Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 1 marca 2024

Anna Siewierska-Chmaj: lekarz powinien kierować się wyłącznie dobrem pacjenta

Anna Siewierska-Chmaj, politolożka z Instytutu Nauk o Polityce Uniwersytetu Rzeszowskiego. (Fot. archiwum prywatne)

Rozmowa z prof. dr hab. ANNĄ SIEWIERSKĄ-CHMAJ, politolożką z Instytutu Nauk o Polityce Uniwersytetu Rzeszowskiego.

– Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej nie rozpatrywał zgodności z Konstytucją dopuszczalności przerwania ciąży, gdy ta zagraża zdrowiu lub życiu kobiety. Mimo to dochodzi teraz do takich sytuacji, jak śmierć pani Izabeli z Pszczyny, czy pani Doroty z Bochni. Dlaczego tak się dzieje?

– Dzieje się tak, bo działania władzy doprowadziły do tego, że społeczeństwo, różne jego grupy społeczne i zawodowe po prostu żyją w strachu. W tym przypadku akurat dotyczy to środowiska medycznego, lekarzy, pielęgniarek czy położnych. Wymuszone przez polityków orzeczenie TK Julii Przyłębskiej spowodowało, że medycy zwyczajnie boją się podejmować decyzje w takich przypadkach, jak pani Izabeli czy pani Doroty. Wolą poczekać, aż płód sam obumrze, niż zdecydować o terminacji ciąży także w przypadkach, gdy zagraża ona życiu kobiety.

ZOBACZ TEŻ:

Niby nie o tej kwestii zdecydował TK Przyłębskiej w październiku 2020 roku, ale w środowisku medycznym jest strach przed tym, że każdą terminację ciąży rządzący mogą „podciągnąć” pod tamto orzeczenie i będzie to skutkowało zarzutami dla lekarza i reszty personelu… Do tego dochodzi kwestia klauzuli sumienia.

– Ale lekarze i personel nie reagując także narażają się na zarzuty. W związku ze gonem pani Izabeli toczy się śledztwo w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci…

– Owszem, to taka sytuacja, kiedy tak czy owak winny będzie personel medyczny, a nie władza. To dotyczy wielu sfer życia w Polsce, nie tylko tej związanej ze zdrowiem.

Popatrzmy na polską edukację. Tu też nauczyciele, czy to akademiccy, czy nauczający w podstawówkach bądź szkołach średnich, boją się podejmować decyzje, którymi mogliby narazić się władzy. Godzą się na posunięcia np. ministra Czarnka. W przypadku edukacji i medycyny taki bezwład decyzyjny jest szczególnie groźny. Niestety, do niego doprowadziły działania rządzących.

Medycyna opiera się na wiedzy, a nie jakiejś ideologii

– Wróćmy do klauzuli sumienia lekarzy. Czy w tym zawodzie w ogóle powinno funkcjonować coś takiego?

– Powiedzmy sobie jasno i wprost: medycyna jest nauką! Opiera się na wiedzy, a nie jakiejś filozofii czy ideologii. Nikt nikogo nie zmusza do tego, by był lekarzem. Jeśli ktoś wybiera taką drogę zawodową, to już na jej wstępie musi odrzucić ograniczenia, które wynikają z jego np. wierzeń, o ile takowe ma.

Lekarz w swej pracy powinien kierować się wyłącznie dobrem pacjenta i przysięgą Hipokratesa, na realizowanie czy eksponowanie swojego światopoglądu nie ma w tym zawodzie miejsca. Jeśli ktoś nie potrafi odrzucić swoich ograniczeń w tej materii, nie powinien być lekarzem. Może zostać np. znachorem i „leczyć” okadzaniem jakimiś ziołami czy wypowiadaniem jakichś magicznych formułek…

– Miejmy nadzieję, że po jesiennych wyborach zmieni się w Polsce władza… Czy Pani zdaniem osoby winne obecnej sytuacji kobiet w ciąży powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności, np. karnej, za swoje działania?

– Przede wszystkim miejmy nadzieję, że po jesiennych wyborach zaczniemy wracać jako państwo i społeczeństwo do normalności. Odpowiadając wprost na pytanie powiem tak: jeśli polskie prawo będzie przewidywało taką odpowiedzialność, to oczywiście należy tak właśnie zrobić. Najważniejsze jednak by nie działać poza prawem. To czego będziemy się znów uczyć, gdy zmieni się w Polsce władza, to szacunek dla prawa.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin