Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 3 marca 2024

„To nasza wspólna wojna”. Manifestacja na rzeszowskim rynku

Dziesiątki osób przyszły w piątkowy wieczór na rzeszowski rynek, by w rocznicę brutalnej napaści na Ukrainę, dodać otuchy walczącemu państwu i jego bohaterom. – To 365 dni okrucieństw, gwałtów, mordów, niszczenia Ukrainy – mówił Mariusz Szewczyk, szef podkarpackiego KOD-u, który wraz ze Stowarzyszeniem ArtCity, zorganizował piątkowe spotkanie. – Jesteśmy tu po to, by uczcić ofiary i dać wsparcie siostrze Ukrainie.

Na spowitym w ciemnościach rynku pojawili się zarówno Ukraińcy, jak i mieszkańcy miasta. Spotkali się pod hasłem „To nasza wspólna wojna”. Nad manifestującymi powiewały flagi obu krajów, a ratusz podświetlony został w niebiesko-żółtych barwach Ukrainy.

To jest też nasza wojna – manifestacja w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie. Fot. Grzegorz Król

Niebo nad wami jest bezpieczne

– Drodzy przyjaciele zarówno z Polski, jak i Ukrainy, ten rok był rokiem trudnym zarówno dla nas, jak i dla was, ale przez ten rok zrobiliśmy dla porozumienia i współpracy polsko-ukraińskiej więcej niż w ciągu ostatnich 30 lat – mówił Marcin Piotrowski z Fundacji Folkowisko, która w piątek współorganizowała w Rzeszowie wydarzenia związane z rocznicą wybuchu wojny. – Przestrzeń, w której jesteście i niebo nad wami jest bezpieczne. Dzisiaj spotkaliśmy się po to, by bezpieczne było także niebo ukraińskie. Nasze domy stały się waszymi domami, podzieliliśmy się sercami i czujemy to, że to wy teraz bronicie nas przed złem.

Po tych słowach minutą ciszy uczczono bohaterów, którzy zginęli za wolność Ukrainy. Wspólnie odśpiewano też hymny polski i ukraiński. Wśród gości, którzy w piątkowy wieczór pojawili się na rynku był prezydent Konrad Fijołek. Podziękował zgromadzonym za to, że przyszli wspólnie zamanifestować wiarę w zwycięstwo.

– Ukraiński naród pokazał całemu światu co znaczy dziś, w XXI wieku, walczyć o wolność, o demokrację i niepodległość. I choć dziś jest jeszcze smutno, bo trwa wojna, to jestem pewien, że już wkrótce będziemy się cieszyć zwycięstwem. Waszym, naszym i całego demokratycznego świata. Bo walczycie także za naszą wolność, za niepodległość i demokrację w całym świecie – mówił. – Jestem pewien, że od zwycięstwa Ukrainy w walce z tyranem zaczną upadać tyranie na całym świecie, a wy na zawsze zostaniecie symbolem demokracji i wolności nad tyranią.

Niech żyje Polska, sława Ukrainie!

Prezydent zapewnił Ukraińców, że w naszym kraju zawsze mogą czuć się bezpiecznie, a rzeszowianom i mieszkańcom Podkarpacia podziękował za rok ofiarnej pomocy na rzecz przyjaciół z Ukrainy.

– Jestem dumny z tego wysiłku, który wykonaliście drodzy rzeszowianie. I jestem dumny z naszych nowych gości z Ukrainy, którzy wkrótce będą mogli wrócić do siebie, do wolnego kraju. Niech żyje Polska, sława Ukrainie!

Mieszkańcom Rzeszowa dziękowała też jedna z Ukrainek, Lidia Prokopiuk: – Dziękujemy tym, którzy wnieśli ogromny wkład w pomoc Ukrainie i którzy nie bali się przyjąć pod swój dach obcych ludzi w chwili najtrudniejszej próby dla naszego kraju.
Swoje krótkie wystąpienie zakończyła słowami prezydenta Wołodymira Zełeńskiego: „Mówiono nam – nie macie innego wyjścia oprócz poddania się, my odpowiadamy – nie mamy innego wyjścia oprócz zwycięstwa”.

W trakcie manifestacji śpiewano ukraińskie pieśni, a na zakończenie koncert na lirach korbowych zagrał ukraiński muzyk Gordiy Starukh.

Ukraińcy i mieszkańcy Rzeszowa spotkali się na Rzeszowskim rynku w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie. Fot. Grzegorz Król
Manifestacja w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie. Fot. Grzegorz Król
To jest też nasza wojna – manifestacja na rzeszowskim rynku
Manifestacja w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie
Nad rzeszowskim rynkiem powiewały flagi Polski i Ukrainy. Fot. Grzegorz Król

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin