REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 22 listopada 2024

Na Podkarpaciu nie leczą uzależnionych od internetu dzieci

Dziecko przed monitorem komputera
Dzieci i młodzież coraz częściej uzależniają się od internetu. (Fot. Pixabay)

Z internetu przynajmniej raz w tygodniu korzysta w Polsce aż 98 proc. dzieci w wieku 9-16 lat. Większość z nich zagląda do sieci codziennie lub prawie codziennie. Z ostatniego badania EU Kids Online, przeprowadzonego wśród dzieci z 25 państw Europy wynika, że niedojadanie lub niedosypianie z powodu surfowania po sieci deklaruje prawie 20 proc. polskich nastolatków. Ponad 30 proc. z nich odczuwa dyskomfort, kiedy nie ma dostępu do sieci. A 35 proc. przyznaje, że internet ma niekorzystny wpływ na ich relacje z rodziną lub przyjaciółmi. 

– Komputer może stać się nałogiem, z którym trzeba  walczyć jak z innymi uzależnieniami. Szczególnie na szybkie uzależnienie narażone są dzieci, bo ich psychika jest jeszcze słabo ukształtowana – mówi  Katarzyna Górka, psycholog, psychoterapeuta  z Rzeszowa.

Uzależnienie dzieci od internetu stało się faktem

Pilotażowy program pomocy dla dzieci i młodzieży uzależnionych od nowych technologii funkcjonuje od kilku lat  w 14 miastach Polski. Realizuje go Narodowy Fundusz Zdrowia we współpracy z Ministerstwem Zdrowia.

Program skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Terapia wyjścia z e-uzależnień składa się m.in. z porad lekarskiej diagnostycznej i terapeutycznej oraz psychologicznej. Do tego z sesji psychoterapii indywidualnej, rodzinnej i sesji psychoedukacyjnej.

Czas terapii zależy do pacjenta. Aby przystąpić do programu nie potrzeba skierowania. Wystarczy skontaktować się z jednym z ośrodków zlokalizowanych w:

  • Jeleniej Górze,
  • Wrocławiu,
  • Toruniu,
  • Zielonej Górze,
  • Oświęcimiu,
  • Białymstoku,
  • Warszawie,
  • Łodzi,
  • Czechowicach-Dziedzicach,
  • Pszczynie,
  • Koninie,
  • Szczecinie,
  • Siemianowicach Śląskich
  • i Sosnowcu.

Trwa do końca czerwca 2024 roku. Jest bezpłatny. Dlaczego nie funkcjonuje  w ani jednym mieście Podkarpacia?

W kwestii pilotażu, warto mieć na uwadze, że nie oznacza on pełnej dostępności. To jedynie przetestowanie proponowanych rozwiązań, zbadanie ich wpływu oraz racjonalności funkcjonowania wśród innych możliwości leczenia czy diagnozy. A gdy minie okres testowy – rozważenia wprowadzenia tych rozwiązań w całym kraju w szerszej skali.

– Program pilotażowy dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych będzie trwał do końca czerwca przyszłego roku, ale żadna podkarpacka placówka nie zgłosiła się do niego (warto zauważyć, że z sąsiednich województw, jedynie małopolskie posiada jedną placówkę: Centrum Rehabilis w Oświęcimiu) – mówi Rafał Śliż, rzecznik prasowy POW NFZ w Rzeszowie.

Uzależnienie od internetu. Gdzie znaleźć pomoc na Podkarpaciu

I dodaje, że młodzi pacjenci i ich rodzice mogą znaleźć fachową pomoc w ośrodkach opieki środowiskowej dla dzieci i młodzieży, które pomocy udzielają w 19 miejscach w województwie podkarpackim. Bez skierowania i w głównej mierze w domu młodego pacjenta.  W 4 poradniach uzależnień dla dzieci i młodzieży lub 21 ogólnych poradni i ośrodków leczenie uzależnień, jeśli problem dotyczy pełnoletniej młodzieży. Ich dokładne adresy można znaleźć na stronie www.nfz-rzeszow.pl w zakładce pacjenci/gdzie się leczyć.

Sygnałem alarmowym, który powinien wzbudzić niepokój rodzica, jest wydłużanie przez dziecko czasu korzystania z multimediów, przez co zaniedbane zostają inne aktywności. Dziecko lub nastolatek wycofuje się z realizacji wcześniejszych zainteresowań, na rzecz korzystania z komputera lub telefonu.

Próby wprowadzenia zasad, podejmowane przez rodziców spotykają się z silnym protestem ze strony dziecka. Pojawiają się objawy odstawienne, pobudzenie, drażliwość, niepokój. Przymus podejmowania aktywności, mających na celu zmniejszenie napięcia, wiążą się z nieprzestrzeganiem wprowadzonych zasad. Młody człowiek zaczyna rezygnować ze spotkań towarzyskich w realnym świecie, szuka okazji do spędzania czasu przed ekranem.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin