Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 23 kwietnia 2024

Drabina Szajny w Rzeszowie sięga już prawie nieba

Jeszcze chwila, jeszcze momencik i Drabina do Nieba będzie gotowa. (Fot. Adam Lampart/Urząd Miasta Rzeszowa)

Na ulicy Krakowskiej rozpoczął się montaż głównego elementu najnowszego rzeszowskiego pomnika „Drabina do nieba”. Wysoki na 20 metrów monument powstał według projektu autorstwa profesora Józefa Szajny, zmarłego w 2008 roku wybitnego artysty pochodzącego z Rzeszowa.

Budowa pomnika przy ul. Krakowskiej w Rzeszowie rozpoczęła się wiosną. Obecnie trwa montaż samej drabiny. Będzie ona górować nad miastem od jego zachodniej strony. To miejsce wybrał zresztą sam artysta.

– Tłumaczył, że idealnie widać stąd panoramę miasta i niebo – podkreśla Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektorka Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Drabina ze stali

(Fot. Adam Lampart/Urząd Miasta Rzeszowa)

Rzeźba Józefa Szajny została wykonana ze stali. Jest montowana na fundamencie, pod którym wcześniej wykonano betonowe pale sięgające głębokości 14 metrów pod powierzchnię ziemi. Na stalowej konstrukcji drabiny znajdują się puste buty wykonane przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie. Każdy z nich jest podpisany przez artystę, który go wykonał.

– Mają one symbolizować ludzi, którzy poszli do nieba, a one po nich pozostały – tłumaczy Jerzy Fąfara, rzeszowski literat, przyjaciel Józefa Szajny.

Biznes dla sztuki

Drabina do nieba w Rzeszowie powstaje dzięki porozumieniu, które podpisano w lutym w ratuszu. Za budowę zapłacili rzeszowscy przedsiębiorcy.

Każdy przechodzień, którego zaciekawi konstrukcja, będzie mógł o niej przeczytać na kamieniu z tablicą informacyjną, która stanie przy przejściu dla pieszych. Oficjalne odsłonięcie rzeźby planowane jest podczas festiwalu teatralnego „Szajna-Grotowski-Kantor”. Pierwszą „Drabinę do nieba” Szajna postawił w Ogrodzie Saskim przed Zachętą w Warszawie.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin