– Przekażcie sąsiadom, że w nowym roku zamykamy – usłyszała jedna z naszych Czytelniczek na ul. Szopena, kiedy po godz. 18 przyszła po pomoc lekarza w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej działającej w Szpitalu Uniwersyteckim. Sprawdziliśmy, czy rzeczywiście placówka przestanie działać.
Pomoc na ul. Szopena uzyskać można od poniedziałku do piątku od godz. 18, aż do rana, do godz. 8. W święta przez cały dzień i noc.
Po pomoc zgłaszają się tam nie tylko rzeszowianie i rzeszowianki, ale także i mieszkańcy okolicznych miejscowości. A zdarzają się i pacjenci z całego Podkarpacia. Na dyżurze zwykle jest jeden lekarz, lub lekarka, choć wielu myśli, że działa tam sztab specjalistów, jak na SOR-ze. Jak się okazuje dni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w centrum Rzeszowa są policzone.
Nocna i świąteczna opieka medyczna zniknie niedługo
Andrzej Sroka, rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie uspokaja, że nie nastąpi to ani w styczniu, ani w lutym.
– Najprawdopodobniej nocna i świąteczna opieka medyczna zniknie u nas w marcu – informuje.
Powodów tej decyzji jest kilka.
– Jako szpital uniwersytecki nie musimy prowadzić opieki – dodaje Andrzej Sroka. Kolejnym z powodów jest brak kadry lekarskiej: – Mamy problem z obsadzeniem lekarzy – przyznaje rzecznik prasowy szpitala.
Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie potwierdza, że do placówki wpłynęła informacja o krokach zmierzających do zamknięcia punktu przy szpitalu przy ul. Szopena. Ma do tego prawo będąc placówką uniwersytecką. Jednak jednocześnie Rafał Śliż uspokaja.
– Mimo planowanych w Rzeszowie zmian w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, liczba punktów się nie zmieni – podkreśla.
- ZOBACZ TAKŻE: Chirurgów jest tak mało, że rozważana jest redukcja oddziałów. Sytuacja na Podkarpaciu
I dodaje, że niedługo w Rzeszowie otworzony zostanie drugi szpitalny oddział ratunkowy przy szpitalu MSWiA. Obecnie jedyny SOR znajduje się w Szpitalu na ul. Lwowskiej.
– Otwarcie SOR-u będzie się według planów wiązało również z otwarciem punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej – zdradza Rafał Śliz. – Trudno w chwili obecnej przewidywać, czy obie zmian odbędą w tym samym czasie. Warto jednak pamiętać, że liczba punktów takiej pomocy w Rzeszowie i najbliższej okolicy jest spora w porównaniu do podobnych miast w Polsce.
Gdzie do lekarza w Rzeszowie w nocy?
Gdzie w takim razie będzie można nocą zgłosić się po pomoc do lekarza? W najbliższej okolicy oprócz szpitala im. Chopina w Rzeszowie, punkty pomocy znajdują się w:
- Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 na ul. Lwowskiej w Rzeszowie,
- Szpitalu Miejskim na ul. Rycerskiej w Rzeszowie,
- Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia na ul. Witolda w Rzeszowie,
- Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny w Rudnej Małej,
- Zespole Opieki Zdrowotnej Nr 2 w Sokołowie Młp.,
- oraz Centrum Medycznym w Łańcucie.
Wszystkich punktów na terenie Podkarpacia jest 32.
– W ich przypadku nie obowiązuje rejonizacja, zatem pacjent może wybrać dowolną placówkę bez względu na swój adres zameldowania czy zamieszkania – przypomina Rafał Śliz.
_____
POLECAMY: Egzoszkielet w Klinicznym Szpitalu nr 2 w Rzeszowie wkrótce także dla dzieci. Za darmo