REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 23 czerwca 2024

Zamek Lubomirskich otwarty dla zwiedzających. Ale tylko w weekendy

Zamek Lubomirskich w Rzeszowie dostępny będzie dla turystów.
Zamek Lubomirskich w Rzeszowie kryje wiele interesujących pomieszczeń i jeszcze ciekawszą historię. (Fot. Kinga Dereniowska)

W rzeszowskim Zamku Lubomirskich będzie można zwiedzać m.in. wieżę, salę balową, podziemia i byłą kaplice. Wycieczki są bezpłatne, ale trzeba się wcześniej zapisać. Zwiedzanie odbywa się w co drugi weekend.

Pod koniec ub. tygodnia odbyło się uroczyste przecięcie czerwonej wstęgi. Śmietanka polityków Suwerennej Polski, na czele ze Zbigniewem Ziobro, ministrem sprawiedliwości ogłosiła, że rzeszowski zamek został otwarty. To niewątpliwie zasługa nowego dyrektora Sądu Okręgowego – Macieja Szewczyka. Jego poprzedniczka miała zostać odwołana z tej funkcji m.in. właśnie z powodu przeciągającego się otwarcia zamku dla turystów.

Zamek Lubomirskich dla grup zorganizowanych

Zamek Lubomirskich w Rzeszowie zwiedzać będą mogły grupy zorganizowane, które odpowiednio wcześniej zgłoszą się do dyrektora Szewczyka.

– Przygotowane mamy trasę na zewnątrz zamku cały czas: w weekendy po zamknięciu sądu. Natomiast między godz. 11 a godz. 15, w co drugi weekend w miesiącu, będziemy oprowadzali zorganizowane grupy, które wcześniej się do nas zgłoszą – informuje dyrektor.

PRZECZYTAJ TEŻ: Sezon na żwirowni i basenach w Rzeszowie rusza 10 czerwca

Zapowiada, że wycieczka to 45 minut zwiedzania, łącznie z wejściem do fosy podziemnym przejściem. Wejść będzie można do sal sądowych, które kiedyś były m.in. kaplicą zamkową czy salą balową. Na tej drugiej odbywają się duże procesy. Dlatego po przejściach wycieczek, będą one dokładnie sprawdzane. Wycieczce towarzyszyć będzie, oprócz przewodnika, także pracownik ochrony.

Na wieżę zamkową wejdziemy jesienią

W planach jest także wyjście na wieżę zamkową, ale na to trzeba będzie poczekać do jesieni.

– Mamy bardzo strome schody, które zagrażają bezpieczeństwu. Do końca września wieża zostanie wyremontowana i od października będzie można ją zwiedzić – zapowiada Maciej Szewczyk.

Dyrektor podkreśla wycieczki nie tylko są bezpłatne, ale każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy gadżet. – Przygotowujemy go wspólnie z ministerstwem sprawiedliwości – zdradza. Być może będzie to pieczęć. Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł obiecuje, że Zamek Lubomirskich za 3 lata będzie otwarty dla wszystkich. Oczywiście po wybudowaniu nowego gmachu sądu.

Zbigniew Ziobro i politycy Suwerennej Polski przed Zamkiem Lubomirskich w Rzeszowie.
Politycy Suwerennej Polski migiem przecięli wstęgę i odjechali. Wygląda na to, że kampania wyborcza już wystartowała… (Fot. Kinga Dereniowska)

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin