REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 18 lipca 2024

Wystawę „Rejsze – Mała Ojczyzna. W kręgu wiary i tradycji żydowskiej” można oglądać do 24 lutego

Fragment wystawy „Rejsze – Mała Ojczyzna”. (Fot. mat.pras.)

Do zakończenia wystawy „Rejsze – Mała Ojczyzna. W kręgu wiary i tradycji żydowskiej” w rzeszowskim Muzeum Okręgowym pozostał niespełna miesiąc.

Na przestrzeni wieków mieszkańcami Rzeszowa, oprócz Polaków, byli także przedstawiciele innych narodów. Swoje miejsce na ziemi znaleźli tutaj m.in. Rusini, Austriacy, Węgrzy oraz Żydzi. Ci ostatni pojawili się w Rzeszowie już prawdopodobnie w I poł. XVI w. Nieliczna początkowo grupa osadników przez kolejne stulecia bardzo się rozrosła. Tuż przed II wojną światową w Rzeszowie mieszkało prawie 14,5 tys. Izraelitów, co stanowiło ok. 30 proc. ogółu mieszkańców.

Żydzi prowadzili tutaj swoje interesy, przez co odegrali bardzo istotną rolę w rozwoju gospodarczym i przestrzennym miasta. Wpłynęli także na jego wygląd i niepowtarzalny klimat, który w swoich książkach przybliżał m.in. Franciszek Kotula.

Mała Ojczyzna

Wielu mieszkających w Rzeszowie Żydów zasymilowało się z Polakami, większość jednak mimo tego, że utożsamiali się z Polską i tym samym z miastem nad Wisłokiem, zachowała swoją odrębność, czego dowodem był charakterystyczny strój, język, którym się między sobą posługiwali i przede wszystkim religia. Rejsze (lub Rajsze), jak w języku jidysz nazywali  Rzeszów, stał się dla nich domem, Małą Ojczyzną.

Przedmioty codziennego użytku przybliżają życie codzienne żydowskich mieszkańców miasta. (Fot. mat.pras.)

Zaprezentowane na wystawie w Muzeum Okręgowym judaika ze względu na swoją różnorodność podzielono na kilka grup tematycznych. Wśród najliczniej reprezentowanych jest grupa przedmiotów, które pierwotnie były na wyposażeniu żydowskich domów. Kolejną stanowią przedmioty tzw. synagogalne, które do II wojny światowej zdobiły synagogi i liczne domy modlitwy. Trzecią natomiast  grupą są elementy tradycyjnego stroju żydowskiego.

Wystawa „Rejsze – Mała Ojczyzna. W kręgu wiary i tradycji żydowskiej” w Muzeum Okręgowym (ul. 3 Maja) jest dostępna dla zwiedzających do 29 lutego 2024 r. Wstęp: 10 zł/os. Muzeum w poniedziałek i sobotę jest nieczynne. W pozostałe dni zaprasza zwiedzających w następujących terminach:

  • wtorek w godz. 8:30 – 15:30,
  • środa w godz. 8:30 – 15:30
  • czwartek w godz. 8:30- 17:30
  • piątek w godz. 8:30 – 15:30
  • niedziela w godz. 10:00 – 16:00.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin