REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 20 czerwca 2024

Minęły dwa tygodnie, fortepian na Rynek w Rzeszowie nie wrócił

Puste miejsce po fortepianie smuci rzeszowian. Nie mogą się doczekać, aż muzyka znowu zabrzmi w środku miasta. (Fot. Piotr Gancarz)

Dlaczego fortepianu nadal nie ma na Rynku? – pytają zaniepokojeni rzeszowianie. Urzędnicy uspokajają, że wróci, ale trzeba jeszcze chwilę poczekać. 

Ważący ponad 300 kg fortepian zniknął z rzeszowskiego rynku początkiem lipca. Był tak intensywnie używany, że potrzebował serwisowania i uzupełnienia części elementów m.in. kilku klawiszy.

Aby naprawić instrument, trzeba było zabrać go do firmy z Gliwic. Rzeszowscy urzędnicy informowali wtedy, że wszystko potrwa ok. dwóch tygodni. Czas minął, a instrumentu nadal nie ma. Dlaczego? 

– Firma, która naprawia fortepian czekaj jeszcze na zamówione komponenty do naprawy – wyjaśnia Marzena Kłeczek-Krawiec, rzeczniczka prasowa Prezydenta Rzeszowa.

Instrument na swoje miejsce powróci około 10 sierpnia.

Gra i zimą, i latem 

Przypomnijmy. Pomysłodawcami zewnętrznego fortepianu w Rzeszowie byli lokalni restauratorzy. To oni wypożyczyli instrument w czerwcu 2022 roku.

Miał on być tylko na chwilę, został na zawsze. To tzw. instrument całoroczny. Można więc grać na nim w nawet w zimie. Następnie utworzyli zbiórkę, aby pokryć koszty wynajmu, a potem wykupu.

Zbiórka jednak szła tak sobie. W końcu resztę wykupu fortepian postanowiło zapłacić miasto. Hojnie sypnęło ok. 80 tys. zł. Wartość instrumentu to ok. 170 tys. zł.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin