REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 15 stycznia 2025

Co trzeci oczekujący nie dożyje przeszczepu. Nie zabieraj organów do nieba!

– Wierzę, że to spotkanie to najlepszy sposób na podnoszenie świadomości o dawstwie narządów. Poprzez edukację w niestandardowym stylu, poza murami szkolnymi, wykorzystując kreatywność i zapał młodych ludzi, jesteśmy w stanie zrobić wiele dobrego. Jako organizatorzy kampanii Drugie życie, wspieramy uczniów w realizacji ich aktywności. Sami ogromne wsparcie otrzymujemy od nauczycieli, ekspertów medycznych, pacjentów po przeszczepieniu, którzy wspólnie z nami chcą podnieść kulturę rozmowy na temat dawstwa organów w Polsce. To nasz wspólny cel – mówi dr Jacek Nike Nsw Therma - Fit Repel Puffer Jacket– JmksportShops - ladies length nike air max 95 essential black gold Zawierucha, prezes zarządu Fresenius Medical Care Polska, organizator akcji. (Fot. Anna Moraniec)

2023 rok był rekordowy dla polskiej transplantologii. Lekarzom udało się przeszczepić 1 805 organów wewnętrznych. Szkopuł w tym, że na drugie życie wciąż czeka 1 956 osób (dane POLTRANSPLANTU z grudnia 2023 roku). Co trzecia z nich nie dożyje do przeszczepu. Powód? Zabraknie dla niej narządu!

Z tego powodu, w Centrum Kultury w Ropczycach spotkało się ponad 200 osób. Biorcy narządów, lekarze, eksperci, uczniowie, nauczyciele, samorządowcy uczestniczyli (16 stycznia), w spotkaniu promującym transplantację. Spotkanie edukacyjno-informacyjne zorganizowała młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki, w Ropczycach, które przystąpiło do ogólnopolskiej akcji wpierającej przeszczepianie Drugie życie Fresenius Medical Care.

Nie zabieraj organów do nieba!

Z uczniami spotkali się Roman Błażejczak, pierwszy w Polsce pacjent po retransplantacji serca – żyjący z trzecim sercem, oraz Michał Adamski, z drugim sercem.

Pan Michał Adamski już od ponad 3,5 roku ma nowe serce. Do przeszczepu doszło w sierpniu 2020 roku. W 2012 zdiagnozowano u niego kardiomiopatię rozstrzeniową. Teraz znów może cieszyć się życiem i uprawiać sport. Zrezygnował jedynie z nurkowania, które wcześniej było jego pasją. Na spotkanie przygotowane w ramach 16. edycji kampanii „Drugie życie” przyjechał także Roman Błażejczak. Pierwszy w Polsce pacjent po retransplantacji serca. U niego problemy kardiologiczne pojawiły się w wieku 26 lat. Pierwszy przeszczep przeszed best nike running shoesł w 1992 roku. Po 25 latach to nowe serce przestało pracować. I wtedy dostał kolejną szansę na życie. Trzecie serce.

Zbliża się Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Spotkanie w Ropczycach odbyło się tuż przed Ogólnopolskim Dniem Transplantacji. 58 lat temu przeprowadzono pierwszy, udany przeszczep nerki w Polsce. 39 lat temu, w 1985 roku, prof. Zbigniew Religa z zespołem, przeprowadził pierwszy przeszczep serca.

– Bierzemy udział w kampanii Drugie życie, żeby walczyć z mitami o transplantacji. Słowa ekspertów: transplantologa, księdza, osób po transplantacji, pokazują jak wiele ważnych wątków łączy ten temat. Chcielibyśmy, aby wszyscy mieli szansę usłyszeć o tym, że jest to metoda ratująca życie ludzkie. Że jedna osoba może uratować nawet 7 innych. Że można być bohaterem i rzeczywiście dać komuś szansę na drugie, piękniejsze życie – mówili uczniowie LO w Ropczycach.

Zbyt mała liczba dawców i „Nie!” słyszane zbyt często

31 grudnia 2023 rok na Krajowej Liście Oczekujących na przeszczep było zarejestrowanych 1 965 osób. To o sto osób więcej niż w roku 2022. Liczba przeprowadzonych transplantacji narządowych to 1805. Była ona o 400 wyższa niż w 2022 (1 405 przeszczepień narządów).

– Cieszymy się, że mogliśmy uratować o 400 osób więcej, ale nadal mamy wiele do zrobienia w kwestii informowania i edukacji społeczeństwa. Po pierwsze, na Krajowej Liście Oczekujących na przeszczepienie wpisanych w tej chwili jest blisko 2000 osób. Ci pacjenci mają nadzieję, że znajdzie się osoba, która po swojej śmierci zechce przekazać swoje narządy i tkanki innym. Wówczas my będziemy wstanie uratować ich życie. Po drugie, niepokojące jest, że w trakcie rozmów z bliskimi zmarłych osób, nadal spotykamy się z wieloma odmowami pobrań narządów. To często jest wynikiem braku wiedzy na temat stanowiska dotyczącego przeszczepiania narządów zmarłej osoby. Jest to też wynikiem braku rozmów w gronie rodziny – komentowała Elżbieta Misztak, wojewódzki koordynator transplantacyjny i koordynator transplantacyjny w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.

15 lat kampanii „Drugie życie”

W Centrum Kultury w Ropczycach w spotkaniu promującym transplantologię uczestniczyło ponad 200 osób.

Kampania społeczna Drugie życie w roku szkolnym 2023/2024 odbywa się po raz 16. Tym razem w trzech województwach – na Podkarpaciu, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Pierwsza edycja kampanii wystartowała w roku szkolnym 2008/2009 w Wielkopolsce. Od tamtej pory do akcji promującej rozmowę o oświadczeniach woli i świadomym dawstwie narządów przystąpiło kolejne 8 województw. Wśród nich jest małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie, dolnośląskie i podkarpackie.

Przez wszystkie lata, około 450 tysięcy zaangażowanych w kampanię uczniów, z ponad 950 szkół średnich, rozdało 1 500 000 oświadczeń woli. Szkoły, które zorganizowały najciekawsze akcje, otrzymały w nagrodę czeki charytatywne, którymi wsparły kilkadziesiąt osób i instytucji.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin