REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 20 czerwca 2024

Beatyfikacja rodziny Ulmów. Wielki świat zjedzie do Markowej

Wnętrze piwnicy w Markowej, w której ukrywali się Żydzi
Na zdjęciu wnętrze piwnicy domu Szylarów, gdzie ukrywali żydowską rodzinę Goldmanów podczas II wojny światowej. Podobny schowek był u Ulmów, ale ich dom nie zachował się do naszych czasów. Piwnicę można oglądać w Skansenie w Markowej. (Fot. Wit Hadło)

25 tysięcy gości z Polski i ze świata potwierdziło swój udział we wrześniowej beatyfikacji rodziny Ulmów. Organizatorzy przewidują, że tego dnia do Markowej może zjechać ponad 30 tys. osób. Swoją obecność zapowiedział już prezydent RP, Andrzej Duda.

10 września oczy całej Polski będą skupione w małej podkarpackiej wsi. To w Markowej odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów: Józefa, Wiktorii i ich dzieci. 

Ulmowie zginęli rozstrzelani przez Niemców

Wszyscy zginęli tragicznie, rozstrzelani przez Niemców podczas II wojny światowej. Tylko dlatego, że udzielili schronienia w swojej piwnicy ośmiorgu Żydom: Saulowi Goldmanowi i jego czterem synom oraz dwóm córkom oraz wnuczce Chaima Goldmana z Markowej – Lei (Layce) Didner z córką o nieznanym imieniu i Geni (Gołdzie) Grünfeld.  

Na rodzinę doniósł  prawdopodobnie Włodzimierz Leś – granatowy policjant z Łańcuta. Rankiem 24 marca 1944 r. przed  dom Ulmów przybyło pięciu niemieckich żandarmów oraz kilku granatowych policjantów. Najpierw zamordowano Żydów, potem Józefa i Wiktorię, a następnie zabito ich dzieci. 

– Świętość rodziny Ulmów jest świętością osiągniętą w normalności codziennego życia. Powinien to być przykład inspirujący dla dzisiejszej rodziny – powiedział abp Adam Szal, metropolita przemyski w czwartek w Markowej. 

Znaczki, monety i lotnisko im. Ulmów 

Beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się na stadionie w Markowej 10 września 2023 r. Trwają już przygotowania do uroczystości. 

– Chcemy nadać wydarzeniu beatyfikacji rangę ogólnopolską i obywatelską. O znaczeniu podobnym do otwarcia Muzeum Powstania Warszawskiego – mówiła podczas wizyty w Markowej, Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP.

I dodała, że w najbliższych dniach, przed pałacem prezydenckim w Warszawie, zostanie otwarta wystawa o Ulmach. 

To będzie tylko początek inicjatyw wokół beatyfikacji. O Ulmach powstaje film fabularny „Jak bardzo mnie kochasz?”, Poczta Polska wyemituje z nimi znaczek, a Mennica Polska wybije monetę pamiątkową. Marszałek województwa podkarpackiego, Władysław Ortyl ogłosił, że Port-Lotniczy w Jasionce otrzyma imię Rodziny Ulmów. 

Grób rodziny Ulmów w Markowej
Przy grobie rodziny Ulmów. arcybiskup Adam Szal, metropolita przemyski, odmówił modlitwę. (Fot. Wit Hadło)
Kościół św. Doroty w Markowej
W kościele św. Doroty w Markowej Józef i Wiktoria Ulmowie wzięli ślub i chrzcili swoje dzieci. (Fot. Wit Hadło)
Muzeum w Markowej
Dziennikarze przed poświęconym rodzinie Ulmów muzeum w Markowej. (Fot. Wit Hadło)
Marszałek Władysław Ortyl w Markowej
Marszałek Władysław Ortyl na konferencji prasowej w Markowej poinformował, że lotnisko w Jasionce będzie nosiło imię rodziny Ulmów. (Fot. Wit Hadło)

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin