REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 23 lipca 2024

Atrakcje na wakacje powracają do Rzeszowa. Czeka nas ponad 300 wydarzeń! (SPRAWDŹ PROGRAM)

Podczas konferencji prasowej w Międzynarodowym Centrum Integracji Feniks poznaliśmy szczegóły Atrakcji na Wakacje 2024 (Fot. Grzegorz Bukala / UM Rzeszow)

Koncerty, warsztaty, spacery historyczne, wystawy, widowiska i projekcje filmowe… Lato to czas, kiedy w Rzeszowie wiele się dzieje. Czeka nas ponad 300 wydarzeń. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jakie atrakcje przygotowano na wakacje?

Odpowiedź na to pytanie można było znaleźć podczas konferencji prasowej 19 czerwca w Międzynarodowym Centrum Integracji Feniks.

– Atrakcje na wakacje zostały pomyślane tak, abyśmy aktywnie spędzili czas na terenie miasta, abyśmy mieli gdzie pójść z przyjaciółmi, gośćmi, którzy nas odwiedzą, gdzie zabrać dzieci. Dlatego czas wypoczynku mieszkańców naszego miasta jest czasem bardzo aktywnej pracy dla ludzi kultury – powiedział Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa.

– Co proponujemy? Od półkolonii dla naszych milusińskich po spotkania, warsztaty, dyskusje aż po flagowe wydarzenia wakacyjne, do których zdołaliśmy mieszkańców przyzwyczaić. W tym roku cały pakiet ważnych, mniejszych i większych wydarzeń na czele z naszym Wschodem Kultury i koncertem otwarcia w najbliższy piątek. Zaczynamy o godz. 18 kibicując naszej reprezentacji w meczu o wszystko, o godz. 20 koncert wprowadzający Europejski Stadion Kultury i od godz. 21 duety artystów polskich i zagranicznych. To niezwykle wartościowe wydarzenie, a po nim sobota i niedziela – całe dni – wypełnione wydarzeniami kulturalnymi.

Duże, flagowe dla miasta wydarzenia

Jak dodał prezydent, podczas wakacji, co 10, 14 dni odbywają się duże, flagowe dla miasta wydarzenia. Tu wspomniał o Toaście Urodzinowym dla Tomasza Stańko (koncert główny na dziedzińcu Zamku Lubomirskich 13.07 o godz. 19:00), cyklu koncertów rapowych Dope Fest Rzeszów (6 lipca, 3 sierpnia, 7 września 2024 r., Plac Eventowy na terenie Centrum Kulturalno-Handlowego Millenium Hall), o którym jest głośno w Polsce, czy Rzeszów Bike Festivalu.

Marcin Dziedzic, Dyrektor Estrady Rzeszowskiej zachęcał do udziału w m.in. 20-21 lipca Carpathia Festivalu 2024, który jest organizowany w mieście od 20 lat, a 23 sierpnia w nowym wydarzeniu, jakim jest Eska Music Tour Rzeszów na Bulwarach.

– Estrada Rzeszowska to nie tylko imprezy plenerowe, ale również Rzeszowskie Piwnice, które funkcjonują cały rok i oprócz zwiedzania tego, co pod płytą Rynku, proponują warsztaty, koncerty, plenerowe seanse filmowe. Będziemy też mieć Silent Disco i „Oko na miasto”, czyli tradycyjne spacery, podczas których wszystkich uczestników – turystów, ale i mieszkańców miasta traktujemy jak turystów, by zobaczyć Rzeszów z zupełnie innej perspektywy – mówił Marcin Dziedzic.

Co jeszcze będzie się działo?

– Z ogromną przyjemnością zapraszam mieszkańców, jak i turystów tutaj odpoczywających na wystawy, koncerty, spotkania i warsztaty, a ze szczególną przyjemnością do naszego pięknego retro autobusu, którym będzie można z przewodnikiem mobilnie zwiedzać nasze miasto – zachęcała Krystyna Stachowska, Pełnomocnik Prezydenta, Koordynator ds. Społecznych, Kultury i Oświaty.

Marzena Styga – Durak , Dyrektor Rzeszowskiego Domu Kultury, mówiła o atrakcjach na każdym rzeszowskim osiedlu, w tym programie, który RDK realizuje wspólnie z MOPS-em „Z uśmiechem w przyszłość”, gdzie będą organizowane wydarzenia zachęcające rodziny do wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu (kino plenerowe, akademia smyka, mobilny dom kultury – wyjście z zajęciami na place zabaw, parki, ogrody miejskie).

– W parku na Słocinie z okazji urodzin Rzeszowa przygotowaliśmy koncerty kameralne, które w plenerze wyglądają cudnie…Proponujemy też nowość z okazji urodzin miasta, która będzie odbywać się późnym wieczorem – przygotowaliśmy widowiska piaskiem i muzyką malowane. Będziemy opowiadać historię Rzeszowa na osiedlach i w zakamarkach miasta w których nie spodziewaliście się państwo, że kulturę można uskuteczniać – zdradziła dyrektor Styga. – Zapraszamy na nasze potańcówki miejskie, na rzeszowskich Bulwarach i pikniki, które cieszą się ogromnym powodzeniem nie tylko wśród starszych mieszkańców miasta.

Aleksandra Kocot z Wydziału Sportu i Rekreacji w Urzędzie Miasta Rzeszowa zachęcała do udziału w imprezach sportowych tych lokalnych, ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. Najbardziej prestiżowe dla miasta i z pewnością bardzo interesujące dla oglądających będą Mistrzostwa Europy Juniorów w Skokach do Wody czy TurniejTenisa Ziemnego o Puchar Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Katarzyna Pawlak, Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Miasta Rzeszowa zapraszała do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej na różnorodne warsztaty dla dzieci i młodzieży, do Biura Wystaw Artystycznych, które już od najbliższego czwartku będzie miało dwie nowe wystawy i do Muzeum Dobranocek.

Zależy nam aby coraz większą rolę odgrywali artyści i lokalne stowarzyszenia, na działanie których w tym roku prezydent przeznaczył ponad 1,4 mln zł, a które w czasie wakacji szykują ok. 50 imprez.

– Większość proponowanych przez miasto imprez jest za darmo, a jeśli jest już opłata, to jest ona bardzo atrakcyjna – zwróciła uwagę dyrektor Pawlak.

O tym, co będzie się działo, można poczytać na stronie internetowej www.erzeszow.pl oraz na FB Rzeszów- stolica innowacji, gdzie co piątek jest zamieszczana rozpiska weekendowych imprez a w poniedziałek rozpiska tygodniowa.

Wybrane wydarzenia w ramach „Atrakcji na wakacje

Biuro Wystaw Artystycznych

Organizuje cykl warsztatów plastycznych skierowanych dla dzieci i młodzieży oraz seniorów, po 2 terminy w lipcu i sierpniu.

Wstępnie planujemy daty 13.07, 27.07, 10.08, 24.08.

Zajęcia dla dzieci odbywałyby się w dwie soboty miesiąca w godzinach 10.00-12.00

Zajęcia dla Seniorów także w tych samych dniach ale w godzinach 12.00 – 14.00

W trakcie wakacji dostępne będą następujące wystawy:

Dorota Skubisz – TAK i TAK /malarstwo, batik / 21.06.2024 – 21.07.2024

Na papierze bez granic… – artyści Trójmorza – Habitat 2024 / 21.06.2024 – 21.07.2024 (wystawa w ramach festiwalu Wschód Kultury / Europejski Stadion Kultury 2024)

Zdzisław Bazylewicz – malarstwo / 25.07.2024 – 1.09.2024

Łukasz Gil – malarstwo/ 25.07.2024 – 1.09.2024

Estrada Rzeszowska, Rzeszowskie Piwnice

ESK Koncert Główny, pt. 21.06 godz. 20 Park Sybiraków

ESK Projekty, 21-23.06 Różne godziny i różne lokalizacje

Teatralna sobota / Teatr Łątek z Supraśla „Pan Maluśkiewicz i wieloryb” 29.06, godz. 11.00, Rzeszowskie Piwnice

Jam Sassion czw. 4.07, Skwer Kultury

Toast dla Stańko Before sob. 6.07 Rzeszowskie Piwnice.

Rzeszowska mapa murali – wykład wt.9.07, 18:00 Rzeszowskie Piwnice

Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko sob. 13.07, godz. 19:00 Dziedziniec Zamku Lubomirskich

Warsztaty „Uchwycić wrażenie – malujemy pejzaż miejski jak impresjoniści” wt. 16.07, 11:00-13:30, Rzeszowskie Piwnice

Rzeszowska Mapa murali – wykład wt. 16.07, 18:00, Rzeszowskie Piwnice

Rzeszowskie granice. Czyli jak rósł Rzeszów, czw. 18.07, Rzeszowskie Piwnice

Silent Disco pt. 19.07 Skwer Kultury

Teatralna sobota / Teatr Lalek Marka Żyły „Walizki z różnych stron świata” sob. 20.07, Piwnice/Plener

Rodzinne seanse filmowe niedz. 21.07, Rzeszowskie Piwnice

Warsztaty „Czego o kolorze mogą nauczyć nas postimpresjoniści?” wt. 23.07, godz. 11:00-13:30, Rzeszowskie Piwnice

Rzeszowska Mapa murali – wykład, wt. 23.07, 18:00, Rzeszowskie Piwnice

Warsztaty „Początki abstrakcji, czyli o sztuce zwolnionej z obowiązku obrazowania” wt. 30.07, 11:00-13:30, , Rzeszowskie Piwnice

Wystawa Katarzyna Tereszkiewicz 1-18 sierpnia, Rzeszowskie Piwnice

Rodzinne seanse filmowe, niedz. 4.08, Rzeszowskie Piwnice.

GFMR

4.07 / czwartek / 16:30 – 21:00 LETNIA AKADEMIA FOTOGRAFII GFMR 2024

16:30 – 18:00 – WIZUALNE ŚWIATY FOTOGRAFII I MALARSTWA / wykład / część 1
prowadzenie: ks. dr Paweł Batory / Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie / #GFMR #na_pietrze

18:30 – 20:00 – FOTOGRAFIA KOMÓRKOWA OD A DO Z / warsztat praktyczny / część 1
prowadzenie: Mariusz Guzek / Rzeszowska Akademia Fotografii / #GFMR #na_pietrze

11.07 / czwartek / 16:30 – 21:45 LETNIA AKADEMIA FOTOGRAFII GFMR 2024
16:30 – 18:00 – WIZUALNE ŚWIATY FOTOGRAFII I MALARSTWA / wykład / część 2
prowadzenie: ks. dr Paweł Batory / Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie / #GFMR #na_pietrze

18:30 – 20:00 – FOTOGRAFIA KOMÓRKOWA OD A DO Z / warsztat praktyczny / część 2
prowadzenie: Mariusz Guzek / Rzeszowska Akademia Fotografii / #GFMR #na_pietrze

20:15 – 21:45 – Letnie Kino o Fotografii GFMR: Naświetlając Muybridge’a / Exposing Muybridge, USA 2021, 90 minut / #GFMR #na_pietrze

18.07 / czwartek / 16:30 – 21:00 LETNIA AKADEMIA FOTOGRAFII GFMR 2024

16:30 – 18:00 – WIZUALNE ŚWIATY FOTOGRAFII I MALARSTWA / wykład / część 3
prowadzenie: ks. dr Paweł Batory / Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie / #GFMR #na_pietrze

18:30 – 20:00 – FOTOGRAFIA KOMÓRKOWA OD A DO Z / warsztat praktyczny / część 3
prowadzenie: Mariusz Guzek / Rzeszowska Akademia Fotografii / #GFMR #na_pietrze

25.07 / czwartek / 16:30 – 21:45 LETNIA AKADEMIA FOTOGRAFII GFMR 2024
16:30 – 18:00 – WIZUALNE ŚWIATY FOTOGRAFII I MALARSTWA / wykład / część 4
prowadzenie: ks. dr Paweł Batory / Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie / #GFMR #na_pietrze

18:30 – 20:00 – FOTOGRAFIA KOMÓRKOWA OD A DO Z / warsztat praktyczny / część 4
prowadzenie: Mariusz Guzek / Rzeszowska Akademia Fotografii / #GFMR #na_pietrze

20:00 – 21:45 – Letnie Kino o Fotografii GFMR: James Hamilton. Fotograf Nowego Jorku / Uncropped, USA 2023, 111 minut / #GFMR #na_pietrze


Muzeum Dobranocek

Spotkania edukacyjne:

Z muzealnej skarbnicy – ślady minionych lat” – zajęcia muzealne pozwalające na wyprawę w świat bez telewizorów i Internetu. Opowieściom o realiach PRL-u będzie towarzyszyć prezentacja dobranockowych bohaterów, licznych pamiątek i rzeczy codziennego użytku ze zbiorów Muzeum.

Na planie filmowym” – zajęcia zapoznające z kolejnymi etapami pracy i realizacji filmu animowanego. Uczestnicy dowiedzą się, jakie są zasady ożywiania bajkowych postaci, jak przebiega proces tworzenia animacji. Zobaczą urządzenia sprzed lat, m. in.: projektory, przeglądarki oraz poznają działanie urządzeń optycznych: zoetropu oraz thaumatropu.

Wystawy:

Muzeum Dobranocek – wspomnienia nie tylko dla dzieci” – wystawa stała prezentująca eksponaty związane z realizacją filmów animowanych: oryginalne lalki, folie animacyjne, projekty postaci, scenariusze i scenopisy obrazowe do filmów lalkowych i rysunkowych. Na wystawie stałej prezentowane są także przedmioty codziennego użytku minionej epoki z wizerunkami bohaterów dobranocek oraz wiele innych, interesujących pamiątek.

Bajkolandia z klocków LEGO®” – wystawa czasowa prezentująca figurki bohaterów bajek z małych i dużych ekranów oraz fantastyczne, bajkowe konstrukcje zbudowane ze słynnych klocków. Będzie można oglądać liczne budowle z bohaterami filmów Disneya, bajeczne zamki i królewny, znane postaci z kreskówek, fantastyczne zestawy Ninjago® i powstałe w oparciu o grę komputerową Minecraft®, LEGO® Star Wars™, a nawet z niezwykle popularnej serii o przygodach Harrego Pottera.

Przygody Gąski Balbinki” – wystawa czasowa przedstawiająca bohaterkę jednej z najstarszych dobranocek – Gąskę i jej przyjaciela Ptysia od pisemka dla dzieci „Świerszczyk”, w którym pisarka i ilustratorka Anna Hoffmanowa od 1957 r. przedstawiała krótkie i zabawne historyjki obrazkowe aż po przygody prezentowane w okienkach telewizorów.

Teatr Maska

Spektakle: Timo Parvela, HUŚTAWKA, reż. Karolina Maciejaszek – 18 sierpnia, godz. 16:30 (Niedziela w Masce)

– Magdalena Mrozińska CIEŃ I JEŻ, reż. Karolina Okurowska-Wabnic, 25 sierpnia, godz. 16.30 (Niedziela w Masce)

Rzeszowski Dom Kultury

Potańcówki miejskie, czyli darmowe zabawy plenerowe. Organizatorzy zapewniają każdorazowo dobrą zabawę w rytmie znanych przebojów odtwarzanych przez DJ-a oraz sąsiedzką integrację w sympatycznej atmosferze. Jest to idealny pomysł na miłe spędzenie sobotnich wieczorów. Terminy wakacyjne: 13.07, godz. 17:00-21:30, rzeszowskie Bulwary 10.08, godz. 17:00-21:30, rzeszowskie Bulwary.

Noce Rzeszowskich Legend – Historia Rzeszowa Piaskiem Malowana toprezentowane na osiedlach widowisko wizualno-muzyczne, w trakcie którego historia miasta Rzeszowa opowiedziana zostanie za pomocą zmieniającego się na oczach widzów obrazu z piasku. Pokazowi twarzy nastrojowa muzyka i głosowe nagranie lektora opowiadającego prezentowaną legendę. Pokazy: 09.07 godz. 21:00 – teren rekreacyjny przy ul. Odrzykońskiej, 02.08 godz. 21:00 – Park Jedności Polonii z Macierzą, 30.08 godz. 21:00 – teren zielony przy ul. Świadka 8.

Piknik Amerykański to plenerowa zabawa, w trakcie której RDK wspólnie z zaproszonymi partnerami przygotuje mnóstwo atrakcji, które pozwolą mieszkańcom Rzeszowa poczuć przez jeden dzień klimat Stanów Zjednoczonych. Wielkim finałem imprezy będzie potańcówka miejska w klimacie country. Kiedy? 20.07, godz. 16:00 – rzeszowskie Bulwary.

Rzeszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji

Od 22 czerwca Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Rzeszowa oraz Rzeszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji będą organizatorami:

Kontynuacja zapoczątkowanego w roku ubiegłym cyklu imprez pod nazwą „Sportowy dzień z …” który będzie służył przybliżeniu dzieciom i młodzieży, ale także dorosłym tajników następujących dyscyplin sportowych:

1. RUGBY i BOKS (data do ustalenia)

2. SPORTY WODNE – PŁYWANIE I SKOKI DO WODY (24. 07. 2024) – pływalnia przy ul. Matuszczaka

3. DUATHLON/TRIATHLON (26.07. lub 22.07.) – Otwarte baseny ROSiR

4. TENIS STOŁOWY (30.07.) – Hala Politechniki Rzeszowskiej

5. KOSZYKÓWKA (13.08.) – boiska przy SP 31

6. ŁUCZNICTWO (14.08.) – Stadion Miejski „Resovia”

Imprezy biegowe

 1. Nocna Piątka z Borg Waner (22.06.2024) – Stadion Miejski „Stal”
 2. Wpadnij na PODIUM 3 -Biegi i piknik rodzinny na zakończenie wakacji (24.08.2024) – Malawa
 3. Festiwal Biegowy Pratt&Whitney (29.09.2024) – CH Millenium Hall
 4. Bieg Niepodległości (11.11.2024) – Rynek Rzeszów

Imprezy koszykarskie

 1. Finał Rzeszowskiej Ligi Amatorskiego Basketu (22.06.2024) – Hala ROSiR
 2. Lotto 3×3 Quest/ Mistrzostwa Polski 2024 w koszykówce 3×3 29.06.2024) – CH Millenium Hall
 3. Rzeszów Streetball Challenge – Turniej koszykówki 3×3 (31.08.2024) – boiska przy SP 31

4.Rozgrywki Rzeszowskiej Ligi Amatorskiego Basketu (październik – styczeń) – Hala ROSiR

Turnieje o Puchar Prezydenta Miasta Rzeszowa

 1. II ROSiR BEACH VOLLEY CUP 2024 – Turniej plażowej piłki siatkowej (22.06.2024 – Baseny ROSiR
 2. Turniej Golfa (20.07.2024) Pole Golfowe „Dwa Stawy”
 3. Turniej Tenisa Ziemnego (26-27.07.2024) – Korty ROSiR i „Czarni” Rzeszów

Inne imprezy

 1. Mistrzostwa Europy Juniorów w kokach do wody (8-14.07.2024) – pływalnia przy ul. Matuszczaka
 2. Deskorolkowy Puchar Polski ((13-14.07.2024) – Skatepart Podpromie
 3. Beach Soccer (10 lub 11.08.2024) – Politechnika lub Stadionowa
 4. Turniej Plażowej Piłki Ręcznej (24-25.08.2024) – Żwirownia
 5. Żwirownia Plaża Cup (1.09.2024) – Żwirownia
 6. Zawody na Skateparku na zakończenie wakacji (termin do ustalenia) – Skatepark Podpromie
 7. Night Skating (13.09.2024) – Ulice Rzeszowa
 8. NARODOWY DZIEŃ SPORTU (14-15.09.2024) – Bulwary przy scenie

Imprezy i cykliczne zajęcia sportowe organizowane w okresie wakacji przez ROSiR na basenach otwartych przy ul, Pułaskiego.

 1. AQUA FITNESS – Zajęcia organizowane co najmniej 4 razy w ciągu miesiąca lipca
  i sierpnia. Termin uzależniony jest od warunków atmosferycznych . Proponowane godziny 11:00-14:00 oraz 16:00-19:00
 2. ANIMACJE „FIKUMIKU” – Zajęcia organizowane co najmniej 2 razy w ciągu miesiąca lipca i sierpnia. Terminy uzależnione od panujących warunków atmosferycznych
 3. Dzień z Ratownikami WOPR (20.07.2024) – Bezpiecznie nad wodą.
 4. Weekendy Zdrowia (trzy kolejne weekendy sierpnia począwszy od 10-11.08.2024) – konsultacje dietetyczne, bezpłatna analiza składu ciała, Aqua Fitness- aktywny poranek, aerobik na łące.
 5. Bachata – zajęcia taneczne organizowane przez Joannę Wilk (Taneczny Rzeszów), co najmniej raz w lipcu i sierpniu.
 6. Akademia Pływania ROSiR (sierpień wybrane dni) – bezpłatne konsultacje pływackie z instruktorami Kursów Nauki Pływania ROSiR.

Szczegóły imprez będą publikowane na www.sportowyrzeszow.pl, www.rosir.pl oraz w mediach społecznościowych.

Różne imprezy w różnych punktach miasta

Występy artystów na ulicach Rzeszowa do 30 czerwca Rynek

Wbiegnij na Podium III, 24 sierpnia, Tereny Rzeszowa

33 Rajd Rzeszowski, 8-10 sierpnia, Ulice Rzeszowa (Rynek, odcinek medialny)

Piknik z okazji obchodów 40-lecia klubu sportowego Grunwald Budziwój, 23 czerwca, Country Club (filia RDK) przy ul. Herbowej 3

DOPE FEST RZESZÓW 6 lipca, 3 sierpnia, 7 września 2024 r., Plac Eventowy na terenie Centrum Kulturalno-Handlowego Millenium Hall, https://dopefest.pl/

Rzeszowski Festiwal Rowerowy – Rzeszów BIKE Festival”, 2-4 sierpnia, Miejscem Festiwalu w dniu 2 sierpnia 2024 r. będzie Rzeszowski Rynek, natomiast w dniach 3-4 sierpnia 2024 r. będą to Park Kultury i Wypoczynku oraz następujące obiekty: Pumptrack przy stadionie miejskim oraz Dirt Park i Skatepark przy Hali Podpromie, https://www.rzeszowbikefestival.pl/

Carpathia Festival, 20-21 lipca 2024 r., Filharmonia Podkarpacka, https://www.carpathia.rzeszow.pl/

Eska Music Tour Rzeszów, 23 sierpnia 2024 r., Rzeszowskie Bulwary

Wystawa Historia Sportu – zdjęcia National Geographic, cały lipiec, Miasteczko Ruchu Drogowego + Ogrody Bernardyńskie/ROSIR(?) – jeszcze do doprecyzowania.

54. Forum Wokół Kina, 24 – 27 czerwca, Kino Zorza w Rzeszowie, https://54forum.pl/

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin