Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 16 kwietnia 2024

Oddają szpik i ratują życie „genetycznym bliźniakom”. Fundacja DKMS świętuje 15-lecie!

Na przestrzeni 15 lat Fundacja DKMS zorganizowała łącznie 21 454 akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku (Fot. Fundacja DKMS)

Gdy Fundacja DKMS zaczynała swoją działalność w 2009 roku, idea dawstwa szpiku w Polsce była mało znana. Po 15 latach, w krajowym rejestrze potencjalnych dawców szpiku jest już ponad 2,2 miliona osób. 1,9 miliona dawców zarejestrowało się właśnie w Fundacji DKMS. Przeszło 13 tys. z nich już oddało szpik lub krwiotwórcze komórki macierzyste, by ratować życie „bliźniaka genetycznego”.

Na Podkarpaciu z zarejestrowanych jest w DKMS – 91 262 dawców, a 699 oddało już swój szpik. Wśród nich są chłopaki z Rzeszowa: Mateusz Itner i Paweł Kogut. Biorcami… także mieszkańcy Podkarpacia. Wśród nich Gabrysia Skowron z Dębicy (pisaliśmy o całej trójce w Super Nowościach końcem roku 2023).

Paweł Kowal, Mateusz Itner z Rzeszowa (fot. arch prywatne)
Gabrysia Skowron (fot. arch prywatne)

Czas mija, a ich przybywa

25 lutego 2009 roku odbyła się pierwsza akcja rejestracji potencjalnych dawców, zorganizowana przez Fundację DKMS. Wówczas do bazy potencjalnych dawców dołączyło 199 osób. Kilka miesięcy później, we wrześniu, fundacja miała swojego pierwszego dawcę faktycznego. Dawczyni zarejestrowała się w maju podczas akcji w Kielcach, a po dwóch miesiącach, została poproszona o pomoc pacjentowi. Pobranie odbyło się metodą z krwi obwodowej (przypominającą donację krwi). Krwiotwórcze komórki macierzyste poleciały za ocean, by dać szansę na życie choremu ze Stanów Zjednoczonych.

Od tego momentu baza potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS zaczęła się powiększać, a wraz z nią wzrastała liczba pobrań komórek macierzystych lub szpiku od polskich dawców. W pierwszym roku działalności fundacji odbyły się tylko 4 pobrania, a w 2023 roku – 1 438 osób zostało dawcami szpiku. O ponad 359 proc. więcej! To pokazuje, jak ogromny wpływ na pomoc pacjentom hematoonkologicznym ma powiększająca się baza dawców. Im więcej potencjalnych dawców szpiku, tym więcej szans na drugie życia!

Akcje rejestracji

Na przestrzeni 15 lat Fundacja DKMS zorganizowała łącznie 21 454 akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku – stacjonarne oraz te, które odbywały się wirtualnie. Podczas nich nie tylko zachęcała osoby pomiędzy 18. a 55. rokiem życia do zostania potencjalnym dawcą, ale również edukowała i obalała mity, które krążyły wokół dawstwa szpiku. Dzięki systematycznym działaniom na rzecz idei dawstwa szpiku, dziś Polska jest 3. krajem w Europie i 5. na świecie z największą liczbą zarejestrowanych potencjalnych dawców szpiku. Fundacja DKMS zaś – największym Ośrodkiem Dawców Szpiku w kraju.

Polacy naszpikowani wiedzą

Kampanie społeczne, spoty reklamowe, obecność w mediach społecznościowych i tradycyjnych, a także angażowanie różnych społeczności w aktywności na rzecz dawstwa szpiku składają się na 15-letnią działalność Fundacji DKMS w obszarze edukacji.

Żeby jeszcze mocniej wspierać osoby chorujące na nowotwory układu krwiotwórczego, a także ośrodki medyczne, w których są leczone, od 2018 roku fundacja prowadzi Program Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów, będący dopełnieniem misji Fundacji DKMS. Jego celem jest towarzyszenie osobom chorym od momentu diagnozy aż do całkowitego powrotu do zdrowia. To projekt, który nie tylko wspiera, ale i zmienia polską transplantologię oraz hematoonkologię. W jego ramach fundacja zapewnia m.in. wsparcie pacjentom w obszarze diety, pomocy psychologicznej oraz rehabilitacji. A także szpitalom w zakupie urządzeń medycznych, budowy, rozbudowy czy remontów oddziałów – „Dar Fundacji DKMS”. Dotychczas fundacja wsparła 44 kliniki i szpitale hematoonkologiczne w całej Polsce, przeznaczając na ten cel ponad 20 mln zł.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin