Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 18 maja 2024

Referendum dotyczące spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim jest nieważne

Pan Pipa na konferencji dotyczącej referendum w Tarnobrzegu
Komitet referendalny zachęcał tarnobrzeżan do wzięcia udziału w głosowaniu nad lokalizacją spalarni przez kilka tygodni, ale ostatecznie do urn poszło w minioną niedzielę tylko 15,70 proc. uprawionych . (Fot. Bogdan Myśliwiec)

W niedzielę w Tarnobrzegu odbyło się pierwsze w historii referendum lokalne dotyczące lokalizacji spalarni odpadów. Do urn wyborczych poszło zaledwie 15,70 procent uprawionych do głosowania. Ogromna większość nie chciała spalarni, ale referendum jest nieważne.

Zgodnie z przepisami, referendum jest ważne, jeżeli wzięło w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania. Wynik referendum jest rozstrzygający, jeżeli za jednym z rozwiązań w sprawie poddanej pod referendum oddano więcej niż połowę ważnych głosów.

Tarnobrzeżanie w niedzielę mogli w referendum odpowiedzieć na pytanie: „Czy jesteś przeciwko budowie spalarni śmieci w odległości mniejszej niż 1000 metrów od brzegu Jeziora Tarnobrzeskiego?”

Odpowiedź twierdzącą zaznaczyło 5070 osób. Osób, które nie są przeciw takiej lokalizacji przyszło do urn 585. Z danych Miejskiej Komisji Referendalnej w Tarnobrzegu wynika, że oddano także 54 głosów nieważnych.

Co dalej ze spalarnią w Tarnobrzegu

Nieważne referendum oznacza, że budowa spalarni śmieci w pobliżu Jeziora Tarnobrzeskiego nie została zablokowana. Teraz wszystko zależy od prezydenta i Rady Miasta Tarnobrzega. Jeśli Rada Miasta wyrazi zgodę na dzierżawę gruntu FCC nad jeziorem, to inwestycja powstanie.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin