Z internetu przynajmniej raz w tygodniu korzysta w Polsce aż 98 proc. dzieci w wieku 9-16 lat. Większość z nich zagląda do sieci codziennie lub prawie codziennie. Z ostatniego badania EU Kids Online, przeprowadzonego wśród dzieci z 25 państw Europy wynika, że niedojadanie lub niedosypianie z powodu surfowania po sieci deklaruje prawie 20 proc. polskich nastolatków. Ponad 30 proc. z nich odczuwa dyskomfort, kiedy nie ma dostępu do sieci. A 35 proc. przyznaje, że internet ma niekorzystny wpływ na ich relacje z rodziną lub przyjaciółmi.
– Komputer może stać się nałogiem, z którym trzeba walczyć jak z innymi uzależnieniami. Szczególnie na szybkie uzależnienie narażone są dzieci, bo ich psychika jest jeszcze słabo ukształtowana – mówi Katarzyna Górka, psycholog, psychoterapeuta z Rzeszowa.
Uzależnienie dzieci od internetu stało się faktem
Pilotażowy program pomocy dla dzieci i młodzieży uzależnionych od nowych technologii funkcjonuje od kilku lat w 14 miastach Polski. Realizuje go Narodowy Fundusz Zdrowia we współpracy z Ministerstwem Zdrowia.
Program skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Terapia wyjścia z e-uzależnień składa się m.in. z porad lekarskiej diagnostycznej i terapeutycznej oraz psychologicznej. Do tego z sesji psychoterapii indywidualnej, rodzinnej i sesji psychoedukacyjnej.
Czas terapii zależy do pacjenta. Aby przystąpić do programu nie potrzeba skierowania. Wystarczy skontaktować się z jednym z ośrodków zlokalizowanych w:
- Jeleniej Górze,
- Wrocławiu,
- Toruniu,
- Zielonej Górze,
- Oświęcimiu,
- Białymstoku,
- Warszawie,
- Łodzi,
- Czechowicach-Dziedzicach,
- Pszczynie,
- Koninie,
- Szczecinie,
- Siemianowicach Śląskich
- i Sosnowcu.
Trwa do końca czerwca 2024 roku. Jest bezpłatny. Dlaczego nie funkcjonuje w ani jednym mieście Podkarpacia?
W kwestii pilotażu, warto mieć na uwadze, że nie oznacza on pełnej dostępności. To jedynie przetestowanie proponowanych rozwiązań, zbadanie ich wpływu oraz racjonalności funkcjonowania wśród innych możliwości leczenia czy diagnozy. A gdy minie okres testowy – rozważenia wprowadzenia tych rozwiązań w całym kraju w szerszej skali.
– Program pilotażowy dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych będzie trwał do końca czerwca przyszłego roku, ale żadna podkarpacka placówka nie zgłosiła się do niego (warto zauważyć, że z sąsiednich województw, jedynie małopolskie posiada jedną placówkę: Centrum Rehabilis w Oświęcimiu) – mówi Rafał Śliż, rzecznik prasowy POW NFZ w Rzeszowie.
Uzależnienie od internetu. Gdzie znaleźć pomoc na Podkarpaciu
I dodaje, że młodzi pacjenci i ich rodzice mogą znaleźć fachową pomoc w ośrodkach opieki środowiskowej dla dzieci i młodzieży, które pomocy udzielają w 19 miejscach w województwie podkarpackim. Bez skierowania i w głównej mierze w domu młodego pacjenta. W 4 poradniach uzależnień dla dzieci i młodzieży lub 21 ogólnych poradni i ośrodków leczenie uzależnień, jeśli problem dotyczy pełnoletniej młodzieży. Ich dokładne adresy można znaleźć na stronie www.nfz-rzeszow.pl w zakładce pacjenci/gdzie się leczyć.
Sygnałem alarmowym, który powinien wzbudzić niepokój rodzica, jest wydłużanie przez dziecko czasu korzystania z multimediów, przez co zaniedbane zostają inne aktywności. Dziecko lub nastolatek wycofuje się z realizacji wcześniejszych zainteresowań, na rzecz korzystania z komputera lub telefonu.
Próby wprowadzenia zasad, podejmowane przez rodziców spotykają się z silnym protestem ze strony dziecka. Pojawiają się objawy odstawienne, pobudzenie, drażliwość, niepokój. Przymus podejmowania aktywności, mających na celu zmniejszenie napięcia, wiążą się z nieprzestrzeganiem wprowadzonych zasad. Młody człowiek zaczyna rezygnować ze spotkań towarzyskich w realnym świecie, szuka okazji do spędzania czasu przed ekranem.