REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 27 lipca 2024

Trwa Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Mleko matki najlepsze dla dziecka

Matka karmiąca dziecko piersią
WHO oraz towarzystwa naukowe zalecają wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka, a następnie rozszerzanie diety w raz z dalszym karmieniem piersią. (Fot. archiwum)

Od 1 do 7 sierpnia obchodzony jest Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Data nie została wybrana przypadkowo – 1 sierpnia 1990 roku podpisano we Florencji Deklarację Innocenti. 29 krajów, w tym Polska, zobowiązało się w ten sposób do wspierania i promowania karmienia piersią.

Mleko matki jest wyjątkową substancją, idealnie i indywidualnie dopasowaną do potrzeb noworodka, następnie niemowlęcia i małego dziecka. Nie tylko odżywia, ale stanowi też żywność funkcjonalną. Jest to unikalny pokarm, który zmienia swój skład, konsystencję, gęstość, po to aby dopasować się do potrzeb dziecka.

Na to wszystko wpływa wiele czynników, m.in.:

  • wiek maluszka,
  • pora dnia w jakiej karmi się dziecko,
  • klimat w jakim przebywają mama z dzieckiem.

Poza zaopatrywaniem w energię, wspiera układ immunologiczny dziecka i dostarcza mu czynników wzrostu.

Jaka jest przewaga karmienia piersią nad karmieniem butelką?

Karmienie piersią wspiera prawidłowy rozwój fizyczny, emocjonalny i poznawczy dziecka. Pomaga również kobiecie szybciej przejść przez okres połogu, gdyż podczas ssania pokarmu, w organizmie wydzielana jest oksytocyna, która obkurcza macicę.

W przyszłości też pozwala uniknąć chorób cywilizacyjnych w tym nowotworów. W trakcie karmienia pomaga kobiecie zrzucić zbędne kilogramy, gdyż ciało mamy spala dużo energii do produkcji mleka, a co za tym idzie – spala więcej kalorii.

Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy przystawienie do piersi i karmienie piersią się nie udaje lub nie jest możliwe. W takiej sytuacji część mam decyduje się na odciąganie pokarmu z piersi i podawanie go przy pomocy butelki. Karmienie butelką bywa też pomocne w sytuacjach, kiedy rodzice potrzebują upewnić się ile dziecko rzeczywiście zjada.

Jaki skład ma mleko matki?

Skład mleka kobiecego jest naprawdę imponujący. W pokarmie kobiecym znajdziemy liczne białka (w tym ponad 80 enzymów), tłuszcze, węglowodany, czynniki bioaktywne m.in.: immunoglobuliny, hormony, czynniki wzrostu, substancje o działaniu antyoksydacyjnym, nukleotydy, komórki krwi i komórki macierzyste, cytokiny, witaminy, składniki mineralne i makroelementy.

Dodatkowo skład mleka mamy nie jest stały i zmienia się wraz z czasem trwania laktacji i indywidualnymi potrzebami dziecka oraz diety mamy.

Dlaczego jest tak dobrze przyswajane?

Z uwagi na wspomniany powyżej szeroki skład i fakt, że podstawowym składnikiem są białka serwatkowe – najłatwiej przyswajalny rodzaj białka dla układu trawiennego małych dzieci. Z biologicznego punktu widzenia u ssaków mleko danego gatunku zawsze jest najbardziej optymalnym produktem dla młodych osobników.

Warto wiedzieć:

Jak długo należy karmić piersią? WHO oraz towarzystwa naukowe zalecają wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka, a następnie rozszerzanie diety w raz z dalszym karmieniem piersią. Nie ma górnej granicy czasu, kiedy należy zakończyć karmienie piersią. Zakończenie go powinno być indywidualną decyzją matki, dziecka lub ich obojga. Po pierwszym roku życia dziecka, mleko mamy wciąż jest wartościowym i odpowiednim dla niego pokarmem.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin