Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 23 kwietnia 2024

Rewolucja parkingowa nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Parking dla turystów odwiedzających Jezioro Tarnobrzeskie
W tym roku nad Jeziorem Tarnobrzeskim przybyło ponad 1500 miejsc parkingowych, wprowadzony został także system wskazywania wolnych miejsc oraz bezosobowego sczytywania wjazdów i wyjazdów znad jeziora. (Fot. Bogdan Myśliwiec)

1500 nowych miejsc parkingowych zostało właśnie oddanych do użytku nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Już 1 maja ruszy 14. sezon turystyczny nad jednym z najpopularniejszych akwenów na Podkarpaciu. Kierowców zaskoczą zapewne udogodnienia, ale także stawki za wjazd, gdyż są zupełnie inne niż rok temu.

O stanie przygotowań do tegorocznego sezonu nad Jeziorem Tarnobrzeskim oraz nowościach, jakie spotkają przyjeżdżający nad akwen mówił w poniedziałek prezydent miasta Dariusz Bożek. Na konferencji pojawili się też kierownicy wydziałów jednostek podległych magistratowi, które są zaangażowane w to, aby nad jeziorem odpoczywało się bezpiecznie i przyjemnie.

Trzy nowe parkingi dla turystów

Konferencję prasową dotyczącą nowego sezonu nad tarnobrzeskim akwenem zorganizowano na nowym parkingu. Jest on zlokalizowany na lewo od wjazdu z ulicy Wisłostrada.

– Jezioro Tarnobrzeskie zmienia się na naszych oczach. Najnowsza inwestycja to trzy parkingi. Półtora tysiąca miejsc, gdzie mieszkańcy Tarnobrzega i ci, którzy przyjeżdżają nad jezioro będą mogli spokojnie postawić swój samochód. Myślę, że możemy mówić o rewolucji. Polegającej na wykorzystaniu tego terenu, przygotowaniu parkingów, ale także zastosowaniu nowych rozwiązań – mówi Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega.

Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek w trakcie konferencji nad Jeziorem Tarnobrzeskim.
Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek wraz ze współpracownikami zapewniają, że akwen i jego otoczenie są przygotowane na przyjazd turystów już od weekendu majowego. (Fot. Bogdan Myśliwiec)

– Wprowadzamy w tym roku zmianę w rozliczaniu płatności nad Jeziorem Tarnobrzeskim – mówił z kolei Robert Kędziora, komendant Straży Miejskiej w Tarnobrzegu. – Wprowadzamy także system, który pozwala nam wskazywać wolne miejsca na parkingach. Czyli przy wjeździe będzie umieszczona informacja, ile jeszcze jest wolnych miejsc parkingowych. Wprowadzamy od 1 maja system bezobsługowy, jeśli chodzi o kontrolę pojazdów wjeżdżających na teren nad jeziorem. System będzie całkowicie zautomatyzowany. Będzie polegał na weryfikacji danych z tablic rejestracyjnych pojazdów wjeżdżających i wyjeżdżających  z terenu nad jeziorem.

PRZECZYTAJ TEŻ: Bulwersująca wycinka drzew rozpoczęła wyczekiwane remonty w Tarnobrzegu

Na tej podstawie, analizując wpłaty dokonywane blikiem, gotówką, kartą w urządzeniach lub jedną z pięciu aplikacji wyodrębniane będą pojazdy, których kierowcy nie dokonali opłat.

– System będzie więc całkowicie zautomatyzowany i pozwoli uprościć całe działanie. Kierowcy, którzy przyjadą nad jezioro tylko po to, aby kogoś podwieźć, odebrać lub coś podrzucić plażowiczom, będą mogli wjechać bezpłatnie. Czas takiej tolerancji wyznaczono na 30 minut – dodał Robert Kędziora.

Karnety dla mieszkańców Tarnobrzega

– Od wtorku na stronie Urzędu Miasta Tarnobrzega pojawi się wniosek o przyznanie karty mieszkańca – mówi Robert Kędziora. – Taka karta będzie dawała prawo nabycia karnetu w wysokości 50 zł za wjazd na cały sezon nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Karnet będzie mógł kupić mieszkaniec miasta, który jest posiadaczem samochodu lub jego współwłaścicielem, wynajmującym lub leasingującym dany pojazd, którego tablice rejestracyjne zostaną wprowadzone do systemu. Karta będzie miała postać zapisu elektronicznego, czyli mieszkaniec nie będzie jej musiał odbierać i wkładać za szybę samochodu. Pozostali wjeżdżający nad jezioro będą ponosić opłatę w promocyjnej cenie 20 zł, jeśli tylko dokonają zapłaty w dniu przyjazdu nad akwen. Jeśli nie, cena za wjazd będzie wynosiła 80 zł.

Przygotowania do sezonu turystycznego 2023 nad Jeziorem Tarnobrzeskim.
Nad Jeziorem Tarnobrzeskim trwają obecnie prace na plażach i przy wycinaniu trzcin rosnących wzdłuż linii brzegowej. (Fot. Bogdan Myśliwiec)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin