– To będzie największe wydarzenie biegowe w historii Rzeszowa – zapowiada Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 11. Bieg Niepodległości ruszy dokładnie o godz. 11:11, 11 listopada z rzeszowskiego Rynku. Jakie utrudnienia czekają kierowców?
Pod względem liczby uczestników, jest to największe tego typu wydarzenie na Podkarpaciu.
– W tym momencie mamy na liście startowej ponad 2 tys. osób. Aż mam ciarki, jak sobie pomyślę, jak to będzie wyglądało na naszym rzeszowskim Rynku – zdradza Marcin Stopa, sekretarz Miasta Rzeszowa, prywatnie zapalony biegacz.
I zachęca, aby na trasie biegu rzeszowianie i rzeszowianki gorąco dopingowali zawodników.
11. Bieg Niepodległości w Rzeszowie. Wspólna rozgrzewka i odśpiewanie hymnu
Bieg rozpocznie się 11 listopada o godz. 11:11 na rzeszowskim Rynku. Ale wcześniej, planowana jest wspólna rozgrzewka, a potem uroczyste odśpiewanie hymnu. Zawodnicy będą ubrani w białe i czerwone koszulki.
- PRZECZYTAJ TEŻ: Przegrywali 0-2, wyszarpali remis. Stal Rzeszów – GKS 2-2
Organizatorzy Biegu Niepodległości szacują, że sam start, a więc przebiegnięcie wszystkich zawodników przez linię startową, może potrwać ok. 5 minut. Na końcu pobiegnie ok. 30 osób, trzymając 35-metrową flagę.
– Stworzymy charakterystyczną biało-czerwoną ekipę, która dobiegnie do mety – mówi Marcin Stopa.
Trasa liczy 10 kilometrów. Zakończenie biegu przewidziane jest na godz. 12:30. Zaraz potem ma odbyć się dekoracja zawodników. Na każdego biegacza ma czekać ciepły posiłek i butelka wody. Oprócz tego na medalu czetnicy będą mogli wygrawerować swoje imię i czas biegu.
Będzie rekord i zbiórka dla Filipa
– Z roku na rok frekwencja na Biegu Niepodległości jest coraz większa. W tym roku będzie rekord – zapowiada Mirosław Wierzbicki przedstawiciel Stowarzyszenia „Rzeszów Biega”, organizatora wydarzenia.
Biuro zawodów zlokalizowane zostanie na Hali Podpromie. Od godz. 15 do godz. 18 w piątek, a w sobotę od godz. 7 aż do godz. 11 będzie można odebrać pakiet startowy. Mirosław Wierzbicki apeluje, aby nie zostawiać tego obowiązku na ostatnią chwilę.
Bieg będzie też charytatywny. W tym roku uczestnicy będą biegać dla Filipa, który urodził się z zespołem wad wrodzonych.
– Zbieramy pieniądze na operację jego nogi – mówi Mirosław Wierzbicki.
I dodaje, że razem z PKO Bankiem Polski, który patronuje wydarzeniu. Stowarzyszenie przekazało setki tysięcy złotych na cele charytatywne.
11. Bieg Niepodległości w Rzeszowie. Trasa
Biegacze wystartują z Rynku, a potem pobiegną ul. Kościuszki, przez pl. Farny, do ul. Sokoła, dalej przez ul. Jana III Sobieskiego, następnie ul. Grunwaldzką.
Potem uczestnicy skręcają w kierunku kładki, na ul. Piłsudskiego, tam pobiegną do ronda Dmowskiego, wbiegną w ul. Cieplińskiego, a potem skręcą w ul. Zygmuntowską. Następnie w ul. Jagiellońską, aż do ul. 3 Maja. Potem przebiegną ul. Lubomirskich, do ul. Szopena. Następnie pl. Śreniawitów, potem ul. Hetmańską, aż do ul. Wincentego Pola. Tu ścieżką pieszo-rowerową na bulwarach i pobiegną aż za przystań kajakową, gdzie zawrócą.
Następnie ścieżką wzdłuż Wisłoka pobiegną pod Mostem Zamkowym, potem skręcą w lewo i wrócą na ul. Szopena, al. Lubomirskich, ul. 3 Maja, ul. Kościuszki i tam na metę na rzeszowskim Rynku.
Bieg Niepodległości w Rzeszowie. Utrudnienia dla kierowców
W związku z biegiem zostaną zamknięte dla ruchu samochodowego ulice Śródmieścia i ul. Hetmańska. Zamknięcie rozpocznie się od. godz. 10. i potrwa do godz. 12.
Na ulicach Cieplińskiego i Piłsudskiego zamknięty będzie tylko jeden pas ruchu. Więc samochody będą mogły jeździć.