REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 29 maja 2024

Wiosna zawitała do łańcuckiego zamku. W tym roku znacznie wcześniej!

Fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie

Park i ogrody Muzeum-Zamku w Łańcucie są coraz bardziej wiosenne. W tym roku wiosna przyszła tu znacznie szybciej, niż w poprzednich latach. Magnolie – choć zwykle kwitły w okolicy majówki – aktualnie są w szczycie kwitnienia.

Jesienią ubiegłego roku w łańcuckich ogrodach dosadzono do rosnących już roślin (głównie bylin oraz róż) około 6 tys. cebul kwiatowych różnych rodzajów, gatunków i odmian. Duża część z nich zdobi rabaty już od wczesnej wiosny.
Z kwiatów kwitnących obecnie, największą grupę stanowią tulipany – w otoczeniu łańcuckiego zamku posadzono blisko 3 tys. sztuk w 32 odmianach, różniących się nie tylko kolorami, ale również wielkością i kształtem kwiatów czy porą kwitnienia. Turyści, którzy w tym roku wybiorą się na spacer po parku i ogrodach Muzeum, będą mogli podziwiać odmiany tulipanów od bardzo wczesnych do późnych, które dopiero rozkwitają.

Fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie

Inną liczną grupę posadzonych kwiatów stanowią narcyzy. Na terenie zespołu zamkowo-parkowego posadzono ich ok. 600 szt., w 15 odmianach. Turyści mogą również obejrzeć różnorodne hiacynty – w sumie zasadzono blisko 300 szt., w 10 odmianach. Dodatkowo rabaty zdobią anemony, szachownice cesarskie i kostkowane, szafirki, cebulice i puszkinie.

Ubiegłoroczną jesienią posadzono także rośliny, które dopiero budzą się do życia i będą zdobić ogród w okresie letnim. W tej grupie znalazło się blisko 500 lilii w 30 odmianach – od azjatyckich, drzewiastych, tygrysich, po trąbkowe – czyli te o najbardziej szlachetnym i mocnym zapachu. Powstało też 7 nowych grup piwonii w różnych kolorach i kształtach. Te rośliny będą zdobić rabaty od końca maja do sierpnia.
Kiedy rośliny cebulowe przekwitną, ich miejsce zajmą odmiany letnie, które będzie można oglądać aż do pierwszych przymrozków.

Fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie
Fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie
Fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie
Fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie
Fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin