REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 29 maja 2024

42 mln zł na kulturę w Rzeszowie

Koncert główny Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie.
Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury to jedno z najważniejszych punktów na kulturalnej mapie Rzeszowa (Fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszów)

W tegorocznym budżecie miasta Rzeszowa na kulturę wydanych będzie ponad  42 mln zł. To pozwoli na realizację aż 1,5 tys. wydarzeń. Te najważniejsze to: Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury, festiwal Źródła Pamięci, Szajna – Grotowski – Kantor, czy nieco młodsze wydarzenia takie jak: Rzeszów Festival albo Karpaty na Widelcu. 

Działania władz miasta w zakresie kultury podzielono na trzy obszary. Pierwszy jest związany z infrastrukturą. Na ten cel udało się pozyskać na rzecz mieszkańców  budynek najstarszego kina w Rzeszowie – Zorzy i uchronić je przed widmem likwidacji. Ruszyły także prace przygotowawcze do innej inwestycji związanej z kulturą – kompleksowej rozbudowy Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa i powiększenia jej o dwie dodatkowe kondygnacje. 

Planowany jest też konkurs architektoniczny na Bibliotekę Nova z salą audiowizualną dla ponad tysiąca widzów, a także modernizację hali targowej i targowiska Jutrzenka czy przywrócenie mieszkańcom Zamku Lubomirskich. Wśród mniejszych przedsięwzięć są: realizacja domów kultury na Krakowskiej Południe i na Nowym Mieście. 

„Ferment kulturalny” czas zacząć 

Drugi filar w zakresie kultury to współpraca miasta z organizacjami pozarządowymi, które tworzą  „ferment kultury” w mieście. W Rzeszowie stworzono w tym celu pierwszą w historii Społeczną Radę Kultury przy prezydencie. Rada jest ciałem doradczym i kreującym potrzeby w obszarze kultury. 

W oparciu o sugestie ludzi środowisk twórczych zwiększone zostały środki na działalność kulturalną dla organizacji pozarządowych.  Utworzony został m.in. pierwszy w historii konkurs na działalność całoroczną dla organizacji pozarządowych. 

Współpraca w zakresie współpracy międzynarodowej 

Trzeci element – zupełnie nowy – to rozwijanie współpracy międzynarodowej w zakresie kultury i sztuki. Władze miasta podkreślają, że miasto chce podnosić życie kulturalne na jeszcze wyższy poziom. Rzeszów – jak przekonuje ratusz – stał się międzynarodowym miastem i w planach jest, żeby międzynarodowe wydarzenia kulturalne, partnerstwa międzynarodowe twórcze i artystyczne były realizowane w Rzeszowie. 

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin