Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 16 kwietnia 2024

Wielka kłótnia rzeszowskich radnych, o remizę na Słocinie, której jeszcze nie ma

Stara remiza strażaków ochotników z rzeszowskiego osiedla Słocina
Strażacy ze Słociny na remizę czekają od 12 lat. W tej chwili ich główne pomieszczenie to garaż przy domu kultury. (Fot. Archiwum OSP Słocina)

Nie kończy się serial pt. „Budowa remizy OSP na Słocinie”. Na wczorajszej sesji Rady Miasta Rzeszowa znów pojawili się strażacy, którzy nie mogą doczekać się rozpoczęcia inwestycji. Oprócz zapewnień, że miasto robi wszystko, żeby w końcu wystartować z budową, usłyszeli kłótnie radnych, którzy wyzywali się od kłamców, zarzucali sobie oszczerstwa i wprowadzanie w błąd opinii publicznej.

Zaczęło się niewinnie, od pytania radnego PiS Jerzego Jęczmienionki. Chciał się dowiedzieć czy miasto wystąpiło już z wnioskiem do Wód Polskich o aktualizacje pozwolenia wodno-prawnego i kiedy w budżecie Rzeszowa znajdzie się kwota, która pozwoli na ogłoszenie przetargu na rozpoczęcie budowy remizy.

– Dzisiaj ogłaszamy przetarg na opracowanie dokumentacji zamiennej – odpowiedział mu wiceprezydent Dariusz Urbanik.

I krótko wyjaśnił, że poprzednią koncepcję trzeba było przeprojektować, co było spowodowane m.in. koniecznością podwyższenia całego obiektu i prośbami strażaków o kilka zmian.

– W międzyczasie utraciła ważność decyzja o pozwoleniu wodno-prawnym. Dlatego musimy wystąpić o nowe i to jest objęte tym postępowaniem, które właśnie ogłaszamy.

O dobrych intencjach miasta zapewnił też Witold Walawender z Rozwoju Rzeszowa.

– To nie jest tak, że prezydent, czy Rada Miasta nie chce tej inwestycji. To nie wina miasta, ani wykonawcy, że teren był na tyle podmokły, że musieliśmy ją przesuwać. Remiza będzie realizowana i środki na nią były, są i będą – stwierdził.

Mateusz Szpyrka: radny Walawender przede wszystkim kłamie

Gdyby na tym zakończył, pewnie skończył by się także temat budowy remizy na osiedlu Słocina. Dodał jednak: – Trochę się dziwię strażakom, że słuchając radnych PiS muszą cały czas przebywać na sesjach, żeby dowiedzieć się, jaka jest prawda. Miasto chce realizować i realizuje OSP Słocina – czym zdenerwował Mateusza Szpyrkę z PiS.

– Nie sposób się nie odnieść do słów radnego Witolda Walawendra, który nie tylko wprowadza w błąd mieszkańców i strażaków, ale przede wszystkim kłamie – grzmiał.

– I proszę nie mówić tutaj o intencjach. Bo intencje to intencje, a fakty są takie, że budowa remizy na Słocinie miała się rozpocząć w 2020, a później w 2021 roku – dodał Walawender.

Radnego Jęczmienionki wcześniejsze zapewnienia też nie przekonały.

– Nie wiem dlaczego, ale ta inwestycja ma strasznie pod górkę. Widzę brak dobrej woli, żeby została rozpoczęta – mówił, gdy ponownie zabrał głos. – Zlecając wcześniejszy projekt na budowę i odbierając go przyjęliśmy źle przygotowana dokumentację. Wszyscy wiedzieli, że to jest teren podmokły, strażacy wielokrotnie zgłaszali, że należy go podnieść.

Po raz drugi głos zabrał również wiceprezydent Urbanik.

– Kiedy zawitałem do ratusza, pierwszą rzeczą była rozmowa z wykonawcą odnośnie budowy remizy. Okazało się, ze brnięcie dalej w ten projekt, który był wtedy przygotowany, to byłoby nieszczęście.

Tomasz Kamiński: tyle bzdur i dezinformacji się tu wkradło

Na sali rzeszowskiego ratusza padły kolejne zapewnienia, że w tej chwili wszystko odbywa się zgodnie z planem. I jest na dobrej drodze, żeby remiza, na którą od ponad dekady czekają strażacy ze Słociny, w końcu powstała. Po czym prowadzący obrady Andrzej Dec postanowił definitywnie zamknąć wątek i poprosił, żeby do tematu więcej nie wracać. Nie udało się.

–  Panie przewodniczący, ja jednak muszę kilka zdań powiedzieć. Bo tyle bzdur i dezinformacji tutaj się wkradło z ust jednego i drugiego radnego z PiS – powiedział Tomasz Kamiński z Rozwoju Rzeszowa.

– Jeszcze raz podkreślam – miasto Rzeszów i samorząd miasta Rzeszowa na czele z prezydentem chce wybudować remizę na Słocinie. Procedura wymagała zmiany dokumentacji. Rozumiem, że argumentacja merytoryczna nie trafia do Jerzego Jęczmienionki, do radnego Szpyrki, ale to są konkrety.

– Panie radny Kamiński, nas argumenty merytoryczne przekonują, tylko pan ich po prostu nie ma – usłyszał w odpowiedzi od Mateusza Szpyrki. Andrzej Dec nie wytrzymał: – Przykro mi odbieram panu głos, nie wracamy już do remizy.

I to, na tej sesji, był faktycznie koniec tematu.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin