Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 16 kwietnia 2024

Brakuje leków dla cukrzyków, bo… łykają je chcący się odchudzić!

Ozempic i Trulicity to leki dla chorych na cukrzycę typu 2. Dzięki nim, pacjenci mają szansę na dłuższe i lepsze życie. Chorzy, którzy mają wskazania do takiej terapii, kupują je z refundacją na NFZ. Jednak często leki te są przepisywane ze zniżką dla osób bez wskazań refundacyjnych, jako preparaty na odchudzanie. Efektem jest brak tych preparatów w aptekach.

Oba trafiły już na listę antywywozową, a NFZ kontroluje czy są przepisywane zgodnie ze wskazaniami refundacyjnymi.

Od początku 2022 r. dostępność obu leków w aptekach spadła o kilkadziesiąt procent. W przypadku Ozempicu mamy do czynienia z 6-krotnym wzrostem wydanych opakowań – z ponad 20 tys. w 2020 r. do ponad 194 tys. w całym ubiegłym roku.

PRZECZYTAJ TEŻ: Stosowali żel na powiększenie piersi, wiedząc, że został wycofany. Skutki są poważne

W przypadku Trulicity chodzi o blisko 8-krotny wzrost w ciągu 24 miesięcy – z niecałych 44 tys. do ponad 340 tys. opakowań. 

– Chęć pozbycia się nadmiernych kilogramów bez motywacji do zmiany stylu życia, szczególnie zwiększenia aktywności ruchowej, często staje się powodem poszukiwania łatwiejszego rozwiązania i sięgania po Ozempic czy Trulicity. Oba leki pozwalają bowiem na spadek masy ciała. Niestety, duże zainteresowanie lekami jest także u młodych i zdrowych osób, które chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Stosowanie przez nich tych leków często nie ma żadnego uzasadnienia – mówi prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Tymczasem rosną środki publiczne na refundację obu preparatów. W 2020 r. na refundację Ozempicu NFZ wydał ponad 5 mln zł. Dwa lata później już 32 mln zł czyli ponad 6 razy więcej. Jeszcze wyższe kwoty Fundusz przeznaczył na refundację Trulicity. Z blisko 6 mln zł w 2020 r. do ponad 42 mln zł w 2022 r. To 7razy więcej.

Ozempic i Trulicity mogą być niebezpieczne

Stosowanie obu leków przez osoby, które nie chorują na cukrzycę typu 2, może powodować poważne działania uboczne. Ich lista jest długa. To m.in. nudności, wymioty, biegunka. 

Jak podkreślają diabetolodzy nieznane są długofalowe skutki stosowania leków Ozempic i Trulicity poza wskazaniami rejestracyjnymi, tzn. u osób bez cukrzycy i bez otyłości. Przyjmowanie tych leków tylko po to, aby zgubić nadmierne kilogramy przez osoby z nadwagą, jest niewłaściwe i niebezpieczne.

Brak dostępności tych leków dla pacjentów z cukrzycą typu 2 może skutkować przerwaniem terapii i wzrostem zagrażającej zdrowiu hiperglikemii i doprowadzić do przyboru masy ciała. Stwarza też konieczność niezaplanowanych wizyt u lekarza i stosowania alternatywnych rozwiązań, nie zawsze możliwych do realizacji. Zastosowanie w terapii cukrzycy typu 2 analogów GLP-1 zwiększa szansę na dłuższe i zdrowsze życie. Przez ograniczoną dostępność, szanse te są znacznie mniejsze.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin