W grudniu 2023 roku prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, wystąpił do Zarządu Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP Zakonu Braci Mniejszych o określenie się, jaka jest ich decyzja w sprawie Pomnika Czynu Rewolucyjnego. Dał zakonnikom czas do 15 stycznia, na odpowiedź na pytanie – zamierzają go oddać miastu, czy nie?
Konrad Fijołek jeszcze w kampanii prezydenckiej zapowiadał przejęcie pomnika od ojców bernardynów, którzy są właścicielami terenu, na którym stoi monument. Od tego czasu, już jako prezydent, cierpliwie chodził na spotkania, gdzie negocjował z zakonnikami warunki. Jednak brak konkretnej decyzji w tej sprawie ze strony bernardynów sprawił, że cierpliwość prezydenta się wyczerpała. W grudniu wystosował on pismo do zarządu prowincji. O co wnioskował prezydent?
- PRZECZYTAJ TEŻ: Konrad Fijołek: mam plan przejęcia pomnika pokojowo. Albo i nie
– O podjęcie decyzji w sprawie pomnika. Czy zostanie on przekazany miastu, czy też nie. Nam należy na czasie i na tym, aby może ten monument wyremontować, zabezpieczyć, wyczyścić i udostępnić mieszkańcom – informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa, nawiązując do decyzji Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla miasta Rzeszowa, która to nakazuje właścicielom pomnika jego remont.
Nie możemy na razie odpowiedzieć
Prezydent zakonnikom na odpowiedz dał czas do 15 stycznia 2024 roku. I 10 stycznia takie pismo (datowane na 8 stycznia) do Urzędu Miasta Rzeszowa wpłynęło.
“Pragnę poinformować, ze także nasza intencją jest jak najszybsze zamknięcie sprawy pomnika” – pisze w nim o. Egidiusz Włodarczyk, Minister Prowincjonalny Zakonu.
Jednak na razie nie jest on w stanie udzielić prezydentowi więcej informacji. Dlatego, że „najbliższe posiedzenie zarządu naszej Prowincji zaplanowane jest na początek lutego 2024 roku”. I dopiero tam ma zapaść decyzja o przekazaniu lub nie słynnego pomnika Miastu.
– Czekamy na tę decyzję, nie ukrywając, że trochę ta sytuacja trwa. Prezydent chciałby podjąć już konkretne kroki w sprawie – dodaje Artur Gernand.
Przypomnijmy, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie odrzucił skargę bernardynów na decyzję Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego (który to podtrzymał decyzję PINB dla miasta Rzeszowa). I nakazał im remont i naprawę monumentu do 24 lutego 2024 roku. Wyrok jednak nie jest prawomocny. Bernardynami mają możliwość odwołania się od tej decyzji do Najwyższego Sądu Administracyjnego w Warszawie po tym jak uzyskają uzasadnienie od wyroku. A to zostało już sporządzone.
_____
ZOBACZ TAKŻE: „To jakby zburzyć Pałac Kultury!” Rzeszowianie dzielą się opiniami o pomniku