Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 25 maja 2024

Proboszcz z gm. Chorkówka proponował uczniom seks. Jest prawomocny wyrok

Ksiądz, zdjęcie poglądowe
O nawiązywaniu przez księdza kontaktów seksualnych z uczniami prokuraturę zawiadomiła dyrekcja szkoły. (Fot. pixabay)

Ksiądz proboszcz jednej z parafii w gminie Chorkówka wysyłał do uczniów propozycje dotyczące czynności seksualnych. W trakcie śledztwa okazało się, że duchowny za pośrednictwem Messengera usiłował namówić nastolatka do seksu i był to uczeń, który przygotowywał się do bierzmowania. Do tych sytuacji dochodziło jeszcze w 2019 r.

W ub. tygodniu Sąd Okręgowy w Krośnie wydał prawomocny wyrok w tej sprawie i wymierzył księdzu karę roku więzienia z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres dwóch lat. Tym samym podtrzymał wyrok Sądu Rejonowego w Krośnie, który zapadł w lipcu 2022 r.

Niecne cele proboszcza

O nawiązywaniu przez księdza kontaktów seksualnych z uczniami prokuraturę zawiadomiła dyrekcja szkoły. Duchowny założył konto, ale na inne imię i nazwisko. Wykorzystywał je w niecnych celach. Za jego pośrednictwem wysyłał do konkretnych uczniów wiadomości z propozycjami innych czynności seksualnych. Prosił m.in. o przesyłanie mu nagrań.

Gdy uczniowie zablokowali księdzu możliwość wysyłania takich treści, proboszcz na lekcjach religii, które prowadził, stał się wobec nich złośliwy. O tym jak zachowuje się proboszcz z gm. Chorkówka dowiedziała się jedna z nauczycielek i o tym fakcie poinformowała dyrektora szkoły. Potwierdzili to też rodzice, że ich synowie dostawali seksualne propozycje. 

Krośnieńska Prokuratura Rejonowa przedstawiła księdzu trzy zarzuty. Dwa z nich dotyczyły składania osobie małoletniej poniżej 15.  roku życia propozycji wykonania innych czynności seksualnych. Jak też ich utrwalenia w formie zdjęć i filmów. Natomiast trzeci zarzut to usiłowanie do doprowadzenia do wykonania innej czynności seksualnej.

Księdza za te czyny zawieszono w obowiązkach, nie mógł też odprawiać mszy i nie mógł uczyć. Wyrok to rok więzienia i warunkowe zawieszenie tej kary na okres próby dwóch lat. Ponadto ksiądz ma mieć dozór kuratora. Ma też 10-letni zakaz zajmowania wszelkich stanowisk, wykonywania zawodów związanych z wychowaniem i edukacją małoletnich. Również ma zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych uczniów na odległość mniejszą niż 50 metrów.

Dodatkowo na ich rzecz ksiądz ma wpłacić nawiązki – po 3 tys. zł i 2 tys. zł.  W odróżnieniu od wyroku Sądu Rejonowego, Sąd Okręgowy uchylił wobec proboszcza obowiązek poddania się specjalistycznej terapii. 

_____

ZOBACZ TEŻ:

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin