Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 14 kwietnia 2024

Wyższe rachunki za ogrzewanie z powodu balkonu. Jak jest w Rzeszowie?

Blok przy ul. Marszałkowskiej w Rzeszowie
Lokatorzy bloków przy ul. Marszałkowskiej w Rzeszowie nie muszą się obawiać, że Rzeszowska Spółdzielnia Mieszkaniowa zwiększy im rachunki za ciepło, tylko dlatego, że posiadają balkony. (Fot. Wit Hadło)

Mieszkańców bloków spółdzielni mieszkaniowej w Otwocku (woj. mazowieckie) zaskoczyły zawyżone rachunki za centralne ogrzewanie. Okazuje się, że wpłynęło na to dołączenie powierzchni balkonów do metrażu mieszkań. Nie zabrania tego prawo. Sprawdziliśmy, jak jest pod tym względem w Rzeszowie. 

W niektórych spółdzielniach mieszkaniowych w kraju, balkony zalicza się do powierzchni wspólnej budynków. Niezależnie od tego, że użytkują je konkretni właściciele mieszkań, a nie wszyscy lokatorzy budynku. Ustawodawca nie wskazał w przepisach ustawy Prawo energetyczne, w jaki sposób ma być liczona powierzchnia mieszkania lub budynku do opłat czynszu, w tym centralnego ogrzewania. Zdaniem prawników, w niektórych przypadkach, doliczanie balkonów do opłat za ciepło jest… dopuszczalne i nie narusza prawa. 

Spółdzielnia w Otwocku wlicza balkon w metraż mieszkania

Zdania na temat wyliczania balkonów do powierzchni mieszkań są jednak podzielone. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, balkony nie stanowią powierzchni mieszkalnej. Nie są też na ogół powierzchnią użytkową tylko pomocniczą.

– Są i inne orzeczenia, które uznają balkony za część składową lokalu. To, czy dany balkon będzie stanowił powierzchnię użytkową,  należy oceniać zawsze indywidualnie – twierdzą prawnicy. 

Np. Otwocka Spółdzielnia Mieszkaniowa doliczyła lokatorom opłaty za centralne ogrzewanie wliczając metraż balkonów. Tymi wyższymi rachunkami obciążono ok. 6 tys. mieszkańców z osiedla w Otwocku, Karczewie i Józefowie, gdzie jest łącznie 168 budynków. Mieszkańcy skarżą się na takie rozwiązanie i uważają, że to wyłudzanie pieniędzy.

Mieszkańcy Rzeszowa mogą być spokojni

Zbliża się sezon grzewczy. Czy w stolicy Podkarpacia mieszkańcy bloków i kamienic, którzy korzystają z balkonów, mogą się spodziewać wyższych opłat?

Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa poinformował nas, że Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie nie dolicza balkonów do metrażu mieszkań. Tak więc opłata za centralne ogrzewanie nie wzrasta o powierzchnię balkonu.

Takie samo wyjaśnienie usłyszeliśmy w Spółdzielni Mieszkaniowej „Projektant”. W administrowanych przez nią blokach lokatorzy nie muszą się obawiać, że zapłacą więcej za czynsz, bo ich mieszkanie ma dodatkowo jeszcze balkon. 

–  Nie, balkon nie jest wliczany do metrażu mieszkań – mówi Bogusław Sam, członek zarządu i kierownik administracji osiedla 1000-lecia w Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – Balkony w blokach przy ul. Marszałkowskiej są zabudowane, bo są traktowane jako loggia i ta zabudowa ma zapobiegać hałasom. Nie stosujemy w naszej spółdzielni doliczania balkonów do powierzchni lokalu mieszkalnego. 

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin