REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 29 maja 2024

Zamku w Rzeszowie nie zwiedzimy, zapomnijcie o wieży. Mimo szumnych zapowiedzi

Widok na centrum Rzeszowa z wieży Zamku Lubomirskich
Na razie widok na panoramę Rzeszowa z wieży widokowej Zamku Lubomirskich można oglądać na zdjęciach… (Fot. FB/Marcin Warchoł)

Okazuje się, że mimo szumnego otwarcia wieży w Zamku Lubomirskich w Rzeszowie, nie będzie możliwe zwiedzanie ani jej, ani instytucji. Przynajmniej nie w tym roku.

Renowacja wieży Zamku Lubomirskich kosztowała 1,2 mln zł. Ale dzięki temu jak nowa wygląda podłoga, czy sufit. Zamontowano też oświetlenie. Rzutem na przedwyborczą taśmę, a więc w piątek przed wyborami, Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, ogłosił, że będzie można zwiedzać wieżę widokową w Zamku Lubomirskich, gdzie mieści się obecnie Sąd Okręgowy.

Na wieżę rzeszowskiego zamku jednak nie wejdziemy

Jednak ci, którzy ucieszyli się, że ujrzą piękną panoramę Rzeszowa, muszą na razie obejść się smakiem.

– W porze zimowej nie będzie możliwe zwiedzanie Zamku Lubomirskich i wieży widokowej – informuje sędzia Brygida Gradkowska-Ferenc, rzeczniczka prasowa Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Przymnijmy, że do tej pory na wakacjach odbyło się kilka wycieczek po zamku, ale wieża była niedostępna, ponieważ trwał jej remont. Zamek dla zwiedzających został otwarty od 1 czerwca. I zwiedziło go ok. 500 osób. Przy tej okazji współpracowano z Instytutem Pamięci Narodowej w Rzeszowie, jednak umowa z placówką wygasła. Jedyną możliwością, aby wejść do zamku jest zwiedzenie Izby Pamięci, ale to oferta skierowana raczej do szkół.

Kiedy na wycieczkę do Zamku Lubomirskich? Nie wiadomo

Na razie nie wiadomo kiedy powróci możliwość weekendowego zwiedzania Zamku Lubomirskich w Rzeszowie.

– Informacje na temat możliwości zwiedzania zamku są i będą dostępne na stronie internetowej Sądu Okręgowego w Rzeszowie – zapowiada sędzia Brygida Gradkowska-Ferenc.

W przyszłości Zamek Lubomirskich będzie przeznaczony na kulturę. To jednak dopiero, kiedy instytucja zostanie przekazana dla mieszkańców Rzeszowa. A to znowu dopiero jak na ul. Dołowej zostanie wybudowana nowa siedziba Sądu Okręgowego.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin