Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 22 maja 2024

Archeolodzy z URz znaleźli w potoku naszyjnik z VIII w p.n.e.

Archeolodzy z Rzeszowa podczas badań na Przełęczy Dukielskiej
Archeolodzy z Uniwersytetu Rzeszowskiego nad potokiem na Przełęczy Dukielskiej. (Fot. dr Wojciech Pasterkiewicz)

W jednym z potoków, dopływie rzeki Jasiołki na Przełęczy Dukielskiej archeolodzy z Uniwersytetu Rzeszowskiego odkryli naszyjnik wykonany z brązu. Pochodzi z okresu wczesnego żelaza, czyli z około VIII wieku p.n.e.

Ma on okrągły kształt, wymiary 16 na 16 centymetrów i obydwa końce sklepane i zwinięte w uszka. Został wykonany z pręta o przekroju czworobocznym.

Badania na terenach góry Cergowej i Przełęczy Dukielskiej prowadzone są od wiosny, ale naszyjnik to najnowsze znalezisko, z września. Celem badań realizowanych przez Instytut Archeologii  Uniwersytetu Rzeszowskiego jest odkrycie, udokumentowanie i zabezpieczenie nowych zabytków ze stanowisk archeologicznych.

Ten naszyjnik, jak informuje dr Wojciech Pasterkiewicz z Instytutu Archeologii UR, to pierwsze tego typu znalezisko z terenu Beskidu Niskiego. Ten zabytek, po zakończeniu prac, które przewidziano na koniec 2023 r., trafią do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Badania są możliwe dzięki pomocy Nadleśnictwa Dukla oraz mieszkańców  Dukli i Lipowicy.

Naszyjnik z brązu znaleziony w potoku na podkarpaciu
Naszyjnik ma okrągły kształt, wymiary 16 na 16 centymetrów. (Fot. dr Wojciech Pasterkiewicz)
Naszyjnik znaleziony w potoku na Przełęczy Dukielskiej
Znalezisko pochodzi z okresu wczesnego żelaza. (Fot. dr Wojciech Pasterkiewicz)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin