REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 20 czerwca 2024

Akademik czy stancja? Sprawdzamy ceny pokoi dla studentów w Rzeszowie

"Ikar", jeden z pięciu akademików Politechniki Rzeszowskiej
Politechnika Rzeszowska swoim studentom oferuje 1513 miejsc w pięciu akademikach. (Fot. Wit Hadło)

Co się bardziej opłaca – stancja czy pokój w akademiku? – z tymi pytaniami co roku mierzą się studenci rzeszowskich uczelni. Sprawdziliśmy, jak wyglądają ceny na popularnych uczelniach i na rynku mieszkaniowym.

Od zawsze wiadomo, że studenci do najbogatszych nie należą. Większość z nich utrzymuje się dzięki pieniądzom, które dostają od rodziców. Wielu z nich jednak stara się godzić naukę z dorywczą pracą, ale jak mówią – na utrzymanie nie zawsze im starcza. Co roku zastanawiają się też, gdzie będą mieszkać, ile zapłacą za pokój, akademik czy mieszkanie.

Akademik czy mieszkanie

– Niestety moi rodzice nie mogą mnie wspierać zbyt wielkimi sumami, bo pochodzę z małej wioski niedaleko Przemyśla. Dorabiam więc w czasie wakacji i w czasie studiów – mówi Katarzyna, studentka Uniwersytetu Rzeszowskiego. – Odkąd studiuję, a jestem już na trzecim roku, śpię w akademiku. To dla mnie najlepsze wyjście. Opłaty nie są wysokie, a dzięki temu mam pieniądze na życie.

Karolina z Jarosławia w tym roku nie zdecydowała się na akademik.

– Robię magisterkę i muszę się skupić na nauce, a życie w akademikach bywa zbyt wciągające – żartuje. – Dlatego zdecydowałam się wynająć mieszkanie z dwoma koleżankami. Zaczęłyśmy go szukać już w lipcu, łatwo nie było, bo nie każdy chce wynajmować studentom, ale dzięki temu mamy fajne mieszkanko niedaleko uczelni, w miarę przyzwoitej cenie. Trzy pokoje za 2 tys. zł plus opłaty, nie jest źle.

Sprawdziliśmy ceny wynajmu mieszkań w Rzeszowie na popularnych portalach ogłoszeniowych. Ceny oczywiście zależą od ich standardu i lokalizacji.

Opłaty za studencki pokój – stancję w Rzeszowie wahają się w granicach od 450 zł do 1500 zł z umeblowaniem.

Za kawalerkę zapłacimy od 1300 zł do 2300 zł, za dwa pokoje od 1200 zł do 2500 zł, a za mieszkanie 3-pokojowe od 1500 zł do 3500 zł.

Oczywiście do wszystkich tych kwot należy doliczyć czynsz i opłaty za media, które już niedługo na pewno wzrosną.

Uniwersytet Rzeszowski ustala ceny w akademikach

A jak wyglądają ceny pokoi w rzeszowskich akademikach? Sprawdźmy.

Uniwersytet Rzeszowski ma pięć domów studenckich na ul. Cichej, Ćwiklińskiego i Siemieńskiego. To Laura, Filon, Merkury, Hilton i Olimp. Ceny pokoi zależą od ich standardu i w ubiegłym roku wahały się od – 410 do 750 zł. Nowy cennik poznamy w październiku.

Zainteresowanie akademikami jest duże, ale pierwszeństwo mają studenci uniwersytetu. Obecnie limit miejsc został wyczerpany, ale można się wpisywać na listy rezerwowe.

– We wszystkich akademikach jest ogółem 1950 miejsc, w pokojach jedno- i dwuosobowych o zróżnicowanym standardzie – informuje Joanna Wilk z biura prasowego Uniwersytetu Rzeszowskiego. – W każdym z akademików są pokoje z aneksami kuchennymi i łazienkami w segmentach lub wspólną kuchnią na każdym piętrze. We wszystkich pokojach jest internet – Wi- Fi lub kablowy.

Jak dodaje, bezpieczeństwo w akademikach zapewnia nowoczesny system przeciwpożarowy z czujkami dymu w pokojach oraz monitoring.

– Mamy oczywiście plany rozbudowy i modernizacji domów studenckich w najbliższej przyszłości. Ale są one uwarunkowane posiadanymi środkami finansowymi – wyjaśnia.

Politechnika Rzeszowska ma największy wybór

Politechnika Rzeszowska swoim studentom oferuje 1513 miejsc, w sześciu akademikach na ul. Akademickiej. Są to Ikar, Pingwin, Akapit, Promień, Nestor i Alchemik.

Najtaniej jest w Ikarze, gdzie za dwójkę studenci płacą 480 zł, a za trójkę – 510 zł.

Pingwin i Akapit przeszły generalny remont i oferują pokoje jednoosobowe za 530 zł oraz dwuosobowe za 500 zł – tu w koszty trzeba też wliczyć media, ale w segmencie znajduje się aneks kuchenny i łazienka z WC.

W domu studenckim Promień znajdują się z kolei pokoje dwuosobowe za 660 zł z kuchnią i łazienkami dostępnymi z korytarza. W Nestorze są natomiast trójki z kuchnią i łazienkami dostępnymi z korytarza za 450 zł za 1 miejsce.

Alchemik oferuje segmenty mieszkalne dwu-, trzy- i czteropokojowe z własną kuchnią i łazienką. Cena to 510 zł za miejsce w trójce, 540 zł za miejsce w dwójce i 570 zł za pokój jedoosobowy.

– Na dzień dzisiejszy 95 procent miejsc zostało zarezerwowanych, na bieżąco trwa przydzielanie wolnych miejsc, można się jeszcze zgłaszać – informuje Beata Staroń, kierownik domów studenckich.

Politechnika co roku prowadzi też akcję „Pokój dla Żaka”, gdzie każdy chętny może zgłosić informacje o pokojach dla studentów. Prowadzi ją Samorząd Studencki PR. W tej chwili w ofercie jest kilkanaście miejsc do zamieszkania. Szczegóły na stronie Pokój dla Żaka.

WSPiA i jej nietypowy akademik

Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Rzeszowie dla swoich studentów przygotowała nietypowy akademik składający się z niezależnych mieszkań w bliskiej okolicy kampusu na os. Nowe Miasto, Drabinianka i Paderewskiego.

– To jedyny w Polsce Wielomieszkaniowy Dom Studencki, składający się z 40 niezależnych mieszkań, o łącznej powierzchni blisko 3000 m kwadratowych – mówi Przemysław Pawlak, rzecznik prasowy WSPiA.

W jedno-, dwu- i trzyosobowych pokojach może mieszkać ponad 200 osób.

– Żeby dotrzeć spacerem do kampusu wystarczy nie więcej niż 10 minut, a w pobliżu jest wszystko czego studentowi trzeba do życia – sklepy, restauracjie, centrum handlowe, kino, klub z kręgielnią i bulwary nad Wisłokiem – wylicza.

Okazuje się, że tu ceny są zbliżone do tych na innych rzeszowskich uczelniach. Miesięcznie za jednoosobowy pokój student płaci 700 zł, za dwójkę 550 zł, a za trójkę 450 zł. Co istotne – to jedyna opłata jaką ponosi student. Resztą opłat: za wodę, prąd czy gaz zajmuje się uczelnia, dodatkowo każdy ze studentów ma bezpłatny dostęp do bezprzewodowego internetu. WSPiA jest jednak uczelnią prywatną, dlatego do kosztów akademików dochodzą jeszcze roczne opłaty za studia.

WSIiZ bez akademików

Swojej bazy pokojów w akademikach nie posiada natomiast Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

– Pomagamy jednak studentom międzynarodowym w znalezieniu mieszkań prywatnych. W tym roku w bazie mieszkań, którą dysponujemy dla naszych studentów, jest 200 miejsc – mówi Mieczysław Moneta, koordynator ds. Wsparcia Studentów.

Jak zapewnia, wszystkie mieszkania są zachowane w wysokim standardzie, pokoje są w pełni umeblowane. Cena wynajmu mieszkania wynosi miesięcznie 1000 zł plus koszty mediów. Do tej pory chęć skorzystania z mieszkań już zgłosiło 200 studentów zagranicznych.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin