Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 15 kwietnia 2024

Potężne dotacje na wsparcie najmłodszych. 15 mln zł na budowę dwóch żłobków w Rzeszowie

Program Maluch+ 2022-2029, po raz pierwszy jest finansowany z pieniędzy unijnych. Środki dofinansowania mogą pochodzić z dwóch źródeł: KPO (Krajowy Plan Odbudowy); FERS (Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego). (Fot. PUW

)Rzeszów to kolejne podkarpackie miasto, które skorzysta z dotacji z rządowego Programu Maluch+. Stolica regionu na budowę dwóch żłobków otrzyma 15 mln zł. Umowę na dotację podpisano w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim.

Program Maluch+” funkcjonuje od 2011 roku. Jego celem jest wsparcie tworzenia i funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci do lat 3. Działa prorodzinnie, stymulując rynek pracy. Umożliwia rodzicom, zwłaszcza matkom, powrót na rynek pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Wsparciem objęte są żłobki publiczne i niepubliczne, kluby dziecięce, a także dzienni opiekunowie.

Na Podkarpaciu funkcjonuje 269 placówek żłobkowych i klubów dziecięcych, oferujących 10 008 miejsc. Prawie 9 000 powstało z różnych edycji Programu Maluch+.

Wydano już ponad 80 mln zł, a to nie koniec

– Na Podkarpaciu w latach 2011 – 2021 wydaliśmy na realizację programu ponad 84 mln zł. Ponad 90 proc. placówek utworzonych przy wsparciu z tego budżetu funkcjonuje do dziś. Pomimo tego, w naszym regionie nadal występują „białe plamy”. W ich likwidacji ma pomóc kolejna edycja Malucha+ – mówiła Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.

Program Maluch+ 2022-2029, po raz pierwszy jest finansowany z pieniędzy unijnych. Środki dofinansowania mogą pochodzić z dwóch źródeł: KPO (Krajowy Plan Odbudowy); FERS (Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego).

W pierwszym naborze tej edycji Programu – od stycznia do maja 2023 roku – wzięło udział łącznie 85 gmin i 38 podmiotów niepublicznych. Podpisano 56 umów o łącznej wartości 70,58 mln zł. Obecnie trwa etap podpisywania ostatnich umów z pierwszego naboru w zakresie tworzenia nowych miejsc. Na przełomie marca/kwietnia podpisywane będą pierwsze umowy na zapewnienie ich funkcjonowania, co pozwoli na obniżenie opłat rodziców za pobyt dzieci w placówkach niepublicznych.

– Podpisaliśmy 56 umów o łącznej wartości ponad 70 mln zł. Dziś parafujemy umowę na dofinansowanie dwóch zadań Gminy Miasta Rzeszów. Ich łączna wartość to prawie 34,5 mln zł, a kwota dofinansowania to 15 mln zł – mówi Teresa Kubas-Hul.

Dwa nowe żłobki w samym Rzeszowie

Z wykorzystaniem dotacji Rzeszów wybuduje dwa żłobki: przy ul. Jachowicza, dla 190 dzieci oraz przy ul. Budziwojskiej, dla 183 dzieci. Z dodatkowych funduszy Rzeszów czerpie także realizując bony żłobkowe. Dzięki temu, samorządy mogą naliczać opłaty za pobyt dziecka w żłobku dla wielu rodziców na poziomie 200-300 zł miesięcznie.

– Bardzo dziękujemy za to wsparcie i cieszę się, że już następnego dnia po odblokowaniu pieniędzy z Krajowego Programu Odbudowy Rzeszów otrzymuje tak znaczącą dotację. Jestem tym bardziej szczęśliwy, że jesteśmy miastem, w którym ciągle przybywa młodych ludzi, a co za tym idzie, żłobki, przedszkola i szkoły są bardzo potrzebne – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podjęło decyzję o kontynuacji Programu i zrealizowało trzy tury naboru ciągłego, z których ostatnia zakończyła się w piątek 1 marca.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin