REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 18 lipca 2024

Drzewa w Markowej wycięto w ofierze beatyfikacji

Wycięte drzewa przy stadionie w Markowej
Piękne świerki są już wspomnieniem. Ich życie zostało brutalnie przerwane przez organizowaną w Markowej beatyfikacje rodziny Ulmów. (Fot. Czytelniczka)

W Markowej wielkimi krokami zbliża się uroczystość beatyfikacji rodziny Ulmów. Pełną parą trwają więc przygotowania. Poświęcić się musiały dwudziestoletnie świerki rosnące przy stadionie, na którym ma odbyć się to podniosłe wydarzenie. – Dla mnie to jest totalny bezsens, wycinać drzewa, które rosły kilkanaście lat, tylko po to aby nie wadziły w trzygodzinnej uroczystości… – załamuje ręce Czytelniczka z Markowej.

SYGNAŁY CZYTELNIKÓW

Kobieta mieszka tuż przy stadionie, więc z okna od zawsze towarzyszył jej widok pięknych, starych drzew. Jak tylko dowiedziała się, że pójdą pod przysłowiowy topór, próbowała interweniować. Na próżno. Po 20 latach, w sierpniu 2023 roku 10 świerków i kilka dzikich jarzębin zostało wyciętych.

– To nieprzemyślana decyzja, szkodząca środowisku. Zrobiono to tylko po to, aby ktoś się komuś przypodobał – twierdzi nasza Czytelniczka. 

To nie jedyna zmiana krajobrazu. Wokół stadionu w Markowej były pola orne. Na wiosnę zboże zostało wyorane. W jego miejsce posiano trawę.

Po dwudziestoletnich świerkach w Markowej zostało tylko drewno na opał.

Wójt Markowej: drzewa wycięliśmy dla bezpieczeństwa

– Stworzyli takie mini błonia. Widzę to wszystko, bo dzieje się to za moim płotem. Nawet dom kultury jest na szybko remontowany, tak jak budowa dworca centralnego na zjazd partii – relacjonuje kobieta..

Drzewa rosły na działce gminnej. Pytamy się więc wójta: To co z tymi drzewami?

– Musiały zostać wycięte ze względów bezpieczeństwa – tłumaczy Mirosław Mac, wójt Gminy Markowa.

Nie ukrywa, że stało się to ze względu na beatyfikację.

– Ta przestrzeń cała jest zaangażowana na ten cel. Będą tam stali ludzie – mówi.

Ale nie jest to, według wójta, jedyna przyczyna wycinki.

– Część z nich rosła pod linią energetyczną, były ucięte w połowie przez energetykę. To osłabiało ich strukturę i ich jakość – twierdzi Mirosław Mac. – Ostatecznie przeprowadziliśmy procedurę i, zgodnie z prawem, otrzymaliśmy zgodę na wycinkę od starostwa powiatowego, dlatego wycięliśmy je ze względów organizacyjnych i bezpieczeństwa – precyzuje wójt.

I obiecuje, że w miejscu świerków, pojawią się nowe nasadzenia.

Mieszkańcom Markowej wyciętych drzew jednak żal. Nasza Czytelniczka wzdycha: – Drzewa są już jedynie pięknym wspomnieniem…

_____

Masz dla nas wiadomość? Chcesz podzielić się jakimś tematem? Potrzebujesz pomocy lub interwencji dziennikarzy? Skontaktuj się z nami: alarm@supernowosci24.pl

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin