędziora, komendant Straży Miejskiej w Tarnobrzegu. – Taka karta będzie dawała prawo nabycie karnetu w wysokości 50 zł za wjazd nad jezioro na cały tegoroczny sezon. Karnet będzie mógł kupić mieszkaniec miasta, który jest posiadaczem samochodu, lub jego współwłaścicielem, wynajmującym lub leasingującym dany pojazd. Tablice rejestracyjne takiego pojazdu zostaną wprowadzone do systemu. Sama karta będzie miała postać zapisu elektronicznego, czyli mieszkaniec nie będzie jej musiał odbierać i wkładać za szybę samochodu. Pozostali wjeżdżający nad jezioro będą ponosić opłatę w promocyjnej cenie 20 zł, jeśli tylko dokonają zapłaty w dniu przyjazdu nad akwen. Jeśli nie, cena za wjazd będzie wynosiła 80 zł..

Za bezpieczeństwo na wodą i lądzie odpowiadać będą nad jeziorem WOPR, Policja i Straż Miejska. Już od weekendu majowego pojawią się wspólne patrole, nad akwenem działa także system monitoringu.

O bezpieczeństwo plażowiczów i wodniaków WOPR, Policja i Straż Miejska będą dbały od maja do września. (Fot. Bogdan Myśliwiec)

Słoneczny patrol nad Jeziorem Tarnobrzeskim od maja

– Jesteśmy u progu 14. sezonu nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Schemat działań mamy już wypracowany. Będą dwa miejsca przeznaczone do kąpieli pod okiem ratowników, baza WOPR, która będzie się znajdowała w lipcu i czerwcu trochę bliżej wjazdu, a w maju, czerwcu i wrześniu na półwyspie – mówi Mateusz Bajer, prezes rejonowego WOPR w Tarnobrzegu.

– Przed wakacjami obsługa ratownicza będzie obsadzona „za dnia”, a w okresie lipiec-sierpień, wzorem lat ubiegłych, całodobowa – dodaje. – Mamy zamiar przeszkolić ratowników, których później będziemy chcieli zatrudnić do pracy nad Jeziorem Tarnobrzeskim. I jak zawsze powtarzam, nad Jeziorem Tarnobrzeskim jest bezpiecznie, pod warunkiem, że przestrzegamy zakazów i obostrzeń. Niektórzy na nie narzekają, ale suma summarum wychodzi na nasze. Liczymy, że ratownicy WOPR pojawią się nad jeziorem już w ostatni weekend kwietnia. 

PRZECZYTAJ TEŻ: W Gminie Tarnobrzeg chcą uzdrowiska, a nie spalarni śmieci

Kąpieliska strzeżone, w którym można pływać w granicach 80 – 100 metrów od linii brzegowej to bardzo bezpieczne miejsca, w których nie zdarzył się 13-letniej historii ani jeden przypadek utonięcia i WOPR-owcy maja nadzieję, że tę cenną tradycję utrzymają i w tym roku.

Dni Tarnobrzega i nie tylko

Wiadomo już, że tegoroczne Dni Tarnobrzega odbędą się nad Jeziorem Tarnobrzeskim w dniach od 21 do 23 lipca. Prezydent Dariusz Bożek nie chciał jeszcze zdradzać szczegółów największej plenerowej imprezy sezonu, ale zapewnił, że każdy powinien znaleźć wówczas coś dla siebie.

– Mamy świadomość, że na takie wydarzenie przyjeżdżają ludzie, którzy chcą posłuchać różnej muzyki – mówi prezydent. – I dyskotekowej i alternatywnej. Myślę, że w tym roku będzie taka oferta. Są także plany na inne imprezy, w tym także taką, którą planujemy na nowo oddanym parkingu. O szczegółach powiemy jednak, gdy wszystko będzie dopięte na ostatni guzik.

W letnie weekendy odpoczywa nad tarnobrzeskim akwenem nawet ponad 20 tysięcy osób. (Fot. Bogdan Myśliwiec)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin