Lek. med. Kamil Kuć, kierownik oddziału onkologii w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu, otrzymał najwięcej pozytywnych ocen od pacjentów wśród lekarzy z całej Polski i uzyskał tytuł „Lekarza Dziesięciolecia przyjaznego pacjentom onkologicznym”. Natomiast szpital, w którym pracuje doktor Kuć zajął 6. miejsce w kraju i 1. na Podkarpaciu jako „Szpital Dziesięciolecia przyjazny pacjentom onkologicznym Alivia Onkomapa 2023”.
Jak podaje fundacja Alivia, organizator konkursu, w portalu onkomapa.pl zgromadzono dotychczas ponad 120 ośrodków onkologicznych oraz 7 300 nazwisk lekarzy i specjalistów zawodów medycznych. Pacjenci i osoby towarzyszące łącznie wystawili ponad 25 tys. ocen oraz pozostawili 12 tys. opinii opisujących wrażenia z kontaktu z lekarzem czy placówką medyczną.
– Wśród wspomnianych, nasz szpital i kierujący oddziałem lekarz wypadli – co tu dużo mówić – rewelacyjnie. Wysokie 6. miejsce w kraju i 1. w województwie podkarpackim może być dla niektórych zaskakujące, ponieważ nie jesteśmy dużym ośrodkiem onkologicznym.
- PRZECZYTAJ TEŻ: Lekarz ze szpitala w Mielcu zatrzymany za przyjmowanie łapówek
Z pewnością nie są jednak zaskoczeni ci, którzy obserwują trwające od kilku lat zmiany i sumienną pracę personelu oddziału. Nasz przykład pokazuje, że rzetelna praca, dobry zespół, otwartość na nowoczesne metody leczenia oraz empatia w stosunku do pacjentów, przynoszą świetne efekty.
Udowadniamy też, że w małych ośrodkach można liczyć na równie dobrą opiekę, jak w dużych miastach. Ta nagroda pochodzi od pacjentów, dlatego ma dla nas wyjątkowe znaczenie.
– Bardzo dziękuję za każdy oddany głos i docenienie pracy naszego personelu – mówi dyrektor szpitala, dr Barbara Stawarz.
– Szczególne słowa uznania i gratulacje kieruję do kierownika oddziału, doktora Kamila Kucia, który okazał się najlepiej ocenianym przez pacjentów lekarzem onkologiem w całej Polsce i otrzymał tytuł Lekarza Dziesięciolecia przyjaznego pacjentom onkologicznym.
Lekarz z Przemyśla nie krył wzruszenia
W kategorii lekarzy pod uwagę były brane m.in. takie wskaźniki jak: uprzejmość, otwartość lekarza na zadawane pytania czy sposób komunikacji. A w kategorii ośrodków onkologicznych chorzy mogli ocenić m.in. organizację leczenia w szpitalu i przestrzeganie praw pacjenta.
Odbierając nagrodę doktor Kuć swoje podziękowania skierował w pierwszej kolejności w kierunku żony i dzieci, którzy muszą się nim dzielić z pacjentami. Podziękował też dyrekcji szpitala, współpracownikom oraz organizacjom (w tym fundacji Alivia), które starają się wspierać i poprawiać los chorych.
Na koniec życzył, aby każdy widział w pacjencie nie tylko jednostkę chorobową, ale człowieka „z wszystkimi trudnościami, z którymi do nas przychodzi”.
– Wtedy pacjenci stają się naszymi partnerami w walce z chorobą. To jest ich walka, ale my jesteśmy ich mentorami – zaznaczył.