REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 18 czerwca 2024

Do szkół średnich w Rzeszowie nie dostało się pół tysiąca uczniów!

VI liceum ogólnokształcące w rzeszowie
W Rzeszowie największą popularnością absolwentów podstawówek w 2023 r. cieszyło się LO nr VI w . (Fot. Wit Hadło)

O przyjęcie do szkół średnich w Rzeszowie ubiegało się blisko 5 700 uczniów, z czego około 5 200 zostało zakwalifikowanych. Ok. 500 absolwentów podstawówek nie dostało się do żadnej z wybranych placówek. Co mają teraz zrobić?

Dla uczniów, którzy się nie zakwalifikowali w rekrutacji uzupełniającej w rzeszowskich szkołach średnich pozostaje teraz blisko 500 miejsc. Rekrutacja ta rozpocznie się 24 lipca 2023, po publikacji list kandydatów przyjętych w pierwszym terminie. Po tym jak potwierdzą oni chęć nauki w wybranej szkole liczba ta może się zwiększyć.

– To wolne miejsca zarówno w liceach jak i technikach, jednak większość to szkoły branżowe – mówi Agnieszka Lęcznar-Bogusz z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa.

Dlaczego zabrakło miejsc dla 500 uczniów?

Skoro wolne miejsca są to dlaczego zabrakło ich dla aż 500 osób?

Według Zbigniewa Burego, dyrektora Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta Rzeszowa, są to osoby, które albo źle wybrały pierwsze klasy w stosunku do liczby punktów zdobytych na koniec podstawówki, albo też zakreśliły za małą liczbę klas podczas elektronicznej rekrutacji. Każdy z uczniów mógł startować aż w 6 placówkach i w dowolnej liczbie klas. A niektórzy wybierali tylko 3 szkoły średnie.

– Mogło się zdarzyć, że ktoś zdobył 150 punktów i wybrał tylko 3 szkoły, np. I, II i VI liceum. Okazało się, że w każdej z nich to za mało i jest niezakwalifikowany – dodaje Zbigniew Bury.

W szkołach średnich w Rzeszowie będzie blisko 180 pierwszych klas

W Rzeszowie biorąc pod uwagę możliwości lokalowe i to, aby nauka nie trwała do późnych godzin wieczornych, zwiększono oddziały w liceach VIII, III i VII, a także w szkołach technicznych.

Jest jeszcze możliwość utworzenia dodatkowych klas w X i XI LO. Jak zastrzega dyrektor wydziału edukacji, powstaną one tylko wówczas, kiedy będzie co najmniej 30 chętnych i po wypełnieniu limitu miejsc w integracyjnym XII LO na Nowym Mieście, które ma 26 wolnych miejsc.

Uczniowie z mniejszą liczbą punktów, którzy nie dostaną się do liceów w Rzeszowie, będą mogli szukać miejsc w mniej obleganych liceach w okolicznych miejscowościach, iść do techników lub szkół branżowych. Nie wiadomo tylko czy komuś, komu marzyła się nauka w VI LO w klasie biologiczno – chemicznej w Rzeszowie, zadowoli klasa monterska czy ogrodnicza w „branżówce”.

Mirosław Kwaśniak: żal mi uczniów, którzy niczemu nie zawinili

Mirosław Kwaśniak, Rozwój Rzeszowa

O komentarz poprosiliśmy radnego Mirosława Kwaśniaka z klubu Rozwój Rzeszowa:

Co sądzę o kumulacji roczników do jakiej doszło w oświacie? Niech komentuje to ten, kto to wymyślił.

Mnie jako długoletniemu pedagogowi, który życie spędził wśród młodzieży, żal uczniów, którzy niczemu nie zawinili. A poniosą największe koszty, tracąc wakacje i zdrowie.

Władze miasta muszą jakoś to rozwiązać i też zapłacić za coś, kto kiedyś ktoś nie wiadomo po co wymyślił. Budynki szkół nie są z gumy i nie dadzą się rozciągnąć. Trzeba będzie wynajmować pomieszczenia, może na plebaniach i tworzyć nowe oddziały. Albo nauka będzie trwała od godziny 7 do 19, co oczywiście spotka się z protestami i uczniów i ich rodziców, bo przecież młodzież dojeżdża do Rzeszowa, także z sąsiednich gmin.

Sytuacją zdenerwowani są wszyscy. I dyrektorzy, którzy główkują jak tu przyjąć przynajmniej wszystkich uczniów z czerwonymi paskami na świadectwach, i rodzice, bo dziecko nie przyjęte i co teraz? I oczywiście dzieci, nasza przyszłość, które są w tym wszystkim najważniejsze, ale rząd zupełnie o nich zapomniał.

Sytuacja wyklaruje się dopiero we wrześniu. Bo musi się wyklarować, część pójdzie może do szkół nazywanych nie wiedzieć czemu branżowymi. Nie rozumiem co w nich jest złego, kiedyś młodzież kończyła szkoły zawodowe i miała konkretny fach w ręku. Ja osobiście wolę porozmawiań z inteligentnym furmanem, niż wykształconym chamem.

Rekrutacja do liceów i techników. Trzeba potwierdzić chęć nauki

Przypomnijmy, że żeby nie wypaść z listy do piątku, 21 lipca 2023, do godz. 15, kandydaci zakwalifikowani do pierwszych klas w liceach, technikach i szkołach branżowych muszą potwierdzić wolę podjęcia nauki w danej szkole.

Do szkoły średniej trzeba przynieść:

  • oryginały dokumentów,
  • dwa zdjęcia do legitymacji podpisane imieniem i nazwiskiem,
  • kwestionariusz ucznia podpisany przez rodzica – formularz jest dostępny w szkole. 

Ostateczne listy przyjętych do liceów i techników w 2023 r. zostaną wywieszone 24 lipca.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin