REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 20 lipca 2024

Pacjenci szpitala KSW nr 2: „Nie” płatnemu parkingowi

Płatny parking przed rzeszowskim szpitalem już obowiązuje, nadal jednak wywołuje ogromne kontrowersje. (Fot. Anna Moraniec)

Ani jedna, z kilkudziesięciu przepytanych pod szpitalem osób, nie była „za” płatnym parkingiem, pod Klinicznym Szpitalem Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. O kontrolę pod względem zgodności z prawem, celowości, rzetelności oraz gospodarności wprowadzonego przed dyrekcję KSW nr 2 rozwiązania,  do Komisji Rewizyjnej Sejmiku Województwa Podkarpackiego, zwróciły się również związki zawodowe w lecznicy. Za parking pod szpitalem trzeba jednak płacić już od 1 marca.

– Dla klientów szpitala parking nie powinien być płatny. Na wizycie schodzi nieraz trzy, cztery, pięć godzin, dlaczego pacjent ma płacić takie kwoty?   Nie  idziemy to z własnej ochoty, tylko z konieczności. Chcąc wyeliminować parkujących z zewnątrz można było wprowadzić np. jakieś pieczątki, jak wcześniej w przychodni na ul. Warzywnej.  Opłaty to porażka dla pacjentów – mówi Joanna. 

I dodaje, że ją samą czeka jeszcze co najmniej kilka wizyt kontrolnych, musi się więc liczyć z dodatkowymi wydatkami.

– Opłaty to na pewno duże utrudnienie, trzeba pamiętać żeby iść zapłacić, a potem wrócić do samochodu z biletem, ciągnąc w dodatku ze sobą chore dziecko. Do szpitala niestety przyjeżdżają też osoby o ograniczonych  możliwościach ruchowych.  Nie można też zapominać o uciążliwości finansowej.  Dziś zapłaciłam 9 zł. Ale z dzieckiem po zabiegu będę musiała przyjechać jeszcze niejeden raz. I trudno przewidzieć ile taka wizyta potrwa – mówi Katarzyna z Malawy.

Płatny parking przy szpitalu KSW nr 2 w Rzeszowie zaczął obowiązywać od 1 marca. (Fot. Anna Moraniec)

– Tyle już płacimy podatków, także na służbę zdrowia, że parking pod szpitalem powinien być bezpłatny. Opłaty to zwykłe   zdzierstwo. Nikt nie podjeżdża tu z chęci  tylko z musu. Nie dość, że człowiek ma problemy zdrowotne, to wpada i w kłopoty finansowe , dali by spokój – dodaje  Kazimierz z Sędziszowa Małopolskiego.

– Idąc do szpitala trudno przewidzieć ile czasu tam spędzimy. Płacę za godzinę, ale gdy nie mam możliwości wyjść i wykupić bilet na  kolejną godzinę mam zapłacić 95 zł? To głupie – mówi Kasia z Rzeszowa. I dlaczego trzeba płacić parkin w sobotę czy niedzielę? To bez sensu – komentuje.

– Nie wiedziałam że parking tu jest płatny. Przyjechaliśmy z Leżajska wybrać dziecko ze szpitala. Zeszło nam 15 minut, ale musieliśmy zapłać za całą godzinę – mówi  Natalia.

– Mama leżała w szpitalu prawie miesiąc. Dobrze, że wyszła 2 marca.  Nie wiem ile musiałabym zapłacić za parking, skoro przyjeżdżałam do niej codziennie. To jakiś kosmos – mówi Lucyna z Przewrotnego.

Personel rzeszowskiego szpitala też płaci i narzeka

Płatny parking przy szpitalu KSW nr 2 w Rzeszowie zaczął obowiązywać od 1 marca. Za pozostawienie samochodu przed szpitalem kierowcy płacą 3 zł za godzinę i tyle samo za każdą kolejną. Opłaty obowiązują przez całą dobę.

Część miejsc na przyszpitalnym parkingu pozostała bezpłatna. Są zarezerwowane dla trzech uprzywilejowanych grup: dla matek z dziećmi, kobiet w ciąży, osób niepełnosprawnych.

Odpłatność obowiązuje też personel szpitala w formie abonamentu w kwocie 30 zł miesięcznie oraz kaucji za pilota do szlabanów, w wysokości 200 zł. W tej sprawie związki pisały już do Marszałka Władysława Ortyla. Petycja została złożona 10 lutego. Jak podnoszą związkowcy, „do tej pory pozostaje bez odpowiedzi”. 27 lutego, pismo-prośbę o kontrolę podjętego przez dyrekcję rozwiązania związki zawodowe skierowały więc do Komisji Rewizyjnej Sejmiku Województwa Podkarpackiego. 

„Wprowadzenie w ten sposób płatnych parkingów może nosić znamiona działań na szkodę pacjentów, personelu i naszego szpitala” – czytamy w uzasadnieniu pisma.

Za parking przy szpitalu KSW płaci też personel. (Fot. Anna Moraniec)

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin