Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 23 kwietnia 2024

Uważajmy na miejskie jeże. To niezwykle pożyteczne zwierzęta

Jeże nie ograniczają swojej obecności wyłącznie do parków, lasów i podwórek. (Fot. archiwum)

Urząd Miasta Stalowej Woli informuje o zaobserwowanej wzmożonej migracji jeży mieszkających na terenie miasta.  – Te urocze stworzenia są niezwykle pożyteczne i zasługują na naszą uwagę i ochronę – piszą urzędnicy i apelują, by uważać na niewielkiej wielkości zwierzęta.

– Jeże pełnią ważną rolę w ekosystemie, biorąc udział w utrzymaniu równowagi biocenotycznej, rozprzestrzenianiu się roślin i kontroli populacji tzw. szkodników. Jeże nie ograniczają swojej obecności wyłącznie do parków, lasów i podwórek międzyblokowych. Zauważa się je również na terenach przy drogach, np. w pasie przy ulicy Mickiewicza – czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta Stalowej Woli.

PRZECZYTAJ TEŻ: Szczury w centrum Rzeszowa. Urzędnicy mają apel do mieszkańców

Skąd taka aktywność jeży w tym okresie?

Urzędnicy wyjaśniają, że tak jak inne dzikie zwierzęta, jeże migrują w celu zdobycia pokarmu, poszukiwania miejsc schronienia oraz rozrodu. Przemieszczając się przekraczają drogi, co niesie wysokie ryzyko kolizji z pojazdami. Są to zwierzęta relatywnie powolne, które zdezorientowane i oślepione światłem reflektorów nie uciekają, lecz przyjmują pozycję obronną.

Śmierć każdego jeża oznacza dużą stratę dla populacji. Dodatkowo w przypadku śmierci samicy, jej młode zostają osierocone i często nie mają szansy na przeżycie.

– Obecność w mieście dzikich zwierząt jest dodatkową wartością miasta. Zachęcamy wszystkich do zaangażowania się w ochronę naszych małych mieszkańców. Szczególnie apelujemy do kierowców o zwiększenie uwagi na obecność jeży na drogach – zwłaszcza w nocy, gdy wyruszają na poszukiwanie pożywienia – czytamy w apelu skierowanym do mieszkańców Stalowej Woli.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin