REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 1 października 2023

Referendum dotyczące spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim jest nieważne

Pan Pipa na konferencji dotyczącej referendum w Tarnobrzegu
Komitet referendalny zachęcał tarnobrzeżan do wzięcia udziału w głosowaniu nad lokalizacją spalarni przez kilka tygodni, ale ostatecznie do urn poszło w minioną niedzielę tylko 15,70 proc. uprawionych . (Fot. Bogdan Myśliwiec)

W niedzielę w Tarnobrzegu odbyło się pierwsze w historii referendum lokalne dotyczące lokalizacji spalarni odpadów. Do urn wyborczych poszło zaledwie 15,70 procent uprawionych do głosowania. Ogromna większość nie chciała spalarni, ale referendum jest nieważne.

Zgodnie z przepisami, referendum jest ważne, jeżeli wzięło w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania. Wynik referendum jest rozstrzygający, jeżeli za jednym z rozwiązań w sprawie poddanej pod referendum oddano więcej niż połowę ważnych głosów.

Tarnobrzeżanie w niedzielę mogli w referendum odpowiedzieć na pytanie: „Czy jesteś przeciwko budowie spalarni śmieci w odległości mniejszej niż 1000 metrów od brzegu Jeziora Tarnobrzeskiego?”

Odpowiedź twierdzącą zaznaczyło 5070 osób. Osób, które nie są przeciw takiej lokalizacji przyszło do urn 585. Z danych Miejskiej Komisji Referendalnej w Tarnobrzegu wynika, że oddano także 54 głosów nieważnych.

Co dalej ze spalarnią w Tarnobrzegu

Nieważne referendum oznacza, że budowa spalarni śmieci w pobliżu Jeziora Tarnobrzeskiego nie została zablokowana. Teraz wszystko zależy od prezydenta i Rady Miasta Tarnobrzega. Jeśli Rada Miasta wyrazi zgodę na dzierżawę gruntu FCC nad jeziorem, to inwestycja powstanie.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Dzisiejsze wydanie gazety
Super Nowości do nabycia
w kioskach na Podkarpaciu

Jedynka Super Nowości z 29 września 2023

Reklama

@2008 – 2023 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin