Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 25 maja 2024

Kontrowersje wokół budżetu obywatelskiego w Rzeszowie. Urzędnicy kasują zwycięskie projekty

Plac zabaw w Rzeszowie
Takiego placu zabaw nie będą jednak miały dzieci z SP 37 w Rzeszowie. Ich radość była przedwczesna… (Fot. Wit Hadło)

Nie za długo z wygranej w Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim mogli się cieszyć zwycięscy trzech projektów. Po kilku dniach zostali poinformowani, że jednak ich pomysły nie zostaną zrealizowane, chociaż uzyskały na tyle głosów, że początkowo zostały zakwalifikowane jako zwycięskie.

W 2017 roku na gali rozdania Oskarów w Los Angeles, nagrodę w kategorii najlepszy film wręczono ekipie twórców „La La Land”. Aktorzy weszli na scenę, zaczęli dziękować, aż tu nagle na scenę weszli organizatorzy. I powiedzieli, że to pomyłka i Oskar ma otrzymać film „Moonlight”. W 2023 roku do podobnej sytuacji doszło w Rzeszowie.

Usunięte projekty, znikające podziękowania

„Uprzejmie informujemy, że w ramach głosowania na projekty zgłoszone w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024, projekt 'Arkadia’ uzyskał 1498 głosów, tym samym otrzymał dofinansowanie z RBO. Serdecznie dziękujemy Pomysłodawcy projektu, a także wszystkim z Państwa, którzy zaangażowali się w jego promowanie i oddali na 'Arkadię’ swój cenny głos. Podziękowania składamy również uczniom i ich Rodzicom i Nauczycielom za wszelką pomoc i zaangażowanie”.

Tej informacji próżno już szukać na stronie Szkoły Podstawowej Nr 37 w Rzeszowie. Była jeszcze w środę, po tym jak 13 października, oficjalnie ogłoszono wyniki zwycięskich projektów, zgłoszonych do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2024. „Arkadia” zakładała budowę placu zabaw, siłowni oraz parku kieszonkowego na działce bezpośrednio przylegającej do SP nr 37 o powierzchni 0,5 ha.

Ale to nie jedyny projekt, który zniknął z listy, po tym, jak ogłoszono go zwycięskim. „Wygranym” nie jest już też projekt „BIBLIOTEKA odNOWA”. Pomysł zakładał remont i doposażenie przestrzeni bibliotecznej Filii nr 2 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, która mieści się przy ul. Fredry 5. Dostał 1656 głosów. A także projekt „Remont nawierzchni części ulicy Kochanowskiego (na odcinku od ul. Marszałkowskiej do ul. Podchorążych) wraz z chodnikiem i pomnikiem Jana Kochanowskiego”. Zagłosowały na niego 1522 osoby.

Na ich miejsce pomysły z innych osiedli

Usunięte projekty z RBO zastąpiły inne:

  • budowa chodnika wraz z oświetleniem wzdłuż ulicy Matysowskiej do granicy Miasta Rzeszów z gminą Chmielnik (991 głosów),
  • „Urządzenie parku kieszonkowego w rejonie SP nr 18 przy ul. Bł. Karoliny na os. F. Kotuli (968 głosów)”
  • i „ Budowa toru rolkowo – wrotkowego przy Szkole Podstawowej nr 23 w Rzeszowie (960 głosów)”.

Skąd taka zmiana? O to zapytaliśmy w Urzędzie Miasta Rzeszowa.

Winny regulamin czy niedopatrzenie

– Komisja, która zajmuje się budżetem obywatelskim, ponownie przeanalizowała listę zwycięskich zadań, czy spełniają one regulamin RBO – informuje Artur Gernand z kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Co się okazało?

– W tymże regulaminie dot. kategorii II RBO, jest punt, który mówi, że na jedno osiedle przypada do realizacji jedno zadanie poparte głosami – wyjaśnia urzędnik.

Przykładowo jeśli z osiedla Drabinianka przejdą dwa zadania, które po podliczeniu głosów zajmą np. 2 i 10 miejsce, a os. Miłocin nie wszedł żaden projekt, to regulamin wskazuje, że do realizacji kwalifikuje się projekt z osiedla, które nie ma żadnego. A „wypada” drugie zadanie z osiedla, które pod względem ilości głosów ma dwa.

– Po analizie okazało się więc, że są trzy zadania, które trzeba będzie zastąpić innymi – przekazał Artur Gernand.

Artur Gernand, rzecznik prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka
Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa pociesza wszystkich rozczarowanych: – Być może odrzucone projekty zostaną sfinansowane z budżetu miasta – sugeruje.

Prezydent wynagrodzi?

Na osłodę, po odebranych zwycięstwie dla pomysłodawców odrzuconych projektów, Artur Gernand ma dobre wiadomości.

– Prezydent skłania się ku temu, aby w związku z tym, że doszło do takiej sytuacji, żeby te trzy zadania, które najpierw znalazły się na liście, ale po analizie, w związku z regulaminem musiały zostać usunięte, sfinansować z pieniędzy z budżetu miasta – informuje urzędnik.

To jednak wcale nie jest pewne.

Zastanowić się należy, co zrobić, aby do takiej sytuacji nie dopuścić w przyszłości.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin