REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 18 lipca 2024

Architekci wybrali najlepszy projekt na Aulę Miejską. Drugiej takiej nie ma w całej Polsce

Tak będzie wyglądać Aura Miejska w Rzeszowie
Konkurs na Aulę Miejską w Rzeszowie rozstrzygnięty. Jury najwyżej oceniło pracę architekta z Warszawy – Karola Żurawskiego i jego zespołu. (Fot. mat. pras.)

– Mamy ambicję by na mapie 100 najlepszych obiektów architektonicznych w Polsce, w końcu znalazł się budynek z Rzeszowa – mówił podczas prezentacji wyników konkursu na Aulę Miejską prezydent Konrad Fiołek. Czy się udało? Oceńcie sami.

W czwartek (16 listopada) w rzeszowskim ratuszu ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego na Aulę Miejską. Ma ona stanąć obok ratusza, u zbiegu ulic Słowackiego i Króla Kazimierza, w miejscu, w którym obecnie znajduje się parking.

Konferencję otworzył prezydent Konrad Fijołek, który przypominał, że jego naczelnym hasłem w drodze do etapu „Rzeszów 2.0” miała być wysokiej jakości urbanistyka i architektura.

– Bardzo zależało nam na tym, aby ten nowy, kolejny etap stał właśnie pod znakiem tych dwóch dziedzin – mówił prezydent.

Dodawał, że z troski o bardzo dobrą architekturę w mieście, razem z wieloma środowiskami zapowiadał, że ten etap stanie pod znakiem konkursów architektonicznych.

– Mamy ambicję, by w na mapie 100 najlepszych obiektów architektonicznych w Polsce, w końcu znalazł się budynek z Rzeszowa – dodawał.

Miejska Aula, czyli ratusz dla rzeszowian

Aula Miejska ma powstać tuż przy ratuszu – jak mówił Janusz Sepioł, Architekt Miasta Rzeszowa w miejscu ważnym z dwóch powodów.

– Będzie to ostatni akt zapełnienia śródmieścia Rzeszowa, straty, która jest pod znakiem holocaustu. Po drugie chcemy tu umieścić nietypową funkcję, którą można nazwać Ratuszem dla rzeszowian – wyjaśniał.

W ratuszu pracuje prezydent oraz rada miasta, a w nowym budynku, na różnych wydarzeniach mają się spotykać rzeszowianie. Sepioł przypominał, że zaplanowano tam dwie przestrzenie – salę audytoryjną dla ok. dwustu osób i przestrzeń wystawienniczą o powierzchni 600-800 mkw.

– Jak to będzie pracować zależy od zarządzających. Może się też zdarzyć, że inne miasta pójdą naszym śladem, bo takiej auli miejskiej nie ma żadne miasto w Polsce – dodawał.

To ponadczasowy projekt

– To miejsce bardzo szczególne – podkreślał architekt Jerzy Szczepanik-Dzikowski, przewodniczący Sądu konkursowego SARP Warszawa. – Niewiele zdarza się konkursów, które mają takie wyjątkowe lokalizacje. Ale takie miejsce oznacza także duże wyzwanie zawodowe dla wszystkich. Wybrany projekt musi być dobrze osadzony w tej przestrzeni i ponadczasowy. Wiemy, że to miejsce żywe i budynek musi być żywy. Projekt który wygrał jest wrażliwy, reaguje na to co go otacza – dodawał.

Komisja pracowała zgodnie, nie toczono ciężkich sporów. Wszystkie decyzje zostały podjęte w zasadzie jednomyślnie.

– Na konkurs wpłynęło dużo dobrych projektów. Zgłosiły się 103 pracownie, złożono 43 prace, a ostatecznie wybraliśmy 5. Wszystkie mieściły się w zasadach określonych w regulaminie – dodawał Wojciech Fałat, sędzia referent SARP Rzeszów.

Aula Miejska w Rzeszowie i ratusz
W zwycięskiej pracy Karola Żurawskiego doceniono m.in. to, że zaproponowany obiekt wraz z bryłą rzeszowskiego ratusza tworzy kaskadowy układ przestrzenny. (Fot. mat. pras.)

Dobry układ i cegły z odzysku

I nagroda pieniężna wyniosła 50 tys. zł brutto, a II – 40 tys.

Jury najwyżej oceniło pracę architekta z Warszawy – Karola Żurawskiego i jego zespołu. Doceniono m.in. to, że zaproponowany obiekt wraz z bryłą rzeszowskiego ratusza tworzy kaskadowy układ przestrzenny, w którym ratusz zachowuje swoją dominującą pozycję. Członkowie jury podkreślali doskonałe rozwiązania funkcjonalne. Oraz to, że praca „wnosi dodatkowe wartości urbanistyczne, na nowo definiując pierzeje ulic i placów”.

Co ważne – ten projekt zakłada m.in. wykorzystanie cegły z recyklingu.

– Przyszły budynek jest lekko odsunięty od ulicy Słowackiego. Dzięki czemu jest możliwość utworzenia ogrodu deszczowego, który dodatkowo będzie nawadniał rosnące tam drzewa. Od strony placu Kazimierza Górskiego jest wejście w podcień, gdzie znajduje się kawiarnia. Z sali konferencyjnej jest wyjście na duży taras z widokiem w stronę skweru Górskiego – opisuje wygrany projekt Janusz Sepioł.

Aula Miejska w Rzeszowie powstanie w ciągu pięciu lat

Jaki jest dalszy harmonogram prac związanych z nową Aulą Miejską w Rzeszowie? W 2024 roku rozpocząć się mają prace przy dokumentacji projektowej budynku. W 2025 r. pozwolenie na budowę i rozstrzygnięcie przetargu na firmę, która aulę wybuduje. Przecięcie wstęgi zaplanowano na lata 2027-2028.

Szacunkowy koszt inwestycji to 35-37 mln zł. Koszt dokumentacji to 2,5 mln zł.

Aula Miejska w Rzeszowie. Wyróżnione projekty

Poniżej wizualizacje wyróżnionych projektów na Aulę Miejską w Rzeszowie.

Jeden z wyróżnionych projektów na aulę miejską w Rzeszowie
Druga nagroda – Cezary Szpytma (Rzeszów), Magdalena Szpytma (Rzeszów), Joanna Matraszek (Rzeszów), Michał Matraszek (Rzeszów), Karolina Broda (Boguchwała).
Projekt auli miejskiej, który zdobył trzecie miejsce
Trzecia nagroda – M.O.C. Architekci z Katowic: Błażej Janik, Ewa Janik, Łukasz Gawlas, Karolina Supron, Małgorzata Karolak-Góra.
Wyróżniona praca zgłoszona do konkursu architektonicznego na aulę miejską w Rzeszowie
W konkursie architektonicznym na projekt Auli Miejskiej w Rzeszowie jury przyznało też dwa wyróżnienia. Autorami pierwszego są – Jakub Gołębiewski (Szczecin), Romea Muryń (Szczecin).
Projekt auli miejskiej w Rzeszowie
Druga z wyróżnionych prac – Jakub Magoń „Pracownia Architektoniczna”: Jakub Magoń (Lubaczów), Krzysztof Drozda (Bielsko-Biała).

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin