REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 20 lipca 2024

Jubileuszowa kwesta na historyczną nekropolię w Piaskach

Zbiórka pieniędzy na jednym z tarnobrzeskich cmentarzy w dniu Wszystkich Świętych, 1 listopada
Kwestujących będzie można spotkać 1 listopada od godz. 8 do 18 na trzech tarnobrzeskich cmentarzach – Wojskowym przy ul. Targowej i Parafialnych przy ul. Mickiewicza oraz po drugiej stronie Wisłostrady. (Fot. Bogdan Myśliwiec)

Od 25 lat, przy bramach wejściowych na tarnobrzeskie nekropolie, w dniu 1 listopada ustawiają się wolontariusze. Zbierają datki na ratowanie najstarszego w mieście cmentarza.

To już tradycja, że gdy w dniu Wszystkich Świętych, tarnobrzeżanie idą pomodlić się i zapalić lampiony na grobach swoich bliskich, spotykają wolontariuszy „upominających” się zabytkową nekropolię na Piaskach. W tym roku także, w tym wyjątkowym dniu, nie zabraknie na trzech tarnobrzeskich cmentarzach społeczników z puszkami.

W kwestę od lat włączają się m.in.: samorządowcy, członkowie miejskich stowarzyszeń, harcerze, dziennikarze i strzelcy. Dotychczas dzięki ich działaniom udało się zebrać ponad 200 tysięcy złotych. Za te pieniądze wyremontowano cmentarną kaplicę, mur, a także kilkadziesiąt nagrobków z XVIII i XIX wieku.

– Do odnowienia jest jeszcze ponad 20 nagrobków, które posiadają nie tylko wartość artystyczną, ale także historyczną. Przypomnę, że w zeszłym roku udało nam się odrestaurować cztery kolejne nagrobki i piąty przy współudziale prywatnej rodziny – mówi dr hab. Tadeusz Zych, prezes Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego i pomysłodawca kwesty prowadzonej przez Społeczny Komitet Odnowy Starego Cmentarza w Miechocinie. – Koszt renowacji takiego nagrobka, który jest wpisany do rejestru zabytków musi się odbywać pod nadzorem konserwatorskim, to od 15 do 20 tys. zł.

Chcą odrestaurować grób doktora Michała Marczaka

Tegoroczna kwesta jest jubileuszowa. Jak zapowiada jej organizator, część z pozyskanych podczas niej środków, zostanie przeznaczona na renowację grobu doktora Michała Marczaka. To patron Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu.

– Ten cmentarz to jest kawał historii naszego miasta, historii, która paradoksalnie jest, mimo że zaklęta w zimny kamień, jest historią żywą. Jeżeli ktoś zdecyduje się wybrać na ten cmentarz, w jedno z najpiękniejszych miejsc w Tarnobrzegu, to na tych nagrobkach może się uczyć historii – mówi Tadeusz Zych.

W Dzień Zaduszny, 2 listopada, o godz. 18 na cmentarzu na Piaskach odbędą się od lat powiązane z kwestą Zaduszki Miechocińskie. W spektaklu pt. „Tuż przed…” w reż. Wilhelminy Kropornickiej wystąpią: Aleksandra Lis, ks. Krzysztof Nowak i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin