Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 16 kwietnia 2024

Dlaczego nasze dzieci teraz muszą iść nawet 40 minut do autobusu? Protest w rzeszowskim Budziwoju

Mieszkańcy oczekują, że ZTM w trybie pilnym zmieni rozkład jazdy autobusów linii 37, bo jest niedostosowany do uczniów, którzy spóźniają się na lekcje (Fot. Archiwum)

Rozkład jazdy linii MPK nr 37 nie został dostosowany do potrzeb uczniów dojeżdżających do szkół na osiedlu Budziwój. Stało się tak od początku roku, gdy Zarząd Transportu Miejskiego zmienił godziny odjazdu autobusów. Sprzeciwiają się temu mieszkańcy tego osiedla, którzy wystosowali do ZTM petycję.

Od 1 stycznia br. wprowadzono nowy rozkład jazdy autobusów linii 37, który nie koreluje zupełnie z godzinami pracy Szkoły Podstawowej nr 15 (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7) na ul. Budziwojskiej 154.

Chodzi o dojazdy do i powroty ze szkoły od strony Tyczyna (ulica Budziwojska, ulice: Herbowa, Tarnopolska, Karmelicka, Pogodne Wzgórze, Legionistów, Aroniowa, Anielska i in.), wszystko w obrębie rejonu tej szkoły. Dlatego dzieci w wieku 10-15 lat zmuszone są chodzić na nogach, co zajmuje od 25 do nawet 40 minut.

W piśmie przesłanym do ZTM są szczegółowo opisane utrudnienia dla uczniów w związku w z wprowadzoną korektą rozkładu jazdy:

  • Kierunek „ze szkoły do domu” (przystanek Budziwojska Cmentarz, kierunek „Trembeckiego”)
  • Lekcje kończą się o 12:45, wcześniej był kurs o 12:56, obecnie autobus 12:36, następny 13:36 (dzieci muszą czekać 50 minut na autobus)
  • Lekcje kończą się o 13:45, wcześniej był kurs o 13:56, obecnie autobus 13:36, następny 14:36 (dzieci muszą czekać 50 minut na autobus)
  • Lekcje kończą się o 11:45, wcześniej był kurs 11:56, obecnie autobus 11:36, kolejny kurs 12:36 (dzieci muszą czekać 50 minut na autobus)
  • Lekcje kończą się o 15:30, kurs jest o 15:36, trudno na niego zdążyć
  • Kierunek „z domu do szkoły” (przykładowy przystanek Budziwojska-Tarnopolska, kierunek „Hermanowa-Przylasek”)
  • Zajęcia od godz. 11, wcześniej kurs 10:47, obecnie 10:55. Właściwie tutaj nie ma opcji, żeby się nie spóźnić na lekcję, przy spóźnieniach nagminnych „37” jadącej na osiedle Budziwój przez cale miasto. Wcześniejszy kurs 9:55, ponad godzinę przed lekcjami
  • Zajęcia od godz. 12, wcześniej kurs 11:15, obecnie 11:57. Właściwie tutaj nie ma opcji, żeby się nie spóźnić na lekcję, przy spóźnieniach nagminnych „37” jadącej na Budziwój przez cale miasto. Wcześniejszy kurs 10:55, ponad godzinę przed lekcjami
  • Podobnie jest w przypadku rozpoczęcia lekcji o 10, ponieważ autobus jest na Tarnopolskiej o 9:55, a wcześniejszy kurs jest o 8:55, czyli godzinę przed lekcjami
  • Na godz. 8:20 dzieci też mają stąd autobus o 8:18, wcześniejszy jest o godz. 7:48

Po wdrożonych zmianach przez rzeszowski Zarząd Transportu Miejskiego dzieci uczęszczające do Szkoły Podstawowej nr 15 zmuszone są chodzić na piechotę. Decyzja ta wykluczyła szybki dojazd uczniów do szkoły. Dzieci nie mają innej opcji powrotu do domu poza autobusem nr 37.

Linia nr 12 skręca w ulicę Jana Pawła, gdzie z przystanku do domu wzdłuż dość ruchliwej, pozbawionej całkowicie chodnika ulicy Herbowej, też trzeba chodzić na nogach 15, 20 lub 25 minut, w zależności od tego, gdzie kto mieszka.
Zmiany w rozkładzie jazdy spowodowały, że autobusy jadą puste. Rodzice zmuszeni są do odwożenia dzieci do szkoły samochodami – nie ma tutaj mowy o żadnej ekologii. W takim razie jakie pod jakie grupy zawodowe został zmieniony kurs? I w jakim celu?

Dzieci zmuszone są chodzić 2 km

Dodatkowo, młodzież ucząca się w szkołach w centrum miasta w tym momencie ma problemy z szybkim dojazdem na lekcje. Dzieci z terenu osiedla Budziwój od strony Tyczyna chodzą na piechotę ok 2 km, aby wsiąść w linie nr 12, która jeździ często w godzinach porannych. Do tej pory chętnie korzystali z dojazdu linii 37.

Synchronizacja autobusu linii 37 z linia nr 12 jadąca dokładnie w tym samym kierunku (poza Budziwojem łączą się na Powstańców Warszawy i dalej jadą ta samą trasą) nie stanowi żadnego udogodnienia, ponieważ autobusy te dalej jeżdżą parami. 

Mieszkańcy zawiedli się na przewoźniku

– Jako mieszkańcy osiedla Budziwój, spodziewaliśmy się poprawy komunikacji miejskiej – mówią rodzice uczniów z osiedla Budziwój. – Wdrożona zmiana w żaden sposób się do tego nie przyczyniła. Mieszkamy w mieście od 14 lat, a w dużej mierze skazani jesteśmy na własny transport, co nie jest ani ekonomiczne, ani ekologiczne.  

Rodzice wnioskują o przywrócenie poprzedniego rozkładu jazdy linii 37 z uwzględnieniem kierunku ulicy Trembeckiego w kierunku Hermanowej oraz z Hermanowej na ul. Trembeckiego.

Jaki będzie efekt spotkania?

Zapytaliśmy przedstawiciela Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie, czy przychyli się do propozycji mieszkańców, żeby wprowadzić korektę w rozkładzie jazdy linii MPK nr 37.

– Na 6 lutego zaplanowaliśmy spotkanie z mieszkańcami osiedla Budziwój w sprawie „37” – poinformował nas Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy ZTM.

Odbędzie się ono w siedzibie Zarządu Transportu Miejskiego przy ul. Trembeckiego 3.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin