Leki podrożały w ciągu roku średnio o 12 procent. Podpowiadamy, co zrobić, żeby zaoszczędzić podczas zakupów w aptece.
Aż o ponad 30 proc. zdrożał lek na alergię dostępny bez recepty, na którego popyt jest zwiększony ze względu na rozpoczęcie sezonu uczuleń. Na liście 10 produktów, które zdrożały najbardziej znalazł się w kwietniu lek stosowany w leczeniu owsicy.
W zestawieniu przeważają jednak leki stosowane w łagodzeniu objawów infekcji (przeziębienie, grypa, COVID-19), oraz preparaty wspomagające odporność organizmu. Pojawił się tu także jeden lek dostępny na receptę. To krople Dicortineff, stosowane w chorobach oczu i uszu.
PRZECZYTAJ TEŻ: Brakuje leków dla cukrzyków, bo… łykają je chcący się odchudzić!
W zestawieniu portalu GdziePoLek znalazła się też lista leków, które podrożały najmniej w porównaniu do kwietnia ubiegłego roku. Trafiły na nią przede wszystkim leki dostępne na receptę, m.in. leki przeciwzakrzepowe, lek przeciwalergiczny oraz lek stosowany w krótkotrwałym leczeniu bezsenności. Niewielki procentowy wzrost cen i tak drogich leków zmniejszających krzepliwość jest dobrą wiadomością dla pacjentów przewlekle je stosujących.
Najczęściej kupowanymi przez seniorów lekami są preparaty na popularne wśród seniorów schorzenia, takie jak choroba wieńcowa, nadciśnienie, problemy z trawieniem, różnego rodzaju dolegliwości bólowe i niedobory diety.
W kwietniu 2022 roku taki zestaw leków kosztował średnio 72,32 zł, natomiast obecnie pacjent musi za niego zapłacić średnio 81,23 zł, czyli o 12,3 proc. więcej niż w zeszłym roku. Dynamika wzrostu utrzymuje się więc na poziomie dwucyfrowym.
Co zrobić, by zaoszczędzić kupując lekarstwa
Czasami możliwe jest ograniczenie wydatków w aptece. Podczas realizacji recepty lub kupowania produktów bez recepty zapytaj farmaceutę, czy dostępne są ich tańsze zamienniki. Zrób przegląd wszystkich stosowanych leków i suplementów diety – może okazać się, że niektóre preparaty nie są potrzebne lub nieświadomie przyjmujesz kilka leków o podobnym działaniu. Po pomoc w przeglądzie domowej apteczki możesz zwrócić się do farmaceuty. Sprawdź, czy stosowane przez Ciebie leki przysługują Ci ze zniżką.
Aktualne wykazy leków refundowanych wraz z informacją o wskazaniach do refundacji znajdziesz na stronie Lista leków refundowanych. Jeśli znajdujesz się w słabej sytuacji finansowej, to szczerze powiedz o tym lekarzowi prowadzącemu. Czasami możliwe jest dobranie innego, tańszego leczenia, które zapewni podobny efekt terapeutyczny.