REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 lipca 2024

Dworzec PKP w Łańcucie nosi imię Rodziny Ulmów

Mural poświęcony rodzinie Ulmów w Łańcucie.
Podczas uroczystości odsłonięto mural poświęcony rodzinie z Markowej. (Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki)

Dworzec kolejowy w Łańcucie od czwartku nosi imię Rodziny Ulmów. Nadano je w środę, podczas uroczystości odsłonięta została też pamiątkowa tablica i mural. Gest był upamiętnieniem beatyfikacji rodziny, która zaplanowana jest w Markowej na 10 września tego roku.

Z pomysłem na nazwanie stacji imieniem Ulmów wyszły Polskie Koleje Państwowe.

– To wielki dzień dla Łańcuta. To wielki dzień dla Polski. Rodzina Ulmów powoduje, że jeszcze bardziej każdy z nas może być dumny, że jest Polakiem. Rodzina Ulmów to przykład odwagi, poświęcenia, oddania swojego życia za tych, którzy zapukali do ich drzwi – mówił na uroczystości Krzysztof Mamiński, prezes PKP.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Grażyna Ignaczak-Bandych, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki, marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Piotr Pilch i wojewoda Ewa Leniart.

Podczas II Wojny Światowej Ulmowie z Markowej ukrywali Żydów i pomagali im. Zapłacili za to życiem. 24 marca 1944 Józef Ulma, jego ciężarna żona i siódemka dzieci, zostali rozstrzelani przez niemieckich żandarmów.

Za okazaną pomoc rodzinę pośmiertnie odznaczono medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 10 września 2023 r. rodzina Ulmów z Markowej zostanie beatyfikowana, a nazwanie stacji kolejowej w Łańcucie ich nazwiskiem jest upamiętnieniem zbliżającej się daty.

– Mamy obowiązek promować Podkarpacie. Mamy obowiązek promować wielkie dziedzictwo Podkarpacia, zajmować się kulturą pamięci, promować i przypominać postawy synów i córek naszej ziemi. Takimi postaciami są Ulmowie i ich heroiczna postawa. Wszyscy musimy o tym pamiętać, to przekazywać i edukować młode pokolenie, które takich postaw potrzebuje – mówił Władysław Ortyl i przypomniał, że sejmik województwa ustanowił na Podkarpaciu rok 2023 Rokiem Rodziny Ulmów.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin