REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 lipca 2024

Afera bankowa w Grębowie. Oskarżeni doprowadzeni do sądu

Oskarżeni w aferze bankowej w Grębowie
12 września br. przed Sądem Okręgowym w Tarnobrzegu odbyło się posiedzenie organizacyjne w sprawie afery bankowej, w której oskarżonych jest osiem osób w wieku od 44 do 85 lat. (Fot. Bogdan Myśliwiec)

Przed Sądem Okręgowym w Tarnobrzegu odbyło się posiedzenie organizacyjne w sprawie oskarżonych w aferze bankowej w Grębowie. Sześcioro z nich zostało doprowadzonych z aresztu tymczasowego w policyjnym konwoju. Dwoje najstarszych, w wieku 85 i 81 lat, przybyło do sądu samodzielnie.

Na ławie oskarżonych w sprawie grębowskiej afery bankowej zasiadło we wtorek, 12 września, osiem osób. Są to:

  • Janina K. (lat 70, wykształcenie średnie – technik ekonomista),
  • Krzysztof K. (lat 44, wykształcenie wyższe ekonomiczne),
  • Genowefa K. (lat 73, wykształcenie średnie ogólne),
  • Bożena Sz. (lat 62, wykształcenie średnie ekonomiczne),
  • Teresa R. (lat 60, wykształcenie średnie rolnicze),
  • Danuta Rz. (lat 64, wykształcenie średnie ogólne),
  • Marian R. (lat 85, wykształcenie średnie rolnicze)
  • i Helena K. (lat 81, wykształcenie wyższe pedagogiczne).

Wszyscy oskarżeni przybyli do sądu wraz z obrońcami. Byłą prezes Banku Spółdzielczego w Grębowie reprezentowało dwóch adwokatów.

W sądzie stawili się także pokrzywdzeni i ich reprezentanci oraz bliscy oskarżonych, którzy mieli okazję zobaczyć się na sądowym korytarzu z aresztowanymi od lutego br. Sąd nie zezwolił na obecność przedstawicieli mediów na sali posiedzeń, informując, że sprawa jest niejawna.

Przypomnijmy, Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie sformułował wobec oskarżonych łącznie 25 zarzutów na szkodę Banku Spółdzielczego w Grębowie, Banku Spółdzielczego w Rudce-Tartak, Banku Spółdzielczego Rzemiosła w Radomiu oraz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Afera bankowa w Grębowie. Na liście 131 świadków

 Akta sprawy oskarżonych w aferze bankowej w Grębowie liczą już 33 tomy. Akt oskarżenia ma 159 stron. Prokurator wnosi w nim o przesłuchanie na rozprawie 61 świadków, z czego na liście wszystkich świadków znajduje się aż 131 nazwisk.  Proces zorganizowanej grupy przestępczej, która wyrządziła szkody na kwotę około 55 mln zł ma toczyć się przed Sądem Okręgowym w Tarnobrzegu. 

Najpoważniejsze zarzuty postawione przez prokuraturę to działanie w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw polegającej na udzielaniu kredytów z naruszeniem procedur, przywłaszczaniu środków pieniężnych zdeponowanych w Banku i inwestowaniu tych środków na rachunkach maklerskich, podrabianiu dokumentów bankowych i poświadczaniu nieprawdy w dokumentach, zakładaniu rachunków bankowych na osoby fikcyjne i nieżyjące, nadużywanie uprawnień oraz niedopełnianie obowiązków.

Oskarżeni w aferze bankowej w Grębowie. Zdjęcia z sądu

Oskarżeni w aferze bankowej na Podkarpaciu
„Bohaterowie” afery bankowej w Grębowie. (Fot. Bogdan Myśliwiec)
Jedna z oskarżonych w aferze bankowej w Grębowie
„Bohaterowie” afery bankowej w Grębowie. (Fot. Bogdan Myśliwiec)
Oskarżeni w aferze bankowej zostali doprowadzeni do sądu. (Fot. Bogdan Myśliwiec)
Jedna z oskarżonych przed sądem w Tarnobrzegu
„Bohaterowie” afery bankowej w Grębowie. (Fot. Bogdan Myśliwiec)
Mężczyzna oskarżony w aferze w Grębowie
„Bohaterowie” afery bankowej w Grębowie. (Fot. Bogdan Myśliwiec)

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin