REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 lipca 2024

Będą debatować o Pomniku Walk Rewolucyjnych. A później tańce

Pomnik czynu rewolucyjnego w Rzeszowie w jesiennych barwach
W sobotę odbędzie debata ws. najsłynniejszego rzeszowskiego pomnika. (Fot. Grzegorz Król)

Pomnik Walk Rewolucyjnych to jednym z najbardziej kontrowersyjnych, ale i rozpoznawalnych symboli Rzeszowa. Budzi wiele emocji. Stąd też pomysł członków Fundacji Rzeszowskiej na kampanię edukacyjną, która wyjaśniałaby faktograficznie idee i założenia artystyczne tego obiektu oraz jego wpływu na kulturę i społeczeństwo.

W sobotę, 25 listopada, w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się wydarzenie „Wielka Mandora”. Program imprezy:

  • godz. 15 – lekcja kultury o Pomniku Czynu Rewolucyjnego, prowadzenie Beata Kuman z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, 
  • godz. 15:45 – lekcja historii o Pomniku Walk Rewolucyjnych, prowadzenie Szymon Jakubowski, dziennikarz i regionalista,
  • godz. 16.30 – projekcja filmu „Rzeszowskie lekcje architektury”, Babelski Film,
  • godz. 17 – debata „Pomnik Czynu Rewolucyjnego na Rzeszowszczyźnie – dzieło sztuki, które (po)łączy czy (po)dzieli pokolenia? – panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli środowisk związanych z kwestią pomnika”,
  • godz. 19 – zaplanowany jest ”Koncert życzeń”, czyli performance muzyczny ze smakowymi i zapachowymi niespodziankami dla publiczności. Jego ideą są będzie podkreślenie istoty obecności pomnika Wielkiej Mandorli w przestrzeni miasta. Prowadzący: Sławek i jego Mandorla.

Na koniec wydarzenia odbędzie się impreza taneczno-muzyczna. O godzi. 22 organizatorzy zapraszają do Niezłej Sztuki, mieszczącej się przy ul. Sobieskiego 18, na afterparty.

Przypomnijmy, że Fundacja Rzeszowska już od 5 lat stara się o wpisanie pomnika do rejestru zabytków z pomocą aktywistów z grupy Stacja Rzeszów Dziki.

_____

PRZECZYTAJ TEŻ: Skarga bernardynów oddalona. Będą musieli zadbać o pomnik?

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin