Maturzyści z Rzeszowa chcą studiować prawo, zarządzanie kulturą czy historię, a nawet zająć się obroną kraju. Odebrali oni właśnie wyniki matur 2023. To one są furtką do spełniania marzeń o pójściu na studia. Nauczyciele odetchnęli z ulgą, bo ich uczniom poszło w tym roku naprawdę dobrze. Egzamin odbył się w nowej formule. Wrócił ustny polski, którego nie było ze względu na pandemię.
Współpraca: Piotr Gancarz
Oliwia to absolwentka Liceum Sióstr Prezenter w Rzeszowie.
– Dobrze mi poszło – ocenia swoje wyniki dziewczyna.
Rozszerzoną chemię i angielski napisała na ponad 90 procent, z matmy miała ponad 80. Choć na egzaminie dojrzałości wybrała przedmioty ścisłe, planuje studiować zarządzanie kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest spokojna. Liczy, że z takimi wynikami dostanie się tam bez problemów.
Jakub idzie na prawo, Roman się cieszy, że w ogóle zdał
Jakub z I LO w Rzeszowie z dumą pokazuje swoje świadectwo maturalne. A tam same sukcesy: język polski znany na 82 proc., matematyka na 96 proc., angielski podstawowy na 100 proc., historia i WOS na 85 proc., j. polski rozszerzony na 97 proc., a rozszerzony angielski na 95 proc.
– Teraz zamierzam iść na studia. Moim wymarzonym kierunkiem jest prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim – zdradza 18-latek. I nie ukrywa, że chciałby zostać sędzią.
- PRZECZYTAJ TEŻ: Uniwersytet Rzeszowski wysoko w rankingu uniwersytetów
Monika odbierała świadectwo w przeddzień swoich 19-tych urodzin.
– Z większości wyników jestem zadowolona. Chciałabym studiować historię na Uniwersytecie Rzeszowskim – mówi, choć zaznacza, że w czasie studiów zamierza też pracować.
Jej kolega Roman natomiast cieszy się, że w ogóle zdał: – Poszło mi nawet lepiej, niż myślałem – przyznaje. Mężczyzna che rozpocząć studia wojskowe albo zgłębiać bezpieczeństwo wewnętrzne. Jeszcze nie wie w jakim mieście.
Pierwszy taka matura po zmianach
Nauczyciele przyznają, że tegoroczna matura była dla nich pełna obaw. M.in. dlatego że powróciła ustna matura z języka polskiego.
– To był pierwszy rocznik absolwentów po szkole podstawowej, więc to pierwsza matura w dosyć zmienionej formie. Szczególnie jeśli chodzi o język polski, to były istotne zmiany w formule matury – podkreśla Anna Murias, dyrektorka VIII LO w Rzeszowie.
Jej szkoła może pochwalić się zdawalnością na poziomie prawie 91 proc. Pani dyrektor jest jednocześnie nauczycielką języka polskiego.
– Miałam obawy, jak uczniowie sobie poradzą. Zwłaszcza, że to był rocznik, który cały okres pandemii spędził w liceum na zdalnym nauczaniu. Uczniowie sami przyznawali, że w tym okresie, mimo wysiłków nauczycieli, aby ta nauka toczyła się systematycznie, brakowało im motywacji, żeby się rzetelnie uczyć – mówi pani dyrektor.
Okazało się jednak, że uczniowie VIII LO z egzaminem poradzili sobie bardzo dobrze. Kilka osób wypełniło arkusze bezbłędnie.
Matura na Podkarpaciu. Najlepsze powiaty sanocki i kolbuszowski
Na Podkarpaciu maturę zdało 85 proc. maturzystów. Tylko 12 proc. może poprawić swoją maturę w sierpniu (a więc oblało tylko jeden egzamin, jeśli absolwenci nie zdali więcej, muszą czekać do maja 2024 r.).
Najlepiej z egzaminem dojrzałości poradzili sobie uczniowie w powiatach sanockim i kolbuszowskim (nie zdało tylko 2 proc.). Najsłabiej poszło uczniom z powiatów krośnieńskiego i przemyskiego (zdało 72 proc. z nich).
W Rzeszowie maturę zaliczyło aż 96 proc. absolwentów szkół średnich.