Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 19 kwietnia 2024

Bulwersująca wycinka drzew rozpoczęła wyczekiwane remonty

Na ulicy Moniuszki i Kochanowskiego usunięto drzewa, które rosły tu od kilkudziesięciu lat. (Fot. Bogdan Myśliwiec)

Na początku kwietnia ruszyła w Tarnobrzegu przebudowa dziesięciu ulic. Wyczekiwane przez mieszkańców i kierowców inwestycje rozpoczęła jednak wycinka drzew, która zbulwersowała tarnobrzeżan.

3 kwietnia ruszył w Tarnobrzegu remont dziesięciu dróg i związana z nim czasowa organizacja ruchu. Tuż przed rozpoczęciem inwestycji władze Tarnobrzega zorganizowały konferencję prasową. Mówiono o tym, że poruszanie się po mieście będzie utrudnione, a na wielu odcinkach zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy.

Czy wycinka w Tarnobrzegu jest zgodna z prawem

O wycince drzew wspominano podczas jednego z wcześniejszych spotkań z dziennikarzami. Skala usuwania zieleni jednak zaskoczyła i nie do końca jasnym jest, czy odbywa się ona zgodnie z prawem. Chodzi o okres lęgowy ptaków, ale także o to, że w dokumentacji inwestycji dotyczącej ulicy Kochanowskiego dopatrzono się zapisu, iż drzewa nie miały kolidować z planowanymi pracami.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nowe ceny za wjazd nad Jezioro Tarnobrzeskie

Co na to tarnobrzeski magistrat?

– Prace ruszyły. Niestety, wiążą się z tym, że trzeba usunąć część drzew. Nad każdym drzewem również ubolewam. Kwestia wycinki zawsze jest trudna – przyznaje prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

– Każdy chciałby, żeby Tarnobrzeg był zielonym miastem. Trudno jednak pogodzić inwestycje, które są tak oczekiwane i niezbędne, z oszczędzeniem zieleni. I teraz dochodzi do takich sytuacji, z jednej strony oczekujemy bezpiecznych dróg, ścieżek rowerowych, większej liczby parkingów, ale nie zgadzamy się na wycięcie drzewa. Te drzewa były sadzone kilkadziesiąt lat temu, gdy nikt nie przypuszczał, że drogę trzeba będzie może poszerzyć, że trzeba będzie zrobić inny chodnik, wybudować ścieżkę rowerową – kontynuuje prezydent. – Czy mamy zostawiać drzewa na środku chodników, ścieżek rowerowych? Drodzy państwo, będą nowe nasadzenia. Każde wycięte drzewo musi zostać zastąpione nowym. Liczę, że wejdziemy w kooperację z nadleśnictwem w kwestii zazielenienia miasta. Tarnobrzeg nie zmieni się pod kątem liczby drzew, ale zmieni się jeśli chodzi o wygląd i bezpieczeństwo dróg, chodników i ścieżek.

Dziesiątki drzew wyciętych w Tarnobrzegu
Na remonty ulic tarnobrzeżanie czekali od lat, ale nie spodziewali się, że pod ostrze pił pójdzie tyle starych drzew. (Fot. Bogdan Myśliwiec)

RDOŚ w sprawie wycinki drzew pisze do prezydenta

Jak się jednak okazuje, tarnobrzeską wycinką zainteresowała się Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

– Wystosowaliśmy pismo do prezydenta Tarnobrzega z pouczeniem o obowiązujących w stosunku do gatunków chronionych zakazach. To między innymi zakaz niszczenia siedlisk, gniazd i płoszenia, niepokojenia w okresie lęgowym. Poinformowaliśmy też o konsekwencjach naruszania przepisów – informuje Łukasz Lis, rzecznik rzeszowskiego RDOŚ-u cytowany przez portal nw24.pl – Analizujemy informacje które do nas spływają. W przypadku gdy będziemy mieli dowody, że doszło do naruszenia zakazów związanych z ochroną gatunkową, przekażemy sprawę na policję.

– Prace ruszyły. Niestety, wiążą się z tym, że trzeba usunąć część drzew. Nad każdym drzewem również ubolewam. Kwestia wycinki zawsze jest trudna – powiedział nam prezydent Tarnobrzega, Dariusz Bożek.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin