REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 18 lipca 2024

Studenci z WSPiA będą mogli badać i rekonstruować przestępstwa

Studenci rzeszowskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji podczas zajęć z kryminologii
Rzeszowska WSPiA zaprasza studentów na nowy kierunek – kryminologię. (Fot. Archiwum WSPiA)

Przestępcy będą mieć spore kłopoty. Coraz trudniej będzie im zorganizować przestępstwo doskonałe. Wyższa Szkoła Prawa i Administracji zakupiła właśnie system, który pozwoli zrekonstruować okoliczności zbrodni i rozwiązać kryminalne zagadki. Wszystko wygląda jak z serialu “Bones”, ale w 2023 roku, to już rzeczywistość.

– System CrimeSim służy do wirtualnej rekonstrukcji zdarzeń kryminalnych i wizualizacji jego różnych wariantów. Wzbogaci wyposażenie Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej – informuje Przemysław Pawlak, rzecznik prasowy WSPiA.

Do wirtualnego łamania zagadek kryminalnych powstały cztery stanowiska. Rekonstrukcja odbywa się na podstawie m.in. danych z oględzin przeprowadzonych na miejscu zbrodni. Szybkie i łatwe przygotowanie animacji w komputerowo wykreowanym miejscu zdarzenia 3D, pozwala na analizę różnych wersji kryminalistycznych.  

– Dzięki możliwości przygotowania filmów z przebiegiem całości zdarzenia, studenci będą mogli analizować działania sprawcy, ustalać jego motywacje czy wpływu czynników zewnętrznych na jego postępowanie – przekonuje Przemysław Pawlak.

Studenci WSPiA będą też mogli wirtualnie „odwiedzić” i „zabezpieczyć” ślady. System warty jest 100 tys. zł. Jego zakup został dofinansowany z budżetu woj. podkarpackiego w kwocie 80 tys. zł.

Kryminologia – nowy kierunek tylko w WSPiA w Rzeszowie

Kryminologia to prestiżowy i popularny kierunek studiów nie tylko w Polsce, ale również na świecie, który ma charakter interdyscyplinarny. Prowadzony jest tylko przez kilkanaście uczelni w Polsce. Koncentruje się na przestępstwie, sprawcy tego przestępstwa i jego ofierze. Łączy wiedzę z zakresu różnych dyscyplin naukowych m.in.: psychologii, medycyny, prawa, socjologii czy ekonomii.  

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin