Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 18 maja 2024

Na most w Boguchwale trzeba poczekać. Kiedy powstanie?

Drewniana kładka na Wisłoku w Boguchwale
Przez Wisłok w Boguchwale można przyprawić się drewnianą kładką, ale kierowcy czekają na obiecany most z prawdziwego zdarzenia. (Fot. Wit Hadło)

Nowy most na rzece Wisłok, który ma połączyć Boguchwałę z Rzeszowem, powstanie może za 5 lat. To ma być wspólna inwestycja miasta Rzeszów i powiatu rzeszowskiego. Za układ drogowy w kierunku przeprawy odpowiedzialne są władze stolicy Podkarpacia. W styczniu 2024 roku ma być gotowy projekt tego przedsięwzięcia. 

Na razie przez Wisłok z Boguchwały do Rzeszowa można przedostać się po drewnianej kładce. Można to zrobić pieszo, albo rowerem. Nowa przeprawa z prawdziwego zdarzenia ma powstać obok tego właśnie obiektu. W sumie całą tą inwestycja – drogi plus nowy most – mają kosztować ok. 100 mln zł.

Najpierw rozbudowa dróg dojazdowych

Co do dróg dojazdowych od strony Rzeszowa do nowego mostu w Boguchwale, to dokumentacja ma dotyczyć ulic: Senatorskiej, Miejskiej, rozbudowy skrzyżowań Senatorskiej i Jana Pawła II oraz budowy nowej drogi o długości ok. 4,5 km oraz ronda. Jedno z nich powstanie przy ul. Budziwojskiej. 

POLECAMY: Kino Zorza kupione za 6 milionów. Legenda zostaje w Rzeszowie

– Na opracowanie dokumentacji projektowej budowy i rozbudowy ulic na osiedlu Budziwój, które będą łączyć się z przyszłym mostem w Boguchwale wydamy 1 mln 850 tys. zł – poinformował Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. – Projekt ma być gotowy w styczniu 2024 r.

W sumie prace budowlane mają objąć łącznie ponad 6 kilometrów dróg. Zaprojektowane mają zostać chodniki, ścieżki rowerowe, przejścia dla pieszych, zatoki autobusowe oraz oświetlenie i odwodnienie.

Boguchwała chce najpierw budować most

Drogi po drugiej stronie mostu na Wisłoku ma wybudować gmina Boguchwała. Jednak jak informuje Wiesław Kąkol, burmistrz tego samorządu, z budową dróg gmina się wstrzymuje do czasu budowy mostu. Gdyby bowiem nie udało się zrealizować przeprawy przez rzekę, to pieniądze wydane na te drogi byłyby zmarnowane. 

– Szacunkowy koszt budowy mostu w Boguchwale wyniesie od 20 do 40 mln zł – mówi Marek Radion, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Rzeszowie. – Na razie nie ma pieniędzy na realizację tej inwestycji. Budowa i rozbudowa dróg do tej przeprawy na Wisłoku i budowa samego mostu to wspólna inwestycja Rzeszowa, gmin Boguchwała i Lubenia oraz starostwa rzeszowskiego. 

PRZECZYTAJ TEŻ: Mieszkańcy osiedla Zawiszy Czarnego w Rzeszowie czekają na tunel pod torami

Tak więc, jedyny konkret to opracowywany projekt dróg dojazdowych do planowanego mostu, który przygotowują urzędnicy Rzeszowa. Wciąż brakuje szczegółów, co do realizacji samego mostu, a nawet nie wiadomo skąd pozyskane zostaną pieniądze na budowę tej przeprawy nad rzeką Wisłok.

Nadal żeby dostać się z Boguchwały do Rzeszowa pozostaje drewniana kładka. Jeszcze posłuży kilka lat, bo prawdopodobnie nowy most będzie gotowy w 2028 roku. Ale i to nie jest pewne, bo wciąż nie ma decyzji o rozpoczęciu jego budowy. 

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin