REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 1 października 2023

Złamania, skręcenia, udary. Bieszczadzki GOPR podsumował wakacje

Akcja ratowników GOPR na bieszczadzkich połoninach
Goprowcy pomagali przeważnie osobom z urazami – złamaniami czy skręceniami lub udarami i zawałami serca. (Fot. Bieszczadzka Grupa GOPR)

Tegoroczny sezon dla ratowników z Bieszczadzkiej Grupy GOPR, był trochę bardziej intensywny od poprzedniego – na akcje ruszali 80 razy, w 12 pomagał im śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. – Wakacje mają turyści, my jesteśmy do dyspozycji cały rok – mówi Krzysztof Szczurek, naczelnik Bieszczadzkiej Grupy GOPR.

Na szczęście w tym roku na bieszczadzkich szlakach, spektakularnych akcji ratowniczych nie było. Goprowcy pomagali przeważnie osobom z urazami – złamaniami czy skręceniami lub udarami i zawałami serca.

– To taki nasz chleb powszedni – mówi naczelnik Szczurek.

Ratownicy na akcje ruszają najczęściej quadami, w trudno dostępne miejsca muszą dojść na nogach. Nie zawsze jest też możliwość by na miejsce wypadku doleciał śmigłowiec LPR.

Jak wylicza naczelnik – ratownicy, którzy w tym roku dyżurowali w czterech stacjach: Cisnej, Ustrzykach Górnych, Sanoku i sezonowej w Dukli, ogółem wyjechali na 80 akcji. Pomogli w ich trakcie 83 osobom. 12 razy do akcji wzywany był też śmigłowiec.

Turyści w Bieszczadach. Czasem w klapach lub szpilkach

Ratownicy oceniają jednak, że turyści przemierzający Bieszczady z roku na rok w góry wychodzą lepiej przygotowani.

– Sprzyja temu coraz powszechniejsze korzystanie z nowoczesnych technologii, chociażby aplikacji pogodowych czy aplikacji Ratunek. Są lepiej przygotowani sprzętowo, aczkolwiek dalej zdarzają się szpilki czy klapki – mówi naczelnik.

Niestety w okresie wakacyjnym, na szlakach wciąż można spotkać osoby, które w góry wychodzą pod wpływem alkoholu, lekceważąc obowiązujące w Bieszczadzkim Parku Narodowym przepisy.

Bardzo ważne jest też to, by przed wyjściem w góry w telefonie zainstalować bezpłatną aplikację Ratunek. Dzięki niej, w razie wypadku wyślemy sygnał do ratowników, którzy będą mogli dokładnie namierzyć miejsce, w którym się znajdujemy.

Ratownicy GOPR pomagają turyście rannemu w Bieszczadach
Bieszczadzka Grupa GOPR działa już 62 lata, ma 141 czynnych ratowników. (Fot. Bieszczadzka Grupa GOPR)

W GOPR brakuje nowych ratowników

Bieszczadzka Grupa GOPR działa już 62 lata, ma 141 czynnych ratowników, w grupie jest też około 8 pań. Natomiast emerytowani ratownicy od kwietnia do września oprowadzają turystów po wystawie GOPR w sanockim Skansenie.

– Z roku na rok przybywa ratowników starszych, a coraz mniej jest nowych chętnych. To bolączka nie tylko GOPR-u, ale też i Ochotniczych Straży Pożarnych czy WOPR-u. Ale jak jest akcja, to sporo osób się aktywizuje i przyjeżdża – podkreśla naczelnik.

Urlopy spędzają w górach

Każda z osób pracujących ustawowo ma zapisane 26 dni urlopu, z czego ochotnik 12 dni powinien przeznaczyć na dyżury.

– A strasznej zachęty do takiej działalności nie ma. Ratownicy za dyżury nie dostają pieniędzy, jedynie ustawową delegację w wysokości 45 zł za dobę i sprzęt, jeśli wyrobią powyżej 1200 godzin – dodaje naczelnik.

Ratownicy z GOPR nie mają też wakacji.

– Wakacje mają turyści. Jesteśmy do dyspozycji cały rok. Ten rok był rzeczywiście trudniejszy od poprzedniego, bo turystów było więcej. Od początku roku mieliśmy 201 akcji, a w czasie samych wakacji 80 – podsumowuje.

Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego uczestniczący w akcji ratowników GOPR w Bieszczadach
Bardzo ważne jest też to, by przed wyjściem w góry w telefonie zainstalować bezpłatna aplikację Ratunek, dzięki której ratownicy namierzą dokładnie miejsce w którym się znajdujemy. (Fot. Bieszczadzka Grupa GOPR)
Ratownicy GOPR transportują turystę, który został ranny podczas wycieczki po Bieszczadach.
Ratownicy na akcje ruszają najczęściej quadami, w trudno dostępne miejsca muszą dojść na nogach. (Fot. Bieszczadzka Grupa GOPR)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Dzisiejsze wydanie gazety
Super Nowości do nabycia
w kioskach na Podkarpaciu

Jedynka Super Nowości z 29 września 2023

Reklama

@2008 – 2023 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin