REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 18 czerwca 2024

Znany psychiatra z Rzeszowa ma już 160 zarzutów! Miał brać łapówki od policjantów i strażaków

Znany psychiatra z Rzeszowa oskarżony o przyjmowanie łapówek
Romual R., lekarz psychiatrii z Rzeszowa, miał brać pieniądze m.in. od policjantów i strażaków. (Fot. archiwum)

Prawie trzykrotnie wzrosła liczba korupcyjnych zarzutów dla Romualda R., znanego lekarza psychiatrii z Rzeszowa. Miał brać łapówki m.in. od policjantów i strażaków. Jest wśród nich mężczyzna, który zanim przeszedł na emeryturę pełnił funkcję kierowniczą w jednej z jednostek Straży Pożarnej.

Zespół prasowy Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie poinformował, że Romuald R. był członkiem Wojewódzkiego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Województwie Podkarpackim. Był, bo już nie jest.

– Na wniosek przewodniczącego Wojewódzkiego Zespołu z 6 października br. wojewoda podkarpacki odwołał z 10 października br. Pana Romualda R. z funkcji członka Wojewódzkiego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Województwie Podkarpackim – przekazał zespół prasowy.

Romuald R. orzekał o niepełnosprawności

Jednak lekarz nie został odwołany, bo postawiono mu korupcyjne zarzuty.

– Powodem złożenia wniosku o jego odwołanie był brak kontaktu ze specjalistą. Żaden właściwy organ nie poinformował Wojewódzkiego Zespołu do spraw orzekania o Niepełnosprawności w Województwie Podkarpackim o postawieniu panu Romualdowi R. zarzutów korupcyjnych związanych z fałszowaniem dokumentacji medycznej – informują urzędnicy.

Przypomnijmy, że nasza publikacja pt. Znany psychiatra z Podkarpacia oskarżony o łapówki. Usłyszał 60 zarzutów ukazała się w sieci już 16 września.

Mieszał też przy orzeczeniach?

Jeden z naszych zaniepokojonych Czytelników z niepełnosprawnością, martwi się, czy lekarz nie zaniżał orzeczeń o stopniu niepełnosprawności badanym przez komisję, aby ci wręczali mu łapówki. Zapytaliśmy w Prokuraturze Rejonowej w Lublinie, która prowadzi śledztwo, czy ten wątek również podlega dochodzeniu.

– Postępowanie sprowadza się do badania okoliczności wydania poszczególnych zaświadczeń lub zwolnień lekarskich w oparciu o zabezpieczoną dokumentację medyczną indywidualnych pacjentów – tłumaczy prok. Andrzej Jeżyński z Prokuratury Rejonowej w Lublinie.

– Zbadana zostanie dokumentacja wszystkich pacjentów podejrzanego Romualnda R. z zakresu objęcia śledztwem. Jeśli zostanie ustalone, że nastąpiły nieprawidłowości w procedurze przyznawania grup niepełnosprawności, to okoliczności dotyczące takich zdarzeń będą przedmiotem czynności procesowych – wyjaśnia prokurator.

Dlaczego prokuratura nie poinformowała urzędników o zatrzymaniu lekarza?

– Śledztwo wszczęto 31 lipca 2023 r. w Prokuraturze Okręgowej w Rzeszowie. Postępowanie zostało przekazane do Prokuratury Rejonowej w Lublinie 29 sierpnia 2023 r. już po zatrzymaniu i tymczasowym aresztowaniu Romualda R. Przeprowadzenie tych czynności powoduje obowiązek zawiadomienia właściwych instytucji przez sąd stosujący izolacyjny środek zapobiegawczy – odpowiada prokurator.

Przypomnijmy, że Lublin przejął sprawę, ponieważ Romuald R. wielokrotnie był powoływany jako biegły w prowadzonych przez rzeszowską prokuraturę śledztwach.

Psychiatra Romuald R. ma 160 zarzutów

Kiedy we wrześniu na łamach Super Nowości informowaliśmy o zatrzymaniu lekarza psychiatrii, prokuratura informowała nas o 60 zarzutach. Obecnie ta liczba wzrosła prawie trzykrotnie.

– Po częściowej analizie zabezpieczonego materiału dowodowego wydano postanowienie o uzupełnieniu zakresu przedmiotowego zarzutów – informuje prok. Andrzej Jeżyński z Prokuratury Rejonowej w Lublinie. – Aktualnie zarzucano ponad 160 czynów przestępczych – podaje prokurator.

Łapówki mieli wręczać policjanci i strażacy

Oprócz Romualda R. zarzuty w tej sprawie przedstawiono 20 osobom, od których miał brać łapówki. Kto wręczał je znanemu psychiatrze?

– Z uwagi na trwające postępowanie dowodowe brak jest możliwości precyzyjnego wskazania przynależności zawodowej pacjentów Romualda R. Na tym etapie postępowania można jedynie wskazać, że wśród osób, którym przedstawiono zarzuty wręczania korzyści majątkowych i wyłudzania świadczeń ubezpieczeniowych są przedstawiciele policji, straży pożarnej, a także osoby zatrudnione w innych zawodach – wymienia prokurator Andrzej Jeżyński.

I dodaje, że wśród podejrzanych jest mężczyzna, obecnie na emeryturze, który poprzednio pełnił funkcję kierowniczą w jednej z jednostek Straży Pożarnej.

Nawet kilkaset złotych łapówki

Kwoty wręczanych łapówek wynosił od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Czy lekarza próbowano przekupić też w inny sposób, niż gotówką?

– Dotychczas nie ujawniono sytuacji, w której podejrzanemu wręczono korzyść majątkową inną niż pieniądze – odpowiada prokurator.

__________

ZOBACZ TAKŻE:

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin