REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 23 lipca 2024

19 aptek w regionie realizuje pilotaż antykoncepcji awaryjnej

Pilotażowy program Ministerstwa Zdrowia sprzedaży antykoncepcji awaryjnej rozpoczął się 1 maja br. Do tej pory zgłosiło się do niego 1050 aptek (z ponad 12 tys. działających w Polsce). (Fot. mat. prasowe)

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej – pigułka „dzień po”. Na Podkarpaciu w pilotażu uczestniczy 19 aptek, z czego tylko trzy w Rzeszowie.

W komunikacie Fundusz podał, że apteki przez cały czas mogą zgłosić się do programu – nabór prowadzą oddziały wojewódzkie NFZ. Wnioski są przyjmowane elektronicznie.

Oprócz aptek w Rzeszowie (ul. Pułaskiego, Architektów i Pelczara), udział w programie biorą apteki: w Pilźnie, Gorzycach, Tarnobrzegu (cztery), Sędziszowie Młp., Nisku, Stalowej Woli (dwie), Strzyżowie, Nowej Dębie (dwie), Jaśle, Mielcu i Lubaczowie.

Apteki mogą być oznakowane

Na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej przedstawiono zatwierdzony projekt naklejki dla aptek biorących udział w pilotażu sprzedaży antykoncepcji awaryjnej. Główny Inspektorat Farmaceutyczny uznał, że taka informacja na aptekach nie naruszy zakazu reklamy tych placówek.

Projekt naklejki, przesłany przez Ministerstwo Zdrowia, zatwierdził Departament Prawny Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF). Naklejki informacyjne będą dystrybuowane przez oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia i mają na celu oznakowanie aptek biorących udział w pilotażowym programie Ministerstwa Zdrowia sprzedaży antykoncepcji awaryjnej. Oznakowanie aptek jest dobrowolne.

Lekarz nie może, aptekarz może

Pilotażowy program Ministerstwa Zdrowia sprzedaży antykoncepcji awaryjnej rozpoczął się 1 maja br. Do tej pory zgłosiło się do niego 1050 aptek (z ponad 12 tys. działających w Polsce).

Co może być powodem, że tak mało aptek zgłosiło się do programu? Wątpliwości aptekarzy dotyczące dolnej granicy wieku pacjentki, od którego farmaceuci mogą wystawić receptę na pigułkę „dzień po”, czyli od 15 roku życia. Lekarz wypisując taką receptę musi to robić za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego. Farmaceuci sygnalizowali obawy, że jest to rozwiązanie niezgodne z prawem.

NFZ zapewnił wówczas, że nie będzie kar za odmowę wydania tabletki „dzień po” osobie niepełnoletniej. To miało przekonać farmaceutów do dołączenia do pilotażu.

Do sprawy odniósł się także prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków.

„Dla NIA sprawa jest jednoznaczna. Jeżeli mamy udzielać świadczeń zdrowotnych dla osób w wieku 15/18 lat, zgoda opiekuna będzie konieczna” – skomentował na platformie „X”.

Dalej poszedł Związek Zawodowy Pracowników Farmacji

ZZPF opracował zalecenia dla farmaceutów dotyczące wydawania w aptece „tabletki dzień po”. W zaleceniach czytamy m.in.: preparat można wydać tylko w ilości jednej dawki, jednej osobie, jeden raz w ciągu 30 dni. Pacjentka musi przyjąć preparat w obecności farmaceuty. Jeśli odmawia, nie należy wydawać preparatu. Jeśli pacjentka nie ukończyła 18. roku życia, konieczna jest obecność towarzyszącego jej opiekuna prawnego. Przy wykonywaniu procedury powinna być obecna również dodatkowa osoba z wykwalifikowanego personelu aptecznego.

Program pilotażowy ma trwać do 30 czerwca 2026 r.

W aptekach, które przystąpiły do programu, farmaceuta może wystawić receptę farmaceutyczną na pigułkę, która zawiera octan uliprystalu. Lek hamuje lub opóźnia owulację, zapobiegając zapłodnieniu. Wydanie leku ma poprzedzać przeprowadzony w osobnym pomieszczeniu przez farmaceutę wywiad z pacjentką. Jej wiek weryfikowany będzie na podstawie dokumentu ze zdjęciem. Pacjentka może skorzystać z programu pilotażowego raz w miesiącu. Pigułka kosztuje ok. 70-135 zł i ten wydatek pozostaje po stronie pacjentki. Program pilotażowy ma trwać do 30 czerwca 2026 r.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin