Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 16 kwietnia 2024

Na ulice Rzeszowa znów wyjechał Autobus Ciepła

Pracownik rzeszowskiego MOPS rozdaje gorącą zupę w Autobusie Ciepła
Zupę w rzeszowskim Autobusie Ciepła otrzyma każdy, kto potrzebuje ciepłego posiłku. (Fot. Wit Hadło)

Autobus Ciepła z gorącymi posiłkami dla potrzebujących znów jeździ po Rzeszowie. Przychodzą różni. Niektórzy chętnie pogadają, inni są zamknięci w sobie. Ale co najważniejsze, nikt nie odchodzi bez porcji gorącej, rozgrzewającej zupy.

Zupa gotowana jest od godz. 7 rano. Przygotowywane są głównie te polskie, rozgrzewające: grochówka, barszcz czerwony, krupnik, pomidorowa z makaronem, czy kapuśniak. Następnie wielkie termosy są zanoszone do autobusu nr 666, historycznego pojazdu rzeszowskiego MPK i stąd codziennie trafiają do potrzebujących.

Autobus Ciepła to nie tylko zupa

Jak jest zimno, albo pada deszcz czy śnieg, to zupę można zjeść w środku autobusu, na siedzeniu pasażera.

– Dziennie jest to ok. 1200 posiłków – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydentka Rzeszowa.

Miasto na ten cel przeznaczyło ponad 650 tys. zł. Oprócz osób, które nalewają zupę i częstują chlebem i herbatą, w autobusie jeżdżą także pracownicy i pracowniczki MOPS-u.

– Mają mamy możliwość spotkania się z tymi osobami, które same nie mają tej odwagi i nie przyjdą do ośrodka. Spotkałam młodego człowieka, który na ulicy jest już 7 miesięcy. Mógł dowiedzieć się, gdzie może przyjść po pomoc, czy przenocować – podkreśla Krystyna Stachowska.

I dodaje, że po zupę nie przychodzą tylko rzeszowianie, ale i mieszkańcy okolic miasta.

Autobus Ciepła w Rzeszowie
Wielkie termosy z gorącą zupą trafiają do autobusu nr 666, historycznego pojazdu rzeszowskiego MPK. Następnie jadą do potrzebujących. (Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa)

Zmiany po pandemii

Do pieniędzy z budżetu Rzeszowa, dokładane są pieniądze z działalności Stowarzyszenia Brata Alberta m.in. ze zbiórki z kwesty przycmentarnej, czy z akcji “Ziemiopłody”. Przed pandemią koronawirusa zupę nalewano w punktach stacjonarnych.

– Kuchnię Albertyńską prowadzimy od 35 lat, czyli odkąd działa schronisko dla osób bezdomnych – podkreśla Marek Twaróg,  dyrektor Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta. – Od ok. 15 lat prowadziliśmy punkty stacjonarne. Osoby przychodziły tam i mogły coś zjeść. Pandemia wymusiła zmianę tej formy, żeby ograniczyć to spotykanie się ludzi i gromadzenie w małych pomieszczeniach. Wprowadziliśmy więc Autobus Ciepła i to się dobrze sprawdziło.

Zupę można zabierać do domu, nie trzeba jeść jej koniecznie przy autobusie. Organizatorzy zwracają jednak uwagę, aby przynosić plastikowe pojemniki, nie słoiki, bo te pod wpływem gorąca pękają i mogą zrobić komuś krzywdę.

Podczas pierwszej edycji, w 2021 roku, Autobus Ciepła w Rzeszowie wydał 7,5 tys. porcji. W 2022 roku liczba ta wzrosła do 10 tys.

– Coraz więcej osób chce korzystać z tej formy pomocy. Skierowana jest ona do osób bezdomnych, które z różnych powodów nie chcą być w schronisku. Ale też do osób starszych, które jej potrzebują – zaznacza dyrektor Marek Twaróg.

Przystanki Autobusu Ciepła w Rzeszowie

Autobus Ciepła na rzeszowskich ulicach pozostanie przez całą zimę, do 15 marca 2024 roku. Zatrzymuje się na następujących przystankach:

  1. Parking przy ZTM, ul. Trembeckiego 3, w godz. od 10:30 do 11:30;
  2. Parking przy kościele M. B. Różańcowej, godz. od 11:50 do 12:50;
  3. Parking Podpromie, od godz. 13:10 do 12:50;
  4. Park Papieski (od strony Alei Armii Krajowej), od godz. 14:30 do 15:30.

_____

POLECAMY:

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin