Przed Sądem Okręgowym w Tarnobrzegu odbyło się posiedzenie organizacyjne w sprawie oskarżonych w aferze bankowej w Grębowie. Sześcioro z nich zostało doprowadzonych z aresztu tymczasowego w policyjnym konwoju. Dwoje najstarszych, w wieku 85 i 81 lat, przybyło do sądu samodzielnie.
Na ławie oskarżonych w sprawie grębowskiej afery bankowej zasiadło we wtorek, 12 września, osiem osób. Są to:
- Janina K. (lat 70, wykształcenie średnie – technik ekonomista),
- Krzysztof K. (lat 44, wykształcenie wyższe ekonomiczne),
- Genowefa K. (lat 73, wykształcenie średnie ogólne),
- Bożena Sz. (lat 62, wykształcenie średnie ekonomiczne),
- Teresa R. (lat 60, wykształcenie średnie rolnicze),
- Danuta Rz. (lat 64, wykształcenie średnie ogólne),
- Marian R. (lat 85, wykształcenie średnie rolnicze)
- i Helena K. (lat 81, wykształcenie wyższe pedagogiczne).
Wszyscy oskarżeni przybyli do sądu wraz z obrońcami. Byłą prezes Banku Spółdzielczego w Grębowie reprezentowało dwóch adwokatów.
W sądzie stawili się także pokrzywdzeni i ich reprezentanci oraz bliscy oskarżonych, którzy mieli okazję zobaczyć się na sądowym korytarzu z aresztowanymi od lutego br. Sąd nie zezwolił na obecność przedstawicieli mediów na sali posiedzeń, informując, że sprawa jest niejawna.
Przypomnijmy, Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie sformułował wobec oskarżonych łącznie 25 zarzutów na szkodę Banku Spółdzielczego w Grębowie, Banku Spółdzielczego w Rudce-Tartak, Banku Spółdzielczego Rzemiosła w Radomiu oraz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Afera bankowa w Grębowie. Na liście 131 świadków
Akta sprawy oskarżonych w aferze bankowej w Grębowie liczą już 33 tomy. Akt oskarżenia ma 159 stron. Prokurator wnosi w nim o przesłuchanie na rozprawie 61 świadków, z czego na liście wszystkich świadków znajduje się aż 131 nazwisk. Proces zorganizowanej grupy przestępczej, która wyrządziła szkody na kwotę około 55 mln zł ma toczyć się przed Sądem Okręgowym w Tarnobrzegu.
Najpoważniejsze zarzuty postawione przez prokuraturę to działanie w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw polegającej na udzielaniu kredytów z naruszeniem procedur, przywłaszczaniu środków pieniężnych zdeponowanych w Banku i inwestowaniu tych środków na rachunkach maklerskich, podrabianiu dokumentów bankowych i poświadczaniu nieprawdy w dokumentach, zakładaniu rachunków bankowych na osoby fikcyjne i nieżyjące, nadużywanie uprawnień oraz niedopełnianie obowiązków.
- WIĘCEJ NA TEMAT AFERY: Banksterzy z Grębowa oskarżeni. Przez 15 lat wyłudzili 55 mln zł